'Gençler ölmesin, anneler ağlamasın'

'Gençler ölmesin, anneler ağlamasın'
'Gençler ölmesin, anneler ağlamasın'
Güneydoğu'daki çatışmalarda şehit düşen askerlerin yakınları ile ölen PKK'lıların yakınları Diyarbakır'da bir araya geldi. Buluşmada "Gençler ölmesin, anneler ağlamasın" mesajı verildi. PKK'lıların anneleri, şehit annelerine beyaz tülbent hediye etti

 

İLK KUCAKLAŞMA ŞIRNAK'TA OLDU HABERİ İÇİN TIKLAYIN

 

DİYARBAKIR - Merkezi Ankara'da bulunan OHAL Gazileri ve Şehit Aileleri Yardımlaşma Derneği üyeleri, çatışmalarda ölen PKK’lıların yakınlarına taziye dileklerinde bulunmak üzere Diyarbakır’a geldi.
Ziyaretlerin ardından şehit yakınları, çatışmalarda ölen PKKlıların yakınlarının kurduğu Mezopotamya Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği üyeleriyle bir araya geldi.
İki tarafın düzenlediği ortak basın toplantısında “anneler ağlamasın” mesajı verildi. 
Şehit yakınları adına konuşan OHAL Gazileri ve Şehit Aileleri Yardımlaşma Derneği Başkanı Müslüm Öztürk, acıyı kimsenin kendileri kadar hissetmediğini belirterek, annelerin çocuklarının hayatı ile en ağır bedeli ödediklerini söyledi.
Kanın kanla temizlenemeyeceğini ifade eden Öztürk, ”İntikam ve nefret acıları dindirmek yerine artırır ve yaygınlaştırır. Biz anaların çektiği acıyı başka analar çeksin istemiyoruz. Birlikte yaşadığımız bu acı dolu karanlık sayfayı tarihe havale etmekten başka çaremiz yoktur" dedi.
Öztürk, herkesin geçmişi unutması gerektiğine dikkat çekerek, "Gelin hep birlikte geçmişi unutalım. Silahı, nefreti düşmanlığı aramızdan kovalım. Helalleşelim, kucaklaşalım. Çoçuklarımızın birbirlerini öldürmelerini izlemek yerine, onlarla ve tüm halkımızla birlikte, kardeşçe yaşamayı ve huzur dolu bir geleceği hazırlayalım.Tek dileğimiz, hiç kan akmasın, hiçbir annenin yüreği yanmasın. Bunu temin etmek, insan olarak sorumluluğumuzun ve halkımıza karşı borcumuzdur" diye konuştu.
Daha sonra söz alan Mezopotamya Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği Başkanı Hasan Kesmeci ise Diyarbakır'ın tarihi bir buluşmaya ev sahipliği yaptığını vurgulayarak, "Bu buluşma barış için attığımız en önemli adımdır" dedi.
Açıklamanın ardından, PKK'lıların aileleri, şehit annelerine barışın sembolü olarak "beyaz tülbent" hediye ettiler.  PKK'lıların anneleri, şehit annelerini kucaklayarak uğurladı.  (Ntvmsnbc)