Gençler sadece geleceği değil bugünü de istiyor

İSTANBUL - Yerel yönetimlerde söz hakkı isteyen gençler kampanya başlattı. Habitat İçin Gençlik Derneği Yerel Gündem 21 Çalışmaları Koordinatörü Sait Çetin’in ‘Geleceğin gençlere ait olduğu söyleniyor oysa gençler bugünün de ortakları . Geleceklerini bugünden oluşturmak istiyor’ sloganıyla başlattığı ‘Her Meclise Bir Gençlik Temsilcisi’ isimli kampanyada 15 - 26 yaş arası liseler, üniversiteler, mahalleliler gibi gruplardan binlerce genç çalışıyor.
Gençler Türkiye çapında dün başlayan kampanyalarını anlatmak için partilerle, belediyelerle konuşuyor, milletvekillerine fakslar çekiyor, imza masaları açıyor. Habitat için Gençlik Derneği ve Ulusal Gençlik Parlementosu’nun milletvekili seçilme yaşını 30’dan 25’e indirmeyi hedefleyen ve başarıya ulaşan ‘Seçilmek istiyorum’ kampanyası’nın devamı niteliğindeki kampanya, 73 il ve 92 noktada yürütülüyor.
Gençlerin sorunlarına dair yıllardır yaptıkları çeşitli çalışmalar sonucu hazırladıkları raporları yerel yönetimlere sunarak çözümün bir parçası olmaya çalışan kampanyacılar Çetin’in sözleriyle ‘hem toplumsal bilinç hem de siyasi partiler üzerinde gençliğin talepleri ile bir baskı oluşturmaya çalışılıyordu’. Ancak şimdi gençler yerel meclislerde temsil edilmek istiyor.
“Yerelde her ilin farklı sorunları var. Gençlik meclisleri uzun yıllardır yaptıkları çalışmalarla sorunları tespit edip çözüyor. Oluşturdukları projelerle çözüme katkıda bulunmaya çalışıyor” diyean Çetin, kampanyanyadan hayli umutlu. (Radikal)