Gençler, Türkiye ve AB'yi sordu

NATO zirvesi öncesinde düzenlenen gençlik zirvesine katılan Almanya ve Yunanistan liderleri Türkiye'nin AB üyeliğine 'açık ve net' destek verdi.

İSTANBUL - NATO zirvesi öncesinde düzenlenen gençlik zirvesine katılan Almanya ve Yunanistan liderleri Türkiye'nin AB üyeliğine 'açık ve net' destek verdi. Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis ve Almanya Başbakanı Gerard Schröder gençlik zirvesinde dün birer konuşma yaparken Başbakan Tayyip Erdoğan, katılımcıların sorularını yanıtladı.
Schröder: AB sözünü tutsun
"AB, Türkiye'ye Kopenhag Kriterleri'ni yerine getirmesi durumunda vakit geçirmeden müzakerelere başlanması yönünde verdiği sözü yerine getirmeli" diyen Almanya Başbakanı Schröder, Avrupa Komisyonu'nun Türkiye raporlarının bu konuda belirleyici olacağına işaret etti. Schröder, konuşmasında tüm dünyanın terör tehdidiyle karşı karşıya olduğunu belirtip "Bu kadar lider bir aradayken Avrupa'yı barış ve istikrar kıtası haline getirmek elimizde" diye konuştu.
'Komşu'dan destek
Yunanistan Başbakanı Karamanlis de, "Türkiye'nin Avrupa'ya yakınlaşması AB, Türkiye ve komşularının yararınadır. Bu perspektif Türkiye için çok güçlü motivasyon oluşturuyor" diye konuştu. Karamanlis, Kıbrıs sorununa dair bir soru üzerine, "Referandum sonucuna saygı duyulmalı. Çözüm umudumuzu koruyoruz" dedi.
Erdoğan: Sembol olabiliriz
Gençlik zirvesinde katılımcılara seslenen Başbakan Erdoğan ise Türkiye'nin sembol olabileceğini söyledi. Erdoğan, "Türkiye 21. yüzyıla yaraşır kültür ve medeniyet uyumunun sembolü olabilmeyi, sadece ekonomik ve askeri gücü sayesinde değil, evrensel değerlere katkı yapan ve bu değerlerin bölgeler arası itibar ve etkileşimini sağlama özelliğiyle başaracak" dedi.
Türkiye'nin ittifakın kanat ülkesi olmaktan çıkıp, jeopolitik hareketliliğin merkezinde durmaya başladığını vurgulayan Başbakan Erdoğan, "Doğu ile Batı'nın birbirine daha çok yaklaştığı bu ortamda, Türkiye'nin işlevi pekişmiştir. Türkiye'nin dış politikada uyguladığı
'kazan-kazan' anlayışının, bölge genelinde kabul görmesini arzu ediyoruz. Gerçekçilik ile akılcı realizmi beraber götüren politikalar izliyoruz" diye konuştu.