Gençler yeni hareket başlattı

Gençler yeni hareket başlattı
Gençler yeni hareket başlattı
CHP lideri Kılıçdaroğlu, gençlerin yeni bir hareket başlattığını belirtti. Kılıçdaroğlu, İzmir Emniyet Müdürü'nün iyi sınav veremediğini söyledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , esnafın sorunlarını dinlemek için iki gün kalacağı İzmir’de Gezi Parkı ile ilgili açıklamalar yaptı. Gezi direnişinin yurt geneline yayılmasında Başbakan’ın kullandığı sert üslubun etkili olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, İzmir’de polisin genç bir kızın saçını çektiği görüntüleri hatırlatarak, “İzmir Emniyet Müdürü iyi bir sınav vermemiştir. Eli sopalı sivil giyimli polis memuru olmaz. Bunlar devleti temsil edemezler. Devleti temsil eden devletin baskıcı yönü değildir” dedi.
‘Daha çok demokrasi’ vurgusu yapan Kılıçdaroğlu, “Gençler yeni bir hareketi başlattı. Onlar barış, özgürlük, demokrasi istiyorlar. Kendi yaşam biçimlerine müdahale istemiyorlar. İnançlarının, düşüncelerinin kavgaya neden olan inanç ve düşünceler olmasını istemiyorlar. İnançlarına, düşüncelerine saygı istiyorlar. Onlar kendi kentlerine sahip çıkıyorlar. Kentte yaşayanların kendi kentlerine sahip çıkması kadar doğal bir şey olamaz. Bunun savunulması gerekiyor” diye konuştu. Hükümete çağrıda bulunduklarını söyleyen Kılıçdaroğlu şöyle devam etti: “Eğer yeşil alanı imara açmak istiyorsanız referandum yapın. Yeşil alan olarak kalmasını mı istiyor, imara açılmasını mı istiyor? Madem demokrasi diyoruz madem halkın doğrudan karar verme mekanizmasının içinde olmasını istiyoruz o zaman gelin bunun yasal düzenlemesini yapalım. Halka güvenelim. Halk kentine sahip çıkacak. Ağacının kesilmesini istemiyor. Parkının binaya dönüşmesini istemiyor. Bir kentlinin bunu istemesi kadar doğal ne olabilir? Siyasetçi olarak bizim görevimizin yurttaşın taleplerini yerine getirmek değil midir? Haklı taleplerine hepimiz saygı göstereceğiz. Eylemlerine de saygı göstereceğiz. Beğensek de beğenmesek de. Ya demokrasiyi bu ülkeye getireceğiz ya getireceğiz.” Kılıçdaroğlu, bir basın mensubunun “Hükümet sizce mesajı aldı mı?” sorusu üzerine ise “Başbakan bugün inince herhalde gazeteciler soracaklardır.
İlk tepkisi Erdoğan’ın, ‘Cumhurbaşkanı nasıl bir ders aldı bilmiyoruz’ diyor” dedi.