@ismailsaymaz

Gençlerin en zor pazarı

Üniversite hayali kuran 1 milyon 640 bin 259 genç, dün yapılan Öğrenci Seçme Sınavı'nda (ÖSS) ter döktü. Aileler de çocuklarının sınava girdiği okulların dışında büyük bir heyecanla bekledi. Gençler Türkçe sorularını matematikten daha kolay bulduklarını söyledi. Sınav sonuçları 15-20 Temmuz tarihleri arasında açıklanacak.
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Telaşlı bir Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) günü. İstanbul Üniversitesi'nde umut, heyecan ve kaygı iç içe.
Edebiyat Fakültesi'nin girişinde güvenlik araması yapılıyor. Bir görevli türbanlı kızları saçlarını açmaları için uyarıyor. Kızlar, saçlarını açıp giriyor.
Hamit Özer'in ayakları, başaramamaktan endişeli, geri geri gidiyor: "İlk sınavım. Kazanamamak, üç-dört yıl denemek, akrabalara rezil olmak da var. Kız vermezler adama. Babam peynirci. Kazanamazsam dükkâna girerim."
Selda Yıldırım, uğur getirsin diye oyuncak kedisiyle sınava giriyor.
Çocuklar amfilere doluşurken bina dışında da velilerin 'sabır sınavı' var. Sigara içenler, gazete okuyanlar, bulmaca çözenler... Fatma Dağ ve Yıldız Boyacı, birbirlerini tanımıyor. Tesadüfen yan yana oturmuşlar. Türbanlı Dağ, Kuran okuyup oğlu Emirhan için Allah'tan şefaat diliyor. Emirhan, sınava ilk kez giriyormuş. Annesi, ticaret ve muhasebe okusun istiyor. Boyacı'nın kucağında ise Türkçe İncil var. Kızı Nensi, Pertevniyal Lisesi'nde okuyormuş. Çok hazırlanmış.
Kızı Zübeyde'yi bekleyen Gazi Yüksektepe heyecanlı. Oğlu İsmail de sınava giriyormuş: "İsmail'i dersaneye veremedik. Zübeyde, iyi hazırlandı. Kızım stresliydi. Bana bugün hediye verecekler."
Aziz, Resul Pala ve Yusuf Tekcan, çocuklarını sohbet ederek bekliyor. Üçü de Babalar Günü armağanı olarak, sevinçli bir haber almayı umut ediyor.
Sibel Kovancılar, spor akademisi için sınava giren oğlu Cenk ve tüm gençler adına ÖSS'ye tepkili: "Bu eğitim sistemi tam rezillik. Çocukları yarış atına dönüştürdük. Biz de tükendik."
Yoğun güneş altında üç saat çok uzun sürüyor. Bu arada AKP Eminönü İlçe Örgütü, tüm kentte, sınav yapılan okullarda olduğu gibi, standını açmış. Üzerinde, 'Güven ve istikrarın devamı için gençlerin seçimi' yazılı standda AKP amblemli bardaklarda çay ve su dağıtılıyor. Bu arada Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) de üzerinde 'İş, aş. Haydar Baş' yazılı ve 'her ev kadınına 500 YTL maaş' vaat edilen broşürler dağıtıyor.
'Oğlumun canı sağ olsun'
Gerçi kimsenin vaatleri işitecek mecali yok. Gözler kampüsün kapısında. Ve gençler bir bir kapıda görünüyor. Bu, Ali Özeren'in sınava ilk girişi. Türkçe kolay, matematik zormuş. Özeren, sınıf öğretmenliğini kazanmak istiyor. Babası Ahmet, "Kazanmasa da canı sağ olsun oğlumun" diyor, "Yeniden hazırlanır".
Meslek lisesi mezunu Sümeyra Erişkin, kapıdan hayli üzgün çıkıyor. Sınav, istediği gibi geçmemiş. Matematikten zorlanmış. Erişkin'in babası İbrahim, "Hayırlısı kızım" diyor, "Üzülme." İbrahim Erişkin, Babalar Günü'nü umursamıyor: "O, zengin adamın günü."'İki biyoloji sorusu sorunlu'
Ekol Dersanesi'nden İsmet Rizeli, Biyolji bölümündeki iki soruda sorun olduğunu söyledi:
"İkinci bölümde 23. soruda yağış miktarındaki değişimin bitki popülasyonunda birey sayısına etkisini gösteren grafiğin yorumlanmasına göre 'C' seçeneği de cevap olabilmektedir. Bitkilerde büyemenin sorgulandığı 24. soruda ÖSYM'nin açıkladığı cevaba net olarak ulaşabilmek için ağacın yaşı hakkında bilgi verilmesi de gerekmektedir."
Rizeli'nin genel değerlendirmesi şöyle: "Genel olarak sınav mantığına uygun olduğu, 2006 ÖSS'ye göre kolay olduğu, az sayıda da olsa seçici sorular olduğu görülüyor. Türkçe soruları oldukça güzel hazırlanmış, müfredata uygun sorular. Her zamanki gibi, anlam bilgisi ağırlıklı, dilbilgisi konuları ise neredeyse üç soruyla tamamen sorgulanmış. Edebiyat soruları da müfretada uygun; tüm müfredatın birer soruyla da olsa sorgulandığı bir sınav olmuş. Matematik I ve Matematik II müfredata uygun şekilde sorulmuş. Her yıl olduğu gibi iki-üç tane seçici soru sorulmuş. Kimya soruları, çalışan öğrencilerin yapabileceği kolaylıkta, yalın bir dille hazırlanmış. Tarih'te Osmanlı tarihine fazla değinilmemiş, ağırlık olarak Cumhuriyet tarihine yer verilmiş. Coğrafya, Edebiyat, Sosyal Bilimler, Felsefe soruları da müfredata uygun."