Gençlerin gelecek sınavı

İlk ve ortaöğretim öğrencilerini
'sınav kaygısı' sardı.
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - İlk ve ortaöğretim öğrencilerini
'sınav kaygısı' sardı. Anadolu lisesi, üniversite, parasız yatılı ve yabancı dil sınavlarının heyecanını yaşayacak öğrenciler, rapor alarak, sınavlara hazırlanıyor.
İlköğretim öğrencileri 10 Haziran'da
'Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı'na (OÖSYS) girecekler. Anadolu, fen, Anadolu öğretmen, Anadolu imam ha-tip liseleri ile Anadolu unvanlı mesleki-teknik liselere yerleştirmeler için düzenlenecek OÖSYS'ye, ilköğretim okullarının son sınıflarındaki yaklaşık 1.5 milyon öğrenci girecek.
İlköğretim öğrencileri Devlet Parasız Yatılılık Sınavı'na da 23 Haziran tarihinde girecek.
Bu yıl 1.5 milyon öğrencinin katılacağı ÖSS ise 'öğrenci katılımı' açısından rekora gidiyor. ÖSS'ye 5 yıl içinde 2 milyondan fazla öğrencinin katılması bekleniyor.
ÖSYM, 17 Haziran'da yapılacak ÖSS için tüm hazırlıklarını tamamladı. ÖSYM Başkanı Fethi Toker, "Öğrencilerin de artık son hazırlıklarını yapıp, dinlenmeleri gerekiyor.
Umuyoruz ki, okul başarısı sınava da yansıyacak" diye konuştu.
Meslek okuluna teşvik
Öğrenci katılımı artmasına karşın, fakülte ve yüksekokul kontenjanlarını sürekli sınırlı tutan YÖK ise, ÖSS önündeki yığılmaları önlemek için 'meslek okullarından
meslek yüksekokullarına sınavsız geçiş'i öngören yasa tasarısının Meclis'te kabul edilmesini bekliyor.
Öğrenciler firarda
Üniversitelerin yabancı dil ile ilgili bölümlerinde okumak isteyen adaylar, ÖSS'nin yanı sıra Yabancı Dil Sınavı'na (YDS) da girecekler.
Okul başarısını üniversiteye girişte temel yapıp tek aşamalı sınavla birlikte öğrencinin okula devamsızlığını önlemeyi hedefleyen YÖK, bu yıl da ÖSS öncesi liselerin boşalmasını önleyemedi. Lise son sınıf öğrencileri, 'hastalık raporları' için hastaneleri zorlarken, 'Okulu asıp, sınav soruları üzerinde pratik yapma telaşı' karşısında Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlığı herhangi bir önlem almadı.