'Gençliğe Hitabe'yi okudu yurttan atıldı

'Gençliğe Hitabe'yi okudu yurttan atıldı
'Gençliğe Hitabe'yi okudu yurttan atıldı
TBMM Başkanı Cemil Çiçek'i Gençliğe Hitabe'yi okuyarak protesto eden Gazi Üniversitesi öğrencisi Sinem Gülcan, kaldığı yurttan atıldı, bursu kesildi. Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Sinem'in protesto nedeniyle ceza aldığını doğruladı.

Radikal.com.tr – Geçen yıl 22 Şubat'ta Gazi Üniversitesi'ndeki TBMM Başkanı Çiçek'e fahri doktora verilmesi töreni sırasında, bir grup üniversite öğrencisi salona girmek istemişti. Polisin salona almadığı öğrenciler, kapıda bu durumu Atatürk 'ün Gençliğe Hitabesi'ni okuyarak protesto edilmişti. Protestocu gençler arasındaki, Nene Hatun Kız Öğrenci yurdunda kalmakta olan Sinem Gülcan ise olaydan sonra kaldığı yurttan çıkarıldı, Kredi ve Yurtlar Kurumu'ndan aldığı burs da kesildi. Ancak 12 Ocak 2013’te Ankara Bölge İdare Mahkemesi, Atatürk’ün Gençliğe Hitabesini okuduğu için yurttan atılan Sinem Gülcan hakkındaki disiplin işleminin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.


KILIÇ: GENÇLERİ KORUMAK ZORUNDAYIZ
CHP 'li Tanal'ın, "TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in Gazi Üniversitesi'nde fahri doktora aldığı törende Sinem Gülcan’a Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi'ni okuyarak protesto etmesi sonucu mu disiplin cezası verilmiştir" sorusunu dün TBMM Genel Kurulu'nda yanıtlayan Bakan Kılıç, şöyle konuştu; "Öğrencinin ismini verirsem mahremiyetin ilanı olacak, dolayısıyla yüzeysel geçiyorum. İzinsiz gösteri ve toplantı düzenlemek, eylem yapmak fiillerinden dolayı, bahse konu öğrenciye yurttan süresiz çıkarma cezası verildiği doğrudur. Biz, gençlerimizi, yurt dışına çıkarmak değil, bilakis yurtta tutmak yönünde bir çaba sarf ediyoruz ama elbette ki yurdun genel asayişini, diğer gençlerimizin huzurunu bozan birtakım uygulamalar ya da aşırılıklar içinde olanlar varsa, elbette ki o gençlerimizle de yollarımızı ayırmak gibi bir vazifemiz var; Bu da çocuklarını bize emanet eden ailelerin beklentisi." 


OLAYIN GEÇMİŞİ
22 Şubat 2012 tarihinde, TBMM Başkanı Cemil Çiçek kendisine fahri doktora unvanı verileceği için geldiği Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde TGB’liler tarafından Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi okunarak karşılanmıştı. Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi 2. Sınıf öğrencisi Sinem Gülcan da Atatürk’ün Gençliğe Hitabesini okuyan TGB’liler arasındaydı.

Ankara Valiliği, Kredi Yurtlar Kurumu’na yazdığı 15.03.2012 tarihli bir yazı ile Sinem Gülcan’ın eyleminin yükseköğrenim öğrenciliği sıfatına uygun olmadığı ve cezalandırılması gerektiğini bildirmişti. Sinem Gülcan’ın barındığı Nenehatun Kız Öğrenci Yurdu Disiplin Kurulu da Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Yurt İdare ve İşletme Yönetmeliği’nin 23. maddesinin f bendine göre “Milli birlik ve bütünlük duygularını zedeleyici veya bozucu maksatla bayrak ve sembol asmak, kullanmak, marşlar söylemek, açlık grevinde bulunmak, oturma eylemi yapmak, pankart taşımak veya asmak, ideolojik veya politik amaçlı gösteri, toplantı, tören düzenlemek, demeç vermek.” eylemlerinden dolayı Sinem Gülcan hakkında “yurttan süresiz çıkarma” cezası vermişti. Bunun üzerine Kredi Yurtlar Kurumu Ankara Bölge Müdürlüğüne itiraz edilmişse de karar Bölge Müdürlüğü tarafından onaylanmıştı.

Bunun üzerine Sinem Gülcan Ankara 13. İdare Mahkemesinin 2012/1283 Esas sayılı dosyası üzerinden yurt tarafından verilen “süresiz çıkarma cezası” işleminin iptali ve yürütmesinin durdurulması için dava açtı. Öncelikle yürütmenin durdurulması talebini inceleyen mahkeme yürütmeyi durdurma talebini yerinde görmeyerek oyçokluğuyla reddetmişti. Bunun üzerine Bölge İdare Mahkemesi’ne yürütmeyi durdurma talebinin reddi kararına karşı itiraz edilmişti.

Bu itiraz üzerine dosyayı inceleyen Bölge İdare Mahkemesi 19 Ocak 2013’te dava konusu işlemin açıkça hukuka aykırı olduğundan İdare Mahkemesi’nin yürütmeyi durdurma isteminin reddi kararını kaldırmış ve iptal davası sonuçlanana kadar hukuka aykırı işlemin yürütmesinin durdurulmasına kesin olarak karar vermişti. Bu kararla yurttan atılan TGB’li Sinem Gülcan yurda dönmeye hak kazanmıştı.  http://www.radikal.com.tr/112315611231566

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  gençliğe hitabe'yi okudu hk. - fgemak

  öğrencinin okuduğu Atatürkün gençliğe hitabesi nedeniyle barınma ve eğitim hakkının siyasal bir şekilde engellenmesini çok yanlış buluyoruz,böyle bir uygulama ile bir kişiyi susturursunuz karşınıza bin kişiyi alırsınız,hatanın acilen düzeltilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

  saçmalık - ceydat

  Bahsi geçen ceza yurt sınırları içerisinde yapılan eylemlere ceza verilmesi için uygulanabilir belki ama yurt sınırı dışında yapılan -ki üstelik "Milli birlik ve bütünlük duygularını zedeleyici" eylem denilen bu ülkenin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi'yken- saçmalığın önde gidenidir. O kızın barınma hakkını elinden alarak eğitimini engellemek ve yapılan haksızlıklara göz yumar hale getirmek sandıkları kadar kolay olmayacaktır diye umuyorum.

  Aferin size... - citizen

  AKP li her seviyeden önemli şahsiyetler TBMM dışında herhangi bir yere gittiği zaman orada bulunmamak en doğrusu. Ne olur ne olmaz.., yan gözle baktın diye artık neyle suçlayacaklarını bilemezler. İyisi mi uzak durmak. Nasılsa seçim zamanı geldiğinde kolundan tutup çekerler sarılıp-öpmek için. İleri demokratlarım benim, aferin size. Gıkının çıkmasına izin vermeyin muhaliflerinizin. Hele Atatürk'ün gençliğe hitabesi filan... Mazallah. Ha darbeye teşebbüs etmişsin ha bunu okumuşsun...

  Yemezler - generalduncan

  Ama bu yanınıza kar kalmayacak, bunu bilesiniz. Yandaş, sessiz, tasdikçi, piyon gençler yetiştirme çabalarınız başarısız olacak. Kendi fikri olan, bunu özgürce ifade edebilen, aklı hür, vicdanı hür nesiller yetişti ve yetişmeye devam edecek siz ne kadar engellemeye çalışsanız da. Bu ülke sizin babanızın malı değildir ve olmayacak.

  ... - r11

  Bir zamanlar,türbanlılar üniversiteye giremiyor diye kendilerini paralayıp, gözyaşı dökenler,iktidarı ellerine geçirince 'gençliğe hitabe'yi okuyanları yurttan kovuyorlar...bunlara demokrasi,özgürlük vs. adına destek veren liboşlar memnundurlar heralde!

  CEZALANDIRICI ZİHNİYETİMİZDEN VAZ GEÇMEDİKÇE - pispor

  bir arada kardeşçesine yaşamak zorlaşır.bakıldığında eylemin içinde şiddet yok,siyasi söylem var.her kişi siyasi görüşünü,bir şekilde karşı tarafı rencide etmeden hırpalamadan açıklamalıdır.bu bakanada başbakanada yapılmış olsa bile.Düşünün ki Allahtan büyük kişilik olmadığı gibi Kibri de Allah sevmez.Başbakan Ya Allah Bismillah der,ben ise yararlı olsun derim.asla birbirimizden farkımız olmamalıdır.Hitlerin almanyasında değiliz.