'Gençlik Karikatürü' rekorlar kitabına girdi

'Gençlik Karikatürü' rekorlar kitabına girdi
'Gençlik Karikatürü' rekorlar kitabına girdi
İstanbul'da 260 gencin yaptığı 12 bin metrekarelik karikatür Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi.

19 Mayıs Atatürk 'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları kapsamında Yeşilköy'deki CNR EXPO'nun yan tarafındaki arazide yaklaşık 12 bin metrekarelik bir alana "Gençlik Karikatürü" yapıldı.

Bu amaçla düzenlenen törene Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç da katıldı. Çalışma ile dünyanın en eski iki kıtasını birleştiren bir noktada köklü medeniyetlere ev sahipliği yapmış Türkiye 'nin, farklı kültürleri birbirine yaklaştırma teması işleniyor.

Projede, 13-17 Mayıs tarihleri arasında karikatürist Akın Candemir ile birlikte 260 genç çalıştı. 2,5 ton boya kullanılan karikatür, 104 saat 43 dakikada tamamlandı. Projede, harita mühendisleri, boyama ekibi ve profesyonel kamera ve montaj ekibiyle toplamda 460 kişi çalıştı.

Proje sürecinde farklı çekim metotlarıyla 630 saatlik kamera çekimleri yapıldı. Karikatürde çevreye zarar vermeyen su bazlı dış cephe boyası kullanıldı. Boyama el ve rulo fırçalarla gerçekleştirildi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı adına "Gençlik Karikatürü'nün Guinness Rekorlar kitabına girmesi için Nisan ayında başvuru yapılmış, "Largest Painting On Ground" (Zeminde büyük resim) adı altında kabul edilmiş ve rekor kırmaya hak kazanmıştı.

Yapılan ölçümlerin ardından 11 bin 965,07 metrekare ile rekorun kırıldığı ilan edildi. Guinness yetkilisi rekorun kırıldığına dair hazırlanan sertifikayı Bakan Suat Kılıç'a verdi.

Bir önceki Guinness rekoru 10.404.8 metrekarelik alanda 1 ay süre ile yapılan karikatüre aitti. "Hayatın Kutlaması" adı altında Salvatore De Fazio tarafından 12 Haziran 1998 yılında Amerika'nın Pennsylvania eyaletinde yapılmıştı.

DHA - Taner YENER