Gençlik, 'önce özgürlük' diyor

Gençlik, 'önce özgürlük' diyor
Gençlik, 'önce özgürlük' diyor
Gezi Parkı eylemcilerine yönelik çalışmalar sürüyor. Konda'nın araştırmasına göre 'eğitimli, özgürlükçü bir kuşak' profili öne çıkıyor.

Konda’nın Gezi Parkı’nda 4 bin 411 kişiyle yaptığı araştırma, eylemcilerin yaş ortalamasının 28 olduğunu gösteriyor. Önemli bulgulardan biri de “sade vatandaş olarak” eyleme gelenlerin yüzde 73’ü, polis şiddetinden sonra karar vermiş. Eylemciler, İstanbul ’un her yerinden. Kendilerinin ve ailelerinin eğitim düzeyi, toplamdaki genel ortalamaların hayli üzerinde. Ana motivasyonları, “özgürlüklerin kısıtlanmasına karşı çıkma.”
Konda Araştırma Şirketi’nin Genel Müdürü Bekir Ağırdır, araştırmalarını yorumladığı bir yazısında şöyle diyor: “Gezi’dekiler ‘multiple choice’ (çoklu seçenek) kuşağı bir bakıma. Yüzde 56 yüksek eğitimli, yüzde 37 öğrenci. Ülkenin ‘seçeneklerden doğruyu bul’ yöntemine dayalı eğitim ve sınav sisteminin çocukları. İtirazları da bu zihniyet.Tüm seçeneklerin doğru, haklı ve geçerli olacağı bir hayat talep ediyorlar.” Sayfadaki tüm grafikler, Konda’nın çalışmasından.

İzmir’deki profil İstanbul’a çok yakın

İzmir’de de, Taksim eylemlerini destekleyen Gündoğdu’daki eylemciler arasında anket çalışması yapıldı. Ege Üniversitesi’nden Prof. Dr. R. Funda Barbaros, Doç. Dr. Meneviş Uzbay Pirili, Akın Erdoğan ve Özge Erdölek yönetimindeki çalışmada, 236 kişiyle yüz yüze görüşüldü. Özet bulgular, profilin İstanbul’daki ile örtüştüğünü gösteriyor. Çalışmadan bazı başlıklar:
Ankete katılanların yüzde 67’si 19-30 yaş arasında. Yüzde 56’sı öğrenci ve öğrencilerin yüzde 40 ‘ı üniversite, yüzde 11’i lise öğrencisi. Yüzde 84’ünün bağlı olduğu bir parti yok. Yüzde 15’i bir partiye bağlı olduğunu belirtmiş. Yüzde 29’u CHP , yüzde 20’si SDP ve yüzde 17’si BDP ’ye yakın olduğunu söylemiş.

Çoğunluk ‘ilk’ eyleminde

Yüzde 24’ü eyleme katılmasının birinci nedenini hükümete ve baskılara karşı olmak, yüzde 20’si Gezi direnişine destek olmak, yüzde 19’u özgürlük için mücadele etmek, yüzde 16’sı Başbakan’ın tavrına karşı gelmek olarak tanımlamış.
Katılımcıların yüzde 89’u sosyal medya kullanıcısı. Yüzde 67’si protesto eylemlerini sosyal medyadan, yüzde 16’sı arkadaşlarından, yüzde 13’ü televizyonlardan duymuş.
Yüzde 94, eylemlere bir partinin yönlendirmesi olmadan katıldığını ifade etmiş. Yüzde 79’u bu protestonun ilk eylemleri olduğunu söylemiş. Katılımcıların yüzde 58’i İzmirli olduğunu söylemiş.

Darbeye karşılar

Katılanların yüzde 99,2’si polisin orantısız güç kullandığını düşünüyor. Yüzde 98’i protestolara destek vermesinde iktidarın otoriter tavrının etkili olduğunu ifade ediyor. Yüzde 89’u askeri müdahale istemiyor.
Çalışmayı yapan ekibin değerlendirmesi de özetle şöyle:
“Katılanlar, öncelikle gençler ve halkın çeşitli kesimlerinden insanlar, partilerden ve örgütlerden bağımsızlar. Eylemlerin kazanımlarının en önemli somut göstergesi, toplumun 12 Eylül 1980 darbesinin etkilerinden kurtularak, kendisi ve ait olduğu dünyaya ilişkin konuşmaya ve talep etmeye başlamış olmasıdır.”