Gendelova Köyü'nün en cesur ve en devrimci babası

Enver Kolyiğit, iki kızını liseye gönderdi. Birçok kişinin "Ne var ki bunda" diyeceği bu haber Van'ın Gendelova Köyü'nde yaşayan 17 kız için yaşamlarının değişmesi anlamına geliyor.

VAN - Enver Kolyiğit, iki kızını liseye gönderdi. Birçok kişinin "Ne var ki bunda" diyeceği bu haber Van'ın Gendelova Köyü'nde yaşayan 17 kız için yaşamlarının değişmesi anlamına geliyor.
Van Belediyesi'nde işçi olarak çalışan yedi çocuklu Enver Kolyiğit'in iki kızını liseye göndermesi Van'a 15 kilometre uzaklıktaki Gendelova Köyü'nde bir devrim sayılıyor. Çünkü köyde daha önce hiçbir aile ilköğretimden sonra kızının okumasına izin vermemiş. Tek amacının çocuklarının okuması olduğunu söyleyen Kolyiğit kızları 14 yaşındaki Hatun ile 15 yaşındaki Rozerin'i kent merkezindeki pansiyonlu Vali Haydar Bey Lisesi'ne kaydettirmekte hiç tereddüt etmediğini söylüyor.
12 bin metrekarelik arazisini bağışlayarak köye 15 derslikli bir ilköğretim okulu yapılmasını sağlayan Kolyiğit köylünün takdirini kazanınca bir adım daha atmış: "Kendi kızlarımı liseye kaydettirdikten sonra köydeki diğer ailelerle de tek tek görüştüm. 17 aileyi kızlarını liseye göndermesi için ikna ettim. Ben kızlarımı liseye gönderince köylü de bundan cesaret aldı. Gelecek yıl 17 daha liseli olacak.
Aileler gelip benden kızlarının liseye gidebilmesi için yapılması gerekenleri öğreniyor. Bu eğitim seferberliğim her zaman sürecek."
Hatun ve Rozerin Kolyiğit de babalarıyla gurur duyuyor: "Böyle bir babaya sahip olduğumuz için çok şanslıyız. Babamız bizi okutmak
için çok büyük fedakârlıklar yaptı. Biz de bunun karşılığını vereceğiz. Köyümüzde lisede okuyan tek kızlar biziz. Diğer aileleleri ikna etmek için biz de çalışacağız."