'Genel af uzun vadede'

Kapatılan DEP'in eski milletvekilleri Orhan Doğan, Leyla Zana, Hatip Dicle ve Selim Sadak ile birlikte Doğu ve Güneydoğu'da bazı illeri kapsayan gezilerini, Ankara'da düzenledikleri basın toplantısıyla değerlendirdi.

ANKARA - Kapatılan DEP'in eski milletvekilleri Orhan Doğan, Leyla Zana, Hatip Dicle ve Selim Sadak ile birlikte Doğu ve Güneydoğu'da bazı illeri kapsayan gezilerini, Ankara'da düzenledikleri basın toplantısıyla değerlendirdi.
Hazırladıkları ortak metni okuyan Doğan, gezilerine ilgi gösteren herkese ve güvenlik güçleri, Emniyet teşkilatıyla askeri güvenlik kuvvetlerine de 'en sıcak duygularla' teşekkür ettiğini söyledi. "Bölge insanı, ülkemizin bölünmesine asla izin vermeyecek kadar birlik bilincini geliştirerek içselleştirmiştir. Bu, memnuniyet verici" dedi.
Doğan, etnik, dinsel ve bölgesel milliyetçiliğin reddedildiğini, Türkiye Cumhuriyeti'ni sembolize eden tüm değerlere bağlılığın ve saygınlığın yinelendiğini belirtti.
Genel af istemini de yineleyen ve bunun uzun vadede uygulamaya geçirilmesinin beklendiğini söyleyen Doğan şöyle devam etti:
"Bizler hükümetin bazı zorluklar yaşadığını görmekte ve gözlemlemekteyiz. Çeşitli direnç noktalarının, değişim önünde azınlık olmalarına rağmen güçlü durdukları bilinmektedir. Ama aşılamaz olmadıklarına inanmaktayız."