Genel grev tehdidi

Türk-İş, DİSK, KESK ve BASK'ın oluşturduğu Emek Platformu'na üye on binlerce kişi dün Ankara'da, SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı'na devri ve Köy Hizmetleri'nin kapatılmasını protesto etti. Sendika liderleri AKP hükümetine seslendi: Tasarılar çekilmezse genel grev kapıda.

ANKARA - SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı'na devri ve Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün kapatılmasını protesto etmek için Emek Platformu'nun düzenlediği 'Sosyal Devlet ve Sosyal Adalet İstiyoruz' mitingi Sıhhiye Meydanı' nda yapıldı. İşçi ve memurlar tasarıların Meclis'ten geri çekilmemesi halinde genel greve gidecek.
Miting için yurdun dört bir yanından gelen Türk-İş, DİSK, KESK ve BASK'a üye göstericiler dün sabah Ankara Garı'nın önünde toplanarak Talat Paşa Bulvarı üzerinden Sıhhıye Meydanı'na doğru yürüdü. Mitinge DEHAP, İP, ÖDP, TKP ve EMEP'in yanı sıra CHP milletvekilleri Bayram Meral, İzzet Çetin ve Hasan Güyüldar da destek verdi.
Arbede çıktı
Polisin, Adliye Sarayı'nın önünde oluşturduğu arama noktasından 'Genç Umut' pankartıyla girmeye çalışan ve öğrencilerden oluşan grupla polis arasında arbede çıktı. Bu sırada pankartın sopası isabet eden bir sivil polis başından yaralandı. Eylemcilerin meydanda yerlerini almalarının ardından Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç, DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, KESK Genel Başkanı Sami Evren, BASK Genel Başkanı Resul Akay ve Yol-İş Sendikası Genel Başkanı Fikret Barın birer konuşma yaptı.
'Sağlıkta kaos yaşanacak'
Kılıç, SSK hastanelerinin devrinin sağlıkta kaosa yol açacağını belirterek, hükümetin, sağlık hizmetlerini paralı hale getirmeyi amaçladığını savundu. Kılıç, "Bu hastanelerden aldığımız hizmetlerin bir kısmını parayla alacağız. Özel hastanelerin pençesine düşeceğiz. Sağlık Bakanlığı önce kendi hastanelerini geliştirsin, sonra SSK hastanelerine talip olsun. SSK hastaneleri yüzde 15 kapasite ile 35 milyona hizmet veriyor. SSK'nın özel yönetime kavuşmasını istiyoruz" dedi.
Köy Hizmetleri'ni ve SSK hastanelerini 'ekmek teknesi' olarak nitelendiren Resul Akay da, "Ekmek teknemizi çiğnetmeyeceğiz. Çalışanlarla çatışanların sonu siyasi mezarlıktır. Hükümet aklını başına alsın. Talepler karşılanmazsa Türkiye'nin gündemine iş bırakma eylemleri gelecek" diye konuştu.
AKP'nin işçiye ve memura meydan okuduğunu belirten Çelebi ise, şunları söyledi: "İsteklerimizin karşılanmaması halinde üretimden gelen gücümüzü kullanacağız. IMF' nin önünde diz çökenler bize meydan okuyor. Biz de buradan, onlara 'Hodri meydan' diyoruz. Yasayı geri çekmezsen söz bitti sıra eylemde."
Hükümetin salı günü Plan ve Bütçe Komsiyonu'nda ele alınacak olan tasarılarda geri adım atmaması halinde genel greve gidileceğini dile getiren Evren de, "Genel grev kapıya geldi. Eninde sonunda bu zafer kazanılacak" dedi.