Genel müdür eve iş değil, işçi getirmiş!

Genel müdür eve iş değil, işçi getirmiş!
Genel müdür eve iş değil, işçi getirmiş!
Kamu Görevlileri Etik Kurulu, 'temizlik firmasının bazı elemanlarını mesai saatleri içerisinde evine gönderip temizlik yaptırdığı' belirtilen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Petrol İşleri Genel Müdürü Erdal Gülderen'in, etik kurul ilkelerine aykırı davrandığına, idari yargı yolu açık olmak üzere karar verdi.


Mehmet Yılmaz 2007 yılında Genel Müdür Erdal Gülderen’den şikâyetçi oldu. Dilekçesinde ‘2007 yılı Haziran ayında, hafta içinde Gülderen’in temizlik işçilerini makam aracıyla evine götürerek temizlik yaptırttığını’ iddia etti.
İddiaları inceleyen Etik Kurul’un kararında işçilerin mesai saati içinde Gülderen’in özel işinde çalıştırıldığını belirledi. Kurulun kararında ‘Kamu kurumlarında yönetici olan kişilerin mevzuata aykırı olarak kendileri için hizmet, imkân talep edemeyeceği’ ve ‘kamu araçlarını özel işleri için kullanamayacağı’ belirtildi. Kararda ‘Gülderen’in etik kurul ilkelerine aykırı davrandığına idari yargı yolu açık olmak üzere oy çokluğuyla karar verilmiştir” denildi. Güldener savunmasında evinde badana yapıldığını ve eşinin ameliyat olması nedeniyle boya işlerinin başında duramadığını, şoförünün kendisinden habersiz olarak temizlik işçilerini evine götürdüğünü söylemişti.

Uyarı almıştı
Konuyla ilgili iki müfettiş görevlendiren Bakanlık Teftiş Kurulu Başkanlığı’nın Bakan ‘olur’lu inceleme raporunda, “Gülderen hakkında, bu defaya mahsus olmak üzere disiplin tertibinden işlem yapılmasına gerek bulunmadığı, daha dikkatli olması için yazılı şekilde uyarılmasının uygun olacağı” belirtilmişti. (Radikal)