Genelevde çalışan kadınlar bile korunmuyor

Mersin Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu'nun Mersin Genelevi'nde yaptığı araştırmaya göre genelevde çalışan kadınların sadece yüzde 18'i prezervatif kullanıyor

ANTALYA - Mersin Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu’nun Mersin Genelevi’nde 50 kadınla yaptığı ankette kadınların yüzde 64’ünün cinsel yolla bulaşan hastalık geçirmiş olduğu ve ilişki sırasında sadece yüzde 18’nin prezervatif kullandığı ortaya çıktı. Araştırma Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Gülay Börekçi, genelev kadınlarının günde 20 erkekle birlikte olduğunu belirlediklerini açıkladı.
Mersin Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu, genelev kadınlarının cinsel yolla bulaşan hastalıklar konusundaki bilgi düzeylerinin belirlenmesi amacıyla 2007 ve 2008 yılını kapsayan bir araştırma yaptı. Mersin Genelevi’nde kayıtlı 90 kadından ulaşılabilen 50 kadın çalışmaya alındı. Kadınların cinsel yolla bulaşan hastalıklar konusundaki bilgi düzeylerini belirlemek için anket formu kullanıldı. Elde edilen veriler, geçen aylarda değerlendirilerek sonuçları açıklandı. Buna göre, genelev kadınlarının cinsel yolla bulaşan hastalıklar konusunda orta düzeyde bilgi sahibi olduğu ortaya çıktı. Kadınların cinsel yolla bulaşan hastalıklardan en çok HIV/AIDS hakkında, en az da Hepatit C hakkında bilgi sahibi olduğu belirlendi.
Araştırmanın danışmanı ve Sağlık Yüksekokulu Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gülay Börekçi, genelevdeki kadınların yüzde 64’ünün cinsel rahatsızlık geçirmiş olduğunu söyledi.
Bu kadınların gebelikten korunmak için yüzde 18’inin prezervatif kullandığını belirten Yrd. Doç. Dr. Börekçi, yüzde 56’sının hap, yüzde 4’ünün ise rahim içi araç (spiral) tercih ettiğini kaydetti. Börekçi, ‘Gebeliği önleyici yöntem kullanma’ konusunda genelev kadınlarının yüzde 22’sinin ‘Hiçbir yöntem kullanmıyorum’ dediğini söyledi.
Yüzde 60’ı ilkokul mezunu ve yüzde 66’sı dul olan kadınların yüzde 64’ünün de 26- 45 yaş aralığında olduğunu kaydeden Yrd. Doç. Dr. Börekçi, yüzde 63’ünün ekonomik nedenlerle bu işi yaptığını, yüzde 56’sının da 1000- 1500 lira arasında maaş aldığını ifade etti. Ankete göre kadınların günde 12 saat çalıştıklarının ortaya çıktığını belirten Yrd. Doç. Dr. Börekçi, günde ortalama 20 erkekle birlikte olduklarını söyledi. (dha)