Genelevde gözler CHP'de

Ankara Büyükşehir Belediyesi, yıllardır yapmayı istediği Ulus semti projesi için 1967'de kurulan Ankara Genelevi'ni yıkmak istiyor. Konuyla ilgili karar Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nde kabul edildi ve...

ANKARA - Ankara Büyükşehir Belediyesi, yıllardır yapmayı istediği Ulus semti projesi için 1967'de kurulan Ankara Genelevi'ni yıkmak istiyor. Konuyla ilgili karar Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nde kabul edildi ve Başkan Melih Gökçek'in tepkilere rağmen projeyi hayata geçirmek istediği belirtildi.
Büyükşehir Belediyesi tarafından Hacıbayram Camii ve türbesi ile Ankara Kalesi'nde turizmi canlandırmak için yeni bir proje başlatıldı. Hazırlanan proje kapsamında genelev binaları da dahil olmak üzere tarihi binalar dışındaki tüm binalar yıkılacak. Genelevin bulunduğu bölgede bulunan antik tiyatronun ortaya çıkarılması ve Ankaralıların ortaya çıkacak tarihi bölgeyi rahatça gezebilmeleri hedefleniyor.
Büyükşehir Belediyesi, yıkılacak evler için yeni bir yer göstermeyecek. Genelevin yeni bir yere taşınması için Büyükşehir Belediye Meclisi kararı gerekiyor. AKP'li meclis üyelerinin ya da Başkan Gökçek'in bu konuda bir teklifte bulunmayacağı öğrenildi. Böylece, başkentte yeni genelev kurulması için meclisin CHP'li üyelerinin bir önerge vermesi gerekiyor. Ancak bu da AKP'nin propaganda malzemesi olacağından zor görünüyor.
Koç: Bana sormayın
Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Ankara Genelevi'nin kaldırılmak istenmesi üzerine yaptığı değerlendirmede, "Ben ne Sağlık, ne İçişleri Bakanı'yım, ne de Ankara Valisi'yim. Ben Kültür ve Turizm Bakanı'yım. Ben de 'Ankara Kalesi'ni ne zaman onaracaksınız' diye bir soru bekliyordum. Pek yakında onaracağız" karşılığını verdi.


    http://www.radikal.com.tr/7672297672290

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.