Genelevleri kapatmak için çalışma mı var?

Genelevleri kapatmak için çalışma mı var?
Genelevleri kapatmak için çalışma mı var?
Seks işçilerinin temsilcileriyle görüşen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yetkililerinin "Genelevler kapatılsın, çalışanlara tazminat verelim, mağduriyet giderilsin" önerisinde bulunduğu iddia edildi

ANKARA - Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, genelevlerde çalışan kadınların durumunu tespit etmek amacıyla seks işçilerinin temsilcileriyle görüştü. Bakanlık, “Genelevlerin kapatılması halinde çalışanlara tazminat verilmesi, mağduriyetlerini giderir mi?” diye sordu. Hürriyet'in haberine göre, Kırmızı Şemsiye Derneği ise sorunun bu yolla çözülemeyeceğini savundu. Dernek Başkanı Kemal Ördek ise, kapatma yerine genelev sayısının artırılması önerisinde bulundu. Bakanlığın genelevlerde çalışan kadınların durumuyla ilgili bir çalışması bulunduğunu söyleyen Ördek, “Beni de geçtiğimiz aylarda Bakanlığa davet ettiler. Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü’nde bir görüşme yaptık” dedi. Ördek şunları söyledi: “Dernek olarak Türkiye ’deki 10 genelevde 68 kadınla görüştük. Yetkililer bize ‘Genelevleri kapatırsak, orada çalışan kadınlara tazminat ya da ev verirsek o kadınları kurtarabilir miyiz? diye sordu. Yani bu bir düşünce.”


1999'DAN BERİ GİRİŞ YOK

“Biz de 2001’deki çalışmada 3 bin kadının genelevde çalıştığını ancak o dönemde Türkiye’de 56 genelev bulunduğunu, o günden bu yana Antalya, Aydın, Afyon, Antakya, Ankara, Bursa, Balıkesir’deki ve İstanbul Karaköy’deki genelev içerisinde bulunan 6 evin kapandığını, 1999’dan bu yana geneleve kadın alınmadığını ve kadın sayısının yarı yarıya düştüğünü anlattık. Dışarda kalan kadınların sokakta çalışmaya başladığını söyledik. Bir soru önergesine yanıtta, genelevdeki en genç kadının 31, en yaşlı kadının 60 yaşında olduğu belirtildi. Yani ortalama yaş 43 ve 40 bin kadın genelevlere giriş için yaptığı başvuruyu bekliyor. Genç kadınlar, bu evlere hukuki yollarla girmek istiyorlar, ancak çoğu giremiyor.”


100 BİN KİŞİ MAĞDUR


“Asıl sorunun dışardaki yaklaşık 100 bin seks işçinin mağduriyeti olduğunu belirttik. Onlara genelevleri kapatmak yerine sayısını artırın, dışardaki seks işçilerinin güvenli ortamda, sağlıklı biçimde çalışmasını sağlayın önerisinde bulunduk. Bir rapor hazırlandı ve Bakan’a sunuldu. Bu çalışmanın ayrıntılarını biz de istedik. Onlara bir mektup da gönderdik. Ancak ne yazık ki bize dönüş yapmadılar.”


BAKANLIK: BİZ DiNLEDiK


Bakanlık yetkilileri konuyla ilgili “Sivil toplum kuruluşlarından zaman zaman farklı görüş ve öneriler geliyor. Biz dinliyoruz. Bu konuda bir çalışmamız bulunmuyor” dedi. (Hürriyet)


  http://www.radikal.com.tr/116621111662118

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ben bi başlım bulamadım. - cengizhann

  Süleyman Demirel, ''Genelevleri kapatalım da, millet bizi mi sevsin?" diyeli 43 yıl oldu. sadece hatırlatmak istedim belki bi bildiği vardır.

  Kapatirlar, - baizzet1925_379

  tesettürlü helal genelev açarlar...olmaz olmaz demeyin.

  eskilerden - sb_turan

  Sülayman Demirel'in genelevlerin kapatılmasıyla ilgili bir soruya verdiği cevabı da hatırlatmak lazım sayın bakanımıza

  Kapatılsın - karacadaglı

  Dünyanın en eski mesleği olduğu söylenir.Tabi bunları kapatmak isteyenin bir alternatifi vardır herhalde yoksa sokağa mı sevk edilecekler...

  Genelevleri kapatmak için hk. - runekson

  Aile bakanı Fatma şahin bu kurumların gerekliliğini kadın gözüyle değerlendiriyor,onun içinde hep yanlış hatalı uygulamalara gidiyor,insanın doğası ve yaradılışı gereği seks ihtiyacı vardır evlenecek maddi imkana sahip olmayan gençler ihtiyaçlarını bu kurumlarda gideriyorlar,eğer bu kurumları kapatırsanız,toplumda ırz namus güvenliği kalmaz,bakan kadın olduğu için bunları idrak edemiyor diye düşünüyoruz.

  vergi kazanma - bizeke

  Devletin gelir kapısı, gerçekten fuhuş sektörü yurt dışı bağlantılarıyla beraber çalışıyor.Bu konuda kadınlara büyük talep olduğu belli.Evlerde,otellerde ,pansiyonlarda,garsiyoneler de bütün hızı ile devam ettiğini saklamak mümkün değil.Bu işi yapan kadınlar tek kuruş da vergi vermiyor.Siz keraneleri kapatırsanız bile bu iş daha da artarak gizli şekilde devam edecek.Devletin bu işe el atması ve bu sektörden gelir temin etmesi bu kişileri vergi mükellefi yapması ve çok sıkı takibata da tutarak vergi kaçağını önlemesi mümkündür.Muhazakar bir toplumda bu pek hoş karşılanmaz.ancak bu sektörde çok büyük bir vergi kazanamamayı mı yegleyeceğiz.Devletin Maliye Bakanı ''öğretmen atamalarının hepsini yapamayız büycemiz müsait değil'' diyor.Diğer taraftan da muhafazakarlık ve oy kaybı endişesiyle bu sektörün üzerine gidemiyor. Aynı durum kumar sektörü için de söz konusu.Her türlü kumarın Milli piyangi idaresinde şans oyunları adı altında oynanıyor.Ancak halk buna alıştığı içim buna kumar değil şans oyunları deniliyor.Oysa ülkemizde cazinolar kapalı ancak kumar.Şans oyunlarıyla devlet himayesinde oynanıyor ve çok büyük de bir gelir temin ediliyor. Yetkililer cazinoları açmaları durumunda çok daha büyük bir gelir temin edecekleri gerçektir.Hemde kendi kontrolleri altında denetlenecektir.. Cazinoları açmıyoruz kumar değişik isimlerle devam ediyor.Şans oyunları-forex işlemleri BİST-evlerde ve derneklerde -kahvehanelerde.vs... oynanıyor.Bu durumu bilmiyor muyuz?

  Yasa dışı çalışıyorlar ve oldukça çok! - by-bucur

  Artık hoca nikahı ile günlük nikah kıydırarak sözde dinen kendilerini aklayan beyni kemerini geçememişler yüzünden ortalık zaten genel eve dönmüş vaziyette. Genelevlerdeki kadınlar zorunlu olarak kontrol yaptırırlar buralardan cinsel hastalık bulaşması düşük ihtimaldir. Oysa kontrolsüz olarak çalışanlar tehlike saçmakta. HIV gerçek anlamda ne kadar insanımıza bulaştı? Bunu bile takip edemiyoruz. İlime sırtını dönen toplum olarak yaşanacaklardan hepimiz sorumluyuz.