Genelge geldi ama...

İçişleri Bakanlığı'nın töre, namus ve aile içi şiddete karşı genelgesi, beş çocuk annesi Ayşegül Alpaslan için hiçbir şeyi değiştirmedi.

DİYARBAKIR - İçişleri Bakanlığı'nın töre, namus ve aile içi şiddete karşı genelgesi, beş çocuk annesi Ayşegül Alpaslan için hiçbir şeyi değiştirmedi. İmam nikâhıyla yaşadığı Abdurrezzak Dikici'nin öldürdüğü Alpaslan'ın toprağa verilmesi sürecini, Diyarbakır'daki kadın örgütleri üstlendi.
STÖ'ler adına açıklama yapan Bağlar Kadın Kooperatifi Başkanı Hatice Demir, devleti ihmalle suçladı: "Ayşegül, öldürülmeden önce, eşinin esrar içip şiddet uygulaması üzerine Bağlar Polis Merkezi'ne ve adli makamlara başvurdu. Geçen yıl yaralanınca Çermik Savcılığı'na her gün işkence gördüğünü söylemiş. Yetkisizlikle Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı'na gönderilen dosya, altı ayı aşkın süredir derdest olması bugün tanıklığını ettiğimiz bir kadın katliamına daha yol açtı. Ayşegül'ün katlinde ihmali olan kolluk ve adli görevlileri hakkında soruşturma başlatılmasını istiyoruz." Alpaslan'ın beş çocuğuysa devlet korumasına alındı.