Genelgeye uymak da suç

Tekirdağ'da hasta bir tutukluyu Sağlık Bakanlığı'nın genelgesi uyarınca askerleri odadançıkararakmuayeneeden doktor, yasalara uymanın faturasını ağır ödedi.
Haber: AHMET ŞIK / Arşivi

İSTANBUL - Tekirdağ'da hasta bir tutukluyu Sağlık Bakanlığı'nın genelgesi uyarınca askerleri odadançıkararakmuayeneeden doktor, yasalara uymanın faturasını ağır ödedi. Tekirdağ F Tipi Cezaevi'nde kalan ve ölüm oruçları nedeniyle Korsakoff belirtileri gösteren bir tutuklu 26 Aralık 2003 gecesi Tekirdağ Devlet Hastanesi Acil Servisi'ne getirildi.
Nöbetçi doktor İlker Meşe, asker ve polislerden muayene odasını terk etmelerini istedi. Askerler karşı çıktı. Meşe, hasta kim olursa olsun normal ve serbest bir ortamda muayene hakkının olduğunu, Sağlık Bakanlığı'nın 10 Ekim 2003 tarihinde konuyla ilgili bir genelgesi bulunduğunu anlattı.
Askerler direndi
Ancak askerler, odada kalmakta ısrar etti. Meşe, bakanlık genelgesinde
'Güvenlik görevlileri tutukluyu göremeyecekleri ve duyamayacakları bir yerde beklerler' hükmünün bulunduğunu, buna uyulmayacaksa hastayı geri götürmelerini istedi. Bir süre tartışan askerler daha sonra muayene odasını terk etti. Muayeneden sonra tutuklu gerekli tedavisi yapılarak cezaevine geri götürüldü.
Olaydan dört gün sonra, doktor Meşe, görevden alınarak 4 No'lu Sağlık Ocağı'na gönderildi ve hakkında soruşturma açıldı. Meşe, İl Sağlık Müdürlüğü'nün görevlendirdiği iki müfettişe, 'Görevli askerlere hakaret etmek' ve 'Tutuklu mahkûmu asker kontrolünde muayene ettirmemekten' açılan soruşturmada ifade verdi.
Meşe, aksine kendisine hakaret edildiğini, hasta muayenesiyle ilgili olarak da Sağlık Bakanlığı'nın genelgesine uyduğunu söyledi.
Ancak müfettişler İçişleri, Adalet ve Sağlık bakanlıklarının üçlü protokol uyarınca yayımladığı yeni bir genelgede, 'siyasi mahkûmların muayenesinde askerlerin paravan ya da perde arkasında durabileceğinin' düzenlendiğini belirterek, Meşe'yi bu genelgeye uymamakla suçladı. Meşe, bu genelgeden haberi olmadığını belirtti.
Psikolojisi bozuldu
Olaydan sonra psikolojisi bozulan Dr. Meşe'ye, 'postravmatik stres bozukluğu' tanısıyla 45 gün yatak istirahati verildi. Meşe'nin haberi olmadığını söylediği ve hakkında soruşturma açılmasına neden olan genelge ise olaydan yaklaşık üç hafta sonra 15 Ocak 2004 günü Tekirdağ'daki ilgili tüm sağlık kurullarına dağıtıldı.
Türk Tabipler Birliği 2. Başkanı Metin Bakkalcı, olayın akıl dışı olduğunu söyledi. Bakkalcı, "Bu yılın şubat ayı başında 'Yakalama, Gözaltına Alma ve İfade Alma Yönetmeliği'nde olumlu değişiklikler yapıldı ve yürürlüğe girdi. Bu yönetmelikte hekim-hasta ilişkisinin nasıl olduğu belirlenmiş durumda. Yönetmeliğe göre, bu iki kişiden birinin istemi dışında
üçüncü şahıslar muayenede bulanamaz. Arkadaşımız haklı" dedi.