Genelkurmay: 15 PKK'lı öldürüldü

Güvenlik güçlerinin Hakkâri ve Şırnak kırsalındü yürüttüğü operasyonlar aralıksız devam ediyor.

HAKKÂRİ - Güvenlik güçlerinin Hakkâri ve Şırnak kırsalındü yürüttüğü operasyonlar aralıksız devam ediyor. Hakkâri'nin Yüksekova ilçesi Dağlıca bölgesinde PKK'lı teröristlerin mayınlı tuzağı son anda fark edilerek etkisiz hale getirildi. Genelkurmay Başkanlığı, 29 Ekim'de üç askerin şehit olduğu çatışmalarda 15 teröristin 'etkisiz hale getirildiğini' açıkladı.
Askeri birliklerin sınır bölgelerine sevkıyat güzergâhı olarak kullandığı Hakkâri - Yüksekova karayolunun 17'nci kilometresi Pironk mevkisi'nde dün sabah arama tarama çalışması yapan askerler, PKK'lı teröristler tarafından yol kenarına tuzaklanmış uzaktan kumandalı mayını fark etti. Bunu üzerine yolu trafiğe kapatan askerler çevrede geniş güvenlik önlemi aldı. Olay yerine Hakkâri İl Jandarma Komutanlığı'ndan bomba imha uzmanları çağrıldı. Yapılan incelemenin ardından uzaktan kumandalı mayın fünye ile patlatıldı.
Dağlıca'daki çatışma
Bu arada Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde dün Hakkâri Dağlıca'da üç gün önce çıkan çatışmalarla ilgili bir açıklamaya yer verildi. Açıklamada şunlar kaydedildi: "29 Ekim günü Cudi Dağı bölgesinde arazi arama ve taraması yapan birliklerimiz, saat 11.00 sıralarında bir grup terör örgütü mensubuyla sıcak temas sağlamış; akşam saatlerine kadar süren çatışmalarda üç TSK mensubu şehit olmuştur. Bölgede manevra birlikleri, silahlı helikopterler ve diğer ateş destek vasıtaları ile yapılan ateşler sonucunda, 15 teröristin etkisiz hale getirildiği tespit edilmiştir." (dha, aa)