Genelkurmay ABD'yi şaşırttı

ABD'den askere sitem

Dışişleri, iki Amerikan F-16'sının geçen cuma Hakkâri'de sınırı geçmesi nedeniyle ABD'ye verilecek tepkiyi değerlendiriyor. ABD'den askere sitem: İyi işleyen mekanizmalar varken ihlali neden açıkladınız?

ANKARA - Genelkurmay Başkanlığı'nın ABD savuş uçaklarının Türk hava sahasını ihlal etmesiye ilgili teknik raporu dün öğlen Dışişleri Bakanlığı'na ulaştı. Dışişleri kaynakları Havacılık Dairesi'nin yapacağı değerlendirmenin ardından Türkiye'nin hassasiyetlerini yazılı ya da sözlü olarak iletileceğini belirtti.
ABD'li yetkililerse iki ülke arasında hızlı işleyen askeri mekanizmalar olmasına karşın Genelkurmay'ın konuyu kamuoyuna duyurmasını anlamakta güçlük çektiklerini bildirdiler.
ABD uçaklarının Hakkâri'nin Çukurca ilçesi üzümlü mevkisi üzerinde hava sahasını ihlal ettiğine ilişkin açıklamanın, Genelkurmay Başkanlığı'nın resmi internet sitesine geçen cuma öğleden sonra konulduğu ortaya çıktı. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, dün TBMM'de, gazetecilerin soruları üzerine, konuya ilişkin henüz bakanlığına gelmiş detaylı bilgi olmadığını söyledi. Gül, "Nedir, kaç dakikadır, kasıtlı mıdır, kasıtlı değil midir? Bunun detayları ancak, Genelkurmayımız bizi bilgilendirince gelecek. Biz de ona göre teşebbüslerde bulunacağız" dedi.
Rapor öğleden sonra ulaştı
Askeri kaynaklar, ABD uçaklarının hava sahası ihlali radarlar tarafından tespit edilir edilmez, Hava Kuvvetleri Karargâhı ve Genelkurmay Başkanlığı'nın bilgilendirildiğini, Genelkurmay'ın da zaman kaybetmeksizin konunun gereğinin yapılması için Dışişleri Bakanlığı'na iletildiğini söylediler.
Gül sabah saatlerinde bu açıklamayı yaparken Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, Genelkurmay Başkanlığı'nın hazırladığı teknik raporun dün öğleden sonra Bakanlığa ulaştığını bildirdi. Diplomatik kaynaklar, raporun Havacılık Dairesi'nce değerlendirileceğini, ardından Türkiye'nin hassasiyetlerinin ya yazılı notayla ya da ABD Büyükelçiliği'nden biri bakanlığa çağırılarak sözlü iletileceğini belirtti.
Önleme uçuşuna gerek kalmadı
Türk radar merkezlerinde ve savaş uçaklarında, NATO'ya uyumlu dost ve düşmanı ayırt etmeyi sağlayan IFF (identify friend or foe) kodlarının bulunmasının ABD ile derin bir kriz yaşanmasını önlediği belirtildi. Askeri kaynaklar, ABD uçaklarının Türk uçaklarınca önleme uçuşu yapılmasına gerek kalmadan Türk hava sahasını terk ettiklerini de bildirdi.
Hava sahası ihlalinin 'kaza' olduğunu savunan ve olayla ilgili soruşturma başlatıldığına dikkat çeken ABD'li yetkililer ise konunun basına yansımasından rahatsız. ABD'li yetkililer, iki ülke arasında çok iyi ve hızlı işleyen askeri mekanizmalar olmasına karşın böyle bir adımın atılmasını anlamakta güçlük çektiklerini bildirdiler. ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson ise dün şunları söyledi:
"Biz olayı Türk Genelkurmayı'ndan çok sonra öğrendik. Pilot, uçuş sırasında sınırın yerini yanlış anlamış. Biz konuyu kapanmış sayıyoruz. Konuyu Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ergin Saygun'la da konuştuk. Bir kazaydı. Konu araştırılıyor. Sonuçlarına ABD Hava Kuvvetleri karar verecek."