Genelkurmay açıklamasından o bölümü çıkardı

Genelkurmay açıklamasından o bölümü çıkardı
Genelkurmay açıklamasından o bölümü çıkardı
Genelkurmay Başkanlığı, Ergenekon davasıyla ilgili yaptığı yazılı açıklamayı birkaç saat sonra yenileyerek ilk açıklamasındaki "Türkiye Cumhuriyeti'nin bekası, Hukuk Devleti olmanın erdemliliği ve Yüce Milletimize karşı olan sorumluluğumuz dikkate alınarak" bölümünü çıkardı.

Genelkurmay Başkanlığı, Ergenekon Davasında verilen kararlarla ilgili olarak yazılı bir açıklama yaptı. Yapılan açıklama bir süre sonra yenilerek tekrar yayınlandı. Açıklamada, 'Yıllarca birlikte görev yaptığımız silah arkadaşlarımızın ve değerli ailelerinin yaşadıkları üzüntüyü derinden hissetmekte ve paylaşmaktayız' denildi.

Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinden konu ile ilgili yapılan yazılı açıklama şöyle:

"Kamuoyunda 'Ergenekon Davası' olarak isimlendirilen davada İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesince bazı muvazzaf ve emekli TSK personeli hakkında mahkûmiyet kararı verilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti’nin bekası, Hukuk Devleti olmanın erdemliliği ve Yüce Milletimize karşı olan sorumluluğumuz dikkate alınarak, TSK mensupları ile ilgili soruşturma ve kovuşturmalar yakından takip edilmekle birlikte sabır, metanet, soğukkanlılık ve aklıselimle hareket edilerek yanlış anlaşılmalardan daima kaçınılmaktadır.

"HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNE İNANIYORUZ"

Yıllarca birlikte görev yaptığımız silah arkadaşlarımızın ve değerli ailelerinin yaşadıkları üzüntüyü derinden hissetmekte ve paylaşmaktayız. TSK olarak; bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da, hukukun üstünlüğüne saygının gereği olarak, adil yargılanma ilkesi çerçevesinde, söz konusu yargılamanın hakkaniyete uygun, kesin bir hükümle neticeleneceğine inanmaktayız."

GENELKURMAY'DAN DÜZELTME

Genelkurmay bu açıklamayı internet sitesinde yayınladıktan bir süre sonra düzeltmeye giderek yenisini yayınladı. O açıklamada yukarıdaki koyu, italik ve altı çizili bölüm kaldırıldı.

İŞTE YENİ AÇIKLAMA

1. Kamuoyunda “Ergenekon Davası” olarak isimlendirilen davada İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesince bazı muvazzaf ve emekli TSK personeli hakkında mahkûmiyet kararı verilmiştir.

2. TSK mensupları ile ilgili soruşturma ve kovuşturmalar yakından takip edilmekle birlikte sabır, metanet, soğukkanlılık ve aklıselimle hareket edilerek yanlış anlaşılmalardan daima kaçınılmaktadır.

3. Yıllarca birlikte görev yaptığımız silah arkadaşlarımızın ve değerli ailelerinin yaşadıkları üzüntüyü derinden hissetmekte ve paylaşmaktayız.

4. TSK olarak; bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da, hukukun üstünlüğüne saygının gereği olarak, adil yargılanma ilkesi çerçevesinde, söz konusu yargılamanın hakkaniyete uygun, kesin bir hükümle neticeleneceğine inanmaktayız.


  http://www.radikal.com.tr/114514111451415

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  soru-mluluk - mali_stannn

  eeeee madem millete karşı sorumluluğunuz yok, kime karşı var o halde?

  . - hasbhasb

  Zaten bu arap-israil hükümeti tsk'nın da içini tamamen boşalttığı için, artık bu ülkenin bekası için çalışmadıkları, hukuk yerine boyunduruğu tercih ettikleri ve millete karşı sorumluluk yerine milletin karşısında yer alnlar ile kol kola girdiklerinden dolayı yazının o bölümünü kaldırmaları isabet olmuş.

  genel kurmay açıklamasında hk. - runekson

  şu an görevde olan genel kurmay başkanı Necdet özel,bir zamanlar genel kurmay başkanı olan ilker Başbuğ'un başına gelen olayların bir benzeri bu pısırık tutumla kendisinin başına geleceğini düşünüyoruz,yargının siyasallaştığı kukla haline geldiği bir durum yaşanıyor Ergenekon davasında verilen karar bunun bir göstergesidir,sayın Necdet özel'in gezi parkını düzenleyen tepkili halkla işbirliğine giderek AKP nin ve başbakanın TSK kurumunu daha fazla tahrip ve ülke çıkarlarını dışarıya peşkeş çekmelerine korkmadan karşı çıkıp bu gidişe dur demelerini bekliyoruz.

  aslında bir fark yok değişende yok - demlicay2011

  sivasta çorumda maraşta seyrettiniz. bir başka gün ne olacğanı ne yapacağınızı kimse kestiremez. yeniden yargılama ve af gibi çözümler önümüzde bekliyor olacak. aksi taktirde kimse bu cezaları kaldırmaz diye düşünüyorum. abd ne isterse o olacak.

  Eminiz öylesinizdir - brotherlouie

  Haksız ve hukuksuz şekilde iktidar sahipleri tarafından o mevkiilere getirildiniz. Silah arkadaşlarınızın esir alınması karşısında sessiz kalarak biat görevinizi yerine getirdiğiniz için tarih önünde küçük duruma düşeceksiniz.