Genelkurmay Atatürk'ün gerçek boyunu açıkladı

Genelkurmay Atatürk'ün gerçek boyunu açıkladı
Genelkurmay Atatürk'ün gerçek boyunu açıkladı
Atatürk'ün sesinden sonra boyuyla ilgili tartışmalara da Genelkurmay'dan belgeli yanıt geldi.

Genelkurmay, Atatürk’ün boyunun kısa olduğu yönündeki iddialara, özlük belgeleri yayınlayarak yanıt verdi. Belgelere göre Atatürk’ün boyu 1.68 değil, 1.74.

Genelkurmay, Atatürk için özel bir internet sitesi hazırladı.

Sitede hayatına ilişkin bilgiler ve fotoğraflarının yanı sıra yazdığı eserler, mülakatları ve makaleleri de yer aldı.

Söz konusu sitede, Mustafa Kemal’in özlük bilgilerine de yer verildi.

Bu bilgileregöre; Atatürk’ün boyu 1.74, kilosu ise 74-76 arasındaydı.

Belgelere göre Atatürk, 42 numaralı ayakkabı giyiyordu.


  ETİKETLER:

  Atatürk

  ,

  İnternet

  ,

  Ayakkabı

  http://www.radikal.com.tr/1121807112180712

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  thank you!!! - sduzgun

  bu tarihin karanlık dehlizlerinde kaybolmaya yüz tutmuş pırlanta değerindeki ufkumuzu milletçe açacak bilgiyi açıkladığı için genelkurmaya müteşekkiriz. yıllardır içimi kemiren şüpheden kurtulup nihayet rahat uyuyabileceğim. hep ya atatürkün boyu 1.74'ün altındaysa endişesiyle yaşadım yıllarca. tahank you, thank you...!

  boy pos isleri - pembeumutlar

  kusura bakmayın. namlı askerler napolyon, nazi ve atatürk benzetmesiyle, böyle 1.50 lik 1.55 lik adamların neler yapabildiğini böbürlene böbürlene anlatırlar. haberiniz ola.

  ASKERİ OLMAYAN BELGELER GENEL KURMAYDAN ALINMALIDIR. - m.rozbilen

  Atatürk'ün boyu ve kilosunun kaç olduğu Genel kurmayın ne alakası olabilir? Çünkü devlet arşivinin önemli,gizli ve devlet sırrı niteliğindeki begelerin ekseriyeti Genel kurmayda saklı da ondan.Diğer devlet kurumları tabir caiz ise dandik mi?Değil tabi.Ama genellikle icraatlarımız gizli ve gizlilik üzerinde olunca genel kurmay başkasına güvenmediği için olacak belgeleri kendinde toplamış olmalı.Lütfedip açıklarsa, ancak bilgi sahibi olabiliyoruz.Bana göre askeri olmayan bütün belgelerin genel kurmaydan devlet arşivlerine devredilmesi gerkir inancındayım.

  Boy Meselesi - bipedfive

  1.Neden Genelkurmay açıklar Atatürk'ün boyunu. Atatürk onların tekelinde mi? 2. Şimdiye kadar hiç duymadım Atatürk'ün boyu ile ilgili bir bilgi.Sarı saçlı mavi gözlü olduğunu 100.000 kere duyduk da. Neden duymadık? Çünkü kısa boyluydu Atatürk. Bu 1.74 rakamı atmasyon. Anıtkabirdeki balmumu heykelinin boyu 1.60 civarında. Hem kısa olsa birşey mi eksilir onun değerinden. Kısaboylu olmak utanılacak birşey mi? Atatürk'ü insanüstü bir varlık gibi göstermeye çalışınca komik oluyorsunuz.

  Boy Budalaları. - Clear

  Bu tür konuları -hiç işi gücü yokmuşçasına- dillerine pelesenk edenler,sanırım 1.80 ve üzeri uzun boylu olmalılar ki kendilerine "biz Atatürk'ten daha zekiyiz galiba" safsatasını empoze etmeyi denemektedirler.Boşuna uğraşmasınlar,istatistiki verilere göre istisnalar hariç(hata payı her zaman vardır) boyla zeka ters orantılıdır.

  GENELKURMAY BU AÇIKLAMA İLE - pispor

  eğer Atatürkün bu ölçüler ile tam bir türk erkeği olduğunu vurgulamak niyetinde ise bizim için fark etmez.önemli olan insani kişiliktir.

  bos isler - keryil

  bence bunlar bos isler. bir ara da "ataturk'un sesi o kadar tiz degil" meselesi cikmisti. ataturk'u kafanizdaki maskulen erkege mi benzetmeye calisiyorsunuz anlamadim ki. oyle olmasa ne olacak ki? siz "oh bu ne testesteron" diye mi hayrandiniz ataturk'e? ya da kisa boylu, tiz sesli olmak utanilacak bir sey mi? hayir ataturk'u gormus duymus insanlar halen hayatta, eskiden daha da coktular. kimse sormamis mi? sizce bizim ataturk'un iddia edilenden 10 santim daha uzun oldugunu simdi fark etmemiz normal mi, hele ki turkiye gibi bir yerde ataturk gibi birinin boyundan soz ediyorsak? ote yandan su da dogrudur, tarihsel kisiliklerin boylari siyaset malzemesi oldugu icin yanlis bilinebilir. mesela napolyon aslinda ortalama bir boy olan 170 santimetre boya sahiptir ama ozellikle ingiliz basininin kendisini (diger figurlere gore) kucuk cizmesi o denli etkili olmustur ki kendisini halen cok kisa boylu sanariz cokluk. ama benim bildigim ataturk'le ilgili oyle bir sey de yok.