Genelkurmay: Balyoz delillerinin aslı bizde yok

Genelkurmay: Balyoz delillerinin aslı bizde yok
Genelkurmay: Balyoz delillerinin aslı bizde yok
Genelkurmay Başkanlığı, Balyoz Davası'nın gerekçeli kararında yer alan bazı bilgiler hakkında açıklama yaptı.

Genelkurmay Başkanlığı, Balyoz davasıyla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada, davanın tüm delillerinin asıllarının Genelkurmay Başkanlığında bulunduğu ve sanıkların, sahte olduğunu iddia ettikleri belgelerin orijinallerinin Genelkurmay Başkanlığınca Mahkemeye gönderildiği yönündeki basında çıkan ifadeleri yalanlayarak "Dava konusu tüm delillerin asıllarının bulunduğu ve Genelkurmay Başkanlığınca Mahkemeye gönderildiği şeklinde basında yer alan iddialar asılsızdır" denildi.

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklama şöyle:
Bazı basın yayın organlarında, "Balyoz Davası olarak bilinen davanın tüm delillerinin asıllarının Genelkurmay Başkanlığında bulunduğu ve sanıkların, sahte olduğunu iddia ettikleri belgelerin orijinallerinin Genelkurmay Başkanlığınca Mahkemeye gönderildiği" yönünde haberler yer almaktadır.

Davanın soruşturma aşamasında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının talebi üzerine, Genelkurmay Başkanlığının 22 Şubat 2010 tarihli yazısı ile, 1'nci Ordu Komutanlığında yapılan Plan Seminerinin "Balyoz Güvenlik Harekat Planı" adlı bir bölümünün veya ekinin mevcut olmadığı; ayrıca, "Oraj" ve "Suga" isimli eylem planlarının ise bulunmadığı bildirilmiştir.

Mahkemenin gerekçeli kararında ise; "Gölcük Donanma Komutanlığı ve Eskişehir'de sanık Hakan Büyük'te ele geçirilen dijitallerde bulunan taranmış belgelerin asıllarının ilgili birliklerde mevcut olduğu, Genelkurmay Başkanlığınca Mahkememize bildirilmiştir." ibaresine yer verilmiştir.

Bu ibareden yola çıkılarak, dava konusu tüm delillerin asıllarının bulunduğu ve Genelkurmay Başkanlığınca Mahkemeye gönderildiği şeklinde basında yer alan iddialar asılsızdır."


  http://www.radikal.com.tr/111590811159083

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  YAZIK !! - typtyp

  Bir hukuk garabeti olan bu davada, sanıkların durumundan daha çok ,savcı ve hakimlerin durumuna üzülüyorum....

  genelkurmay:balyoz delilleri hk - fgemak

  Bir ceza davasında belgelerin asılları olmadan mahkeme heyeti ve savcılık işlem yapıp hüküm veremez,bu belge ve delellerin mahkeme dosyasında asıllarının olması lazım,mahkemeye intikal etmiş davaların belgelerinin genelkurmayda olduğu iddiası yargılama usulüne aykırı bir işlem,üst mahkemelerin olaya el koyup böyle bir hukuk hatasını düzeltmeleri gerek.

  cambaz - kullaniciadlikisi

  birileri yalan söylüyor birileri bu halkı ipte oynatıyor. darbecilere ne kadar karşı olsam da her insan hak ettiği şekilde adil yargılanmalı. bir gün bu kural size de gerekebilir sayın rte!