Genelkurmay Başkanı İlker?Başbuğ suskunluğunu nisan ayında bozacak

ANKARA - Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, nisan ayı içinde biri İstanbul’daki Harp Akademileri Komutanlığı’ndaki ‘Yıllık Değerlendirme Konuşması’ diğeri de Genelkurmay Karargâhı’nda basın kuruluşlarının temsilcileri ile iletişim toplantısı olmak üzere iki kez kameralara konuşacak.
Tuğgeneral Gürak dün düzenlediği, haftalık basın toplantısında, Orgeneral Başbuğ’un nisan ayı içinde iki önemli faaliyette kameraların karşısına çıkacağını söyledi. Gürak’ın verdiği bilgiye göre bu etkinliklerden biri, İstanbul’daki Harp Akademileri Komutanlığı’nda her yıl basına açık yapılan, ‘Yıllık Değerlendirme Konuşması’ diğeri ise Genelkurmay Karargâhı’nda medya kuruluşlarının temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilecek olan iletişim toplantısı.
Orgeneral İlker Başbuğ, 16-17 Eylül 2008 tarihlerindeki iletişim toplantılarının dışında hiç bir etkinlikte basına konuşmayarak farklı bir Genelkurmay Başkanı olacağını ortaya koymuştu. Nisanda yapılacak olan ve medya kuruluşlarının temsilcilerinin katılacağı iletişim toplantısı Orgeneral Başbuğ’un basına doğrudan açıklama yapacağı ikinci toplantı olacak. 

Diyecekleri merak konusu
Tuğgeneral Gürak, her iki etkinliğin tarihinin de henüz netleşmediği bilgisini verirken, söz konusu etkinliklerin ABD Başkanı Obama’nın Türkiye’ye gerçekleştireceği iki günlük ziyaretten sonra ve muhtemelen nisan ayının ikinci yarısı sonrasında gerçekleşeceği öğrenildi. Orgeneral Başbuğ’un ne diyeceği de şimdiden merak konusu oldu. Orgeneral Başbuğ’un başta Ergenekon soruşturması kapsamında darbe iddiaları ile ilgili olarak TSK personeline ve kamuoyuna yönelik mesajlar vermesi, PKK ile mücadele bağlamında Irak Merkezi hükümeti ile yürütülen temaslar, ABD askerlerinin Irak’tan tasfiyesi gibi pek çok konuda açıklamalarda bulunması ve soruları yanıtlaması bekleniyor. (Radikal)