Genelkurmay Başkanı Necdet Özel: Konuşmuyorum çünkü

Genelkurmay Başkanı Necdet Özel: Konuşmuyorum çünkü
Genelkurmay Başkanı Necdet Özel: Konuşmuyorum çünkü
Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, "Neden konuşmuyorsunuz" sorusuna yanıt verdi: TSK'nın komutanı bir kamu görevlisidir

ANKARA / AA

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Balyoz davası kararına ilişkin, "Karar sonrası tahliye edilen arkadaşlarımın çoğunluğunun Kara Kuvvetleri Komutanlığı mensubu olduğu ifade edilerek Türk Silahlı Kuvvetleri içinde ayrımcılık yapma, nifak sokma ve huzur bozmaya yönelik girişimleri kınıyorum" değerlendirmesinde bulundu.
Orgeneral Özel, Anadolu Ajansına yaptığı yazılı açıklamada, son zamanlarda sık sık "Genelkurmay Başkanı neden konuşmuyor?" sorusuyla karşılaştığını belirtti.

DOĞRU BULMUYORUM
Genelkurmay Başkanının, devlet sorumluluğu bulunan, görev ve yetkileri yasalarla belirlenmiş, Türk Silahlı Kuvvetlerinin komutanı ve bir kamu görevlisi olduğunu ifade eden Orgeneral Özel, kamu görevlisinin, konuşacağı konuyla ilgili, yeri, zamanı ve muhataplarını doğru analiz etmesi gerektiğini bildirdi.Bu nedenle mümkün oldukça konuşmamaya ve gündemde olmamaya gayret sarfettiğini, TSK ile ilgili haberlerin de internet ortamında kamuoyuyla paylaşılmasını yeterli gördüğünü ifade eden Özel, "Son Balyoz temyiz kararından sonra da bazı sanık ve yakınları tarafından konuşmamam konusunda yoğun eleştiriler olduğunu gördüm. Kurumsal kimliğim nedeniyle, yargıya intikal etmiş konularla yargı kararları üzerine yorum ve değerlendirme yapma hakkına sahip olmadığımı ve düşüncelerimi basın yolu ile kamuoyu ile paylaşmayı doğru bulmadığımı düşünüyorum. Ancak, bireysel olarak düşüncelerimi ilgililerle serbestçe paylaştığımın da bilinmesinde yarar görmekteyim" değerlendirmesinde bulundu.

NİFAK SOKMA GİRİŞİMİ
Tarihi davalarla ilgili verilen yargı kararlarının; ihtisas sahipleri tarafından tartışılmasının, sonuçlarının yürütme ve yasama organları tarafından değerlendirilmesinin ve vicdani muhasebesinin de yüce millet tarafından yapılmasının daha doğru olduğunu düşündüğünü vurgulayan Orgeneral Necdet Özel, açıklamasında şunlara yer verdi:
"Diğer taraftan, karar sonrası tahliye edilen arkadaşlarımın çoğunluğunun Kara Kuvvetleri Komutanlığı mensubu olduğu ifade edilerek Türk Silahlı Kuvvetleri içinde ayrımcılık yapma, nifak sokma ve huzur bozmaya yönelik girişimleri kınıyorum.
Daha huzurlu, müreffeh ve her yönüyle gelişmiş Türkiye hedefine; geçmişte yaşadığımız olayları sorgulayarak, gerekli dersleri çıkararak ve bu dersleri hayata geçirerek, ancak geçmişte yaşanmış hadiselere takılıp kalmadan, bu olayları sürekli olarak gündemde tutmayarak, geleceğimize ait plan ve projeler yaparak ve bunları uygulama alanına sokarak, birlik ve beraberliğimizi ve iç huzurumuzu koruyarak, birbirimizi dinleyerek ve anlayarak, mevzubahis vatan ve millet olduğunda saplantılarımızı bir kenara bırakarak ve 'Herşey Türkiye için' diyerek ulaşabileceğimize inanıyorum. İşte bu düşüncelerle, atalarımızdan bizlere emanet edilen özgür vatan topraklarının korunmasının, devletimizin bekasının, vatandaşlarımızın huzur ve güvenliğinin teminatı olduğunu düşündüğüm, yüce milletimizin bağrından çıkan Türk Silahlı Kuvvetlerine ve onun fedakar mensuplarına karşı daha duyarlı olunmasını rica ediyorum."
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel : Son zamanlarda sık sık 'Neden konuşmuyor?' sorusu ile karşılaşıyorum.
Genelkurmay Başkanı, devlet sorumluluğu bulunan, görev ve yetkileri yasalarla belirlenmiş, TSK'nın Komutanı ve bir kamu görevlisidir.


  http://www.radikal.com.tr/115646911564694

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Asiri Kilolar! - Turk

  Hem asker ol, hem komutan ol, hem de en ust seyiyede komutan ol ve konusma! Yahu artik dunyanin diger askerlerininde neler yaptiklarini goruyoruz. Bir kere sizin gibi kilolu degiller. Adamlarin kuvvet komutanlari gunde 10km kosuyorlar. Ip gibiler... Iki: Adamlarin askerleri, ulkelerinde yargilanan teroristlerin haklarini korumak icin askeri savcilar, avukatlar gorevlendiriyorlar VE; "onlarinda savunma hakki var!..." diye bangir bangir konusuyorlar. *** Aslinda TSK'da nasil yukseldiginizi bildigimizden, sizlerden fazla birsey beklemiyoruz. Oturun, yiyin, daha da kilo alin... Emekli oldugunuzda belki daha aktif bir hayat yasarsiniz...

  ŞİMDİ KONUŞMA - FAPA56

  Paşam cümleye konuşmuyorum çünkü deyilde konuşamıyorum çünkü korkuyorum desen çok daha inandırıcı olurdu

  #UtkuyaOzgurluk - ellialti

  askeri cezaevinde intiharın eşiğine getirilen 21 yaşındaki emanet askerin için de mi konuşmayacaksın? Biliyoruz, Konuşmayacaksın ama biz susmayacağız; #UtkuyaOzgurluk

  İyi yapıyorsun! - sblgngr

  Konuştuğunda insanın siniri daha çok bozuluyor çünkü.