Genelkurmay Başkanı: PYD üzerinden PKK meşrulaştırılıyor

Genelkurmay Başkanı: PYD üzerinden PKK meşrulaştırılıyor
Genelkurmay Başkanı: PYD üzerinden PKK meşrulaştırılıyor
Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, "DEAŞ terör örgütüyle savaşan PKK'nın Suriye kolu PYD" hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Özel, PKK'nın "meşrulaşma" tehlikesine değindi.

RADİKAL - Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Savunma ve Havacılık Dergisi'ne verdiği röportajda Türkiye 'nin yakın coğrafyasındaki risk ve tehditlere ilişkin kapsamlı değerlendirmelerde bulundu. Suriye 'deki ortamın, PYD- PKK 'nın "terör örgütü kimliğinden ziyade IŞİD ile savaşan meşru bir güç olarak görülmesine yol açtığını" söyleyen Genelkurmay Başkanı, sınır güvenliği için merkezi bir komutanlık kurulacağını da açıkladı. "İyimser öngörüde bulunmak güç" diyen Orgeneral Özel, bölgede Türkiye için savaş riskine işaret etti.

"RİSK ORTADAN KALKMADI"

Genelkurmay Başkanı bölgedeki savaş riskine dikkat çekerek, "Ekonomik çıkarlarda yaşanacak çatışmalar, kutuplaşmalar ve azalan kaynaklar için sürdürülen mücadeleler değerlendirildiğinde, bulunduğumuz coğrafyada konvansiyonel bir harbin yaşanma riskinin henüz ortadan kalkmadığını söylemek yanlış olmayacaktır" dedi.,

TSK'dan 'Eşme ruhu' açıklaması

HDP'den TSK'ya 'Eşme' ruhu yanıtı

"PKK FARKLI BİR ALGI OLUŞTURMAYA ÇALIYOR"

Genelkurmay Başkanı, " Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgelerindeki gelişmeler, iyimser öngörülerde bulunulmasını güçleştirmektedir" dedi. Özel sözlerine şöyle devam etti: Irak ve Suriye'de yaratılan ortam DEAŞ'ın giderek güçlenmesine, bütün dünyadan birçok radikal savaşçının bölgeye akmasına ve PYD/PKK'nın terör örgütü kimliğinden ziyade DEAŞ ile savaşan meşru bir güç olarak bölgede görülmesine yol açmaktadır. Bölücü terör örgütü, Irak ve Suriye'de yaşanan gelişmeler doğrultusunda elde ettiği kazanımları artırmaya çalışırken aynı zamanda kendisini ve diğer ülkelerdeki uzantılarını masum göstererek farklı bir algı oluşturmaya çalışmaktadır.

Özel, kimi ülkelerin hem bilgi teknolojilerini hem de dünyanın tehdit olarak algıladığı güçleri kullandığını söyledi, bunları da "üstünlük sağlama yarışının karanlık yüzü" olarak niteledi.

BİR TABUR DAHA KURULACAK

Türkiye'nin sınır güvenliği için aldığı önlemleri de anlatan Özel, 2013 ve 2014 yıllarında kurulan iki hudut özel harekât komando taburuna bu yıl bir taburun daha ekleneceğini söyledi.

SINIR KARAKOLLARI BİRLEŞTİRİLECEK

Özel'in verdiği bilgilere göre, sınır birlikleri güçlendirilecek ve yasal yetkileri yeniden düzenlenecek. Orta vadede sınır sorumluluğu muharip tugaylardan devralınacak ve 317 sınır karakolu tek bir komutanlık altında birleştirilecek.


  http://www.radikal.com.tr/132108813210885

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  kim kaybedecek - RUMUZ__8989

  genelkurmay pkk'nin meşrulaştırılmasından bahsediyor. sahi çözüm süreci için masaya uzaylılar mı oturuyor. hem de pkk'nin başkanıyla yapılıyor görüşmeler. bilinen bir şey var: savaşlar'da kadın, çocuk, yaşlı ve yoksullar kaybeder.

  Provoke edelim - user808804

  Yani deniliyor ki; PKK'yı provoke edelim, çatışmalar başlasın, terör örgütleri listesinden çıkmasına müsade etmeyelim. Peki neden ?

  KARİNE - user732832

  1) Havadaki uçağı, üç terörist teslim aldı. Başkan, kokpite girdi. Pilot: " Yazık değil mi; 237 insan boşuna ölecek; eline ne geçecek? Yanıt: " Ben tarihe geçeceğim." 2) Arap'ın biri, şöhret olmak için zemzem kuyusuna işemiş. 3) Konutlarımızda, konaklarımızda tahkimat işleri hızlandırıldı. 4) Mantık dayanağı olmayan; ama her iki taraftan da şiddetle hayata geçirilmesi arzu edilen 'açılım' projesi. 5) Dış düşmanın bastırması. 6) Dün bir üniversitemizde rektörün, "İç Savaş" ateşini tutuşturma hevesi. Yorum: Akıllı Kürt kardeşlerimiz, iç savaş tehlikesini önleme çabası içinde olurlarsa, herkes sevinir. *Nadir Şener Hatunoğlu: matematikçi-bilim uzmanı*

  GENELKURMAY'IN SAPLANTILARI - m.rozbilen

  Sayın Özer artık ve giderek siyasetçi gibi konuşmaya başladı. Oysa onun herhangi bir devlet kurumundan farkı yok. Neden mesela Karayolları Genel müdürü siyaset konuşmuyor? Polemiğe girmiyor? Birinin elinde yol yapımına uygun araç ve alet, diğerinin elinde silah ve mühimmat olduğu için mi? Genelkurmay başkanının söyledikleri doğru bile olsa girmeyeceği konular vardır, bunlara değinmemelidir. Sadece verilen görevi icra etmelidir. PKK'ye gelince. Ben sayın Özer gibi düşünmüyorum. Zira PKK'yi sizin baskı ve zulmünüz ile antidemokratik uygulamalarınız yarattı. PKK'yi daha zevk ve spor olsun diye kimseye saldırdığını, işgal'e yöneldiğini görmedik, duymadık. Taleplerinin tamamının demokratikleşme'den başka olmadığını sayın Özer de bal gibi biliyor. Şu anda Kürtler, topraklarını, namusunu, onurunu ve insanlık değerlerini korumak için bir savaş veriyor. Bu savaşı dahi terör olarak göstermek vicdansızlıktır. O zaman yürütülen barış süreci ne? Eğer bu süreci tanımıyorum diyorsanız, çıkın söyleyin. İnsanlar da boşuna ümitlenmesin barış gelecek diye. Vicdansızlık değil mi ki terörü besleyen, büyüten?

  meşrulaşma tehlikesi - user480814

  konu anlaşılmıştır, gerek sn. cumhurbaşkanının gerek sn. genel kurmay başkanının açıklamalarından şunu anlıyoruz; oyalama sürecinde mazot tükendi, buraya kadar, şimdi sıra binbir dereden de olsa su getirip işi sulandırmak ve ne yapıp edip tekrar savaşı başlatmak, hazır yeni bir gündeme de şiddetle ihtiyaç varken