Genelkurmay Başkanı'ndan zorunlu askerlik açıklaması: Zorundayız!

Genelkurmay Başkanı'ndan zorunlu askerlik açıklaması: Zorundayız!
Genelkurmay Başkanı'ndan zorunlu askerlik açıklaması: Zorundayız!
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, uzun dönem askerlik süresinin kısaltılmasına ilişkin, "Zorunlu askerliğin kaldırılması şimdilik söz konusu değil. Yıllara sari olarak, TSK'nın profesyonelleşmesi hedeflenmektedir" dedi.

Orgeneral Özel, askerlik süresine ilişkin düzenleme ile Kosova ve Bosna Hersek'teki temasları hakkında açıklamalarda bulundu. Askerlik süresinin kısaltılması konusunun yeni bir çalışma olmadığını ve kendisi göreve gelmeden önce başlatıldığını ifade eden Orgeneral Özel, şunları kaydetti:

"Ben, sayın Başbakan ile bu konuyu görüştüğüm zaman , yedek subaylık sisteminin 12 ay, kısa dönem askerlik hizmet süresinin 6 ay olarak devam etmesi konusunda mutabakat sağladık. Uzun dönem askerliğin ise 12 aya inebileceği konusunda bir fikirbirliği içinde olduk. Bu çerçevede çalışmalarımız sonuçlanınca, sayın Başbakan bu konuyu, kamuoyu ile paylaştı. Zorunlu askerliğin kaldırılması şimdilik söz konusu değil. Yıllara sari olarak, TSK'nın profesyonelleşmesi hedeflenmektedir. Ancak bugünkü koşullarda karma askerlik sisteminin uygulanması söz konusudur. Şimdi, sayısal olarak bakıldığı zaman, bir noksanlık olmayacak demek mümkün değil, ancak bunu tolere edecek tedbirler düşünülmüş ve planlanmıştır. Bu tedbirler konusunda biz çalışmalarımızı yapıyoruz. Bu konuda hükümetimizin yapması gereken çalışmaları da bildirmiş durumdayız. Askerliğin; 15 aydan 12 aya indirilmesi durumunda ortaya çıkacak eksikliğin, alınacak bazı tedbirlerle tolere edilebileceğini ve ortadan kalkabileceğini değerlendiriyorum.

'ÇEVREMİZDEKİ OLAYLAR BİZİ DE ETKİLİYOR'

Öte yandan, Kosova ve Bosna Hersek'e resmi davet üzerine gerçekleştirdiği ziyaretlerde, her iki ülkede de büyük bir coşku ve misafirperverlikle karşılandığını ifade eden Orgeneral Özel, görüşmelerde askeri eğitim ve işbirliği konularını ele aldıklarını belirtti.

Orgeneral Özel, bölgede Türkiye 'ye büyük bir ilgi ve alaka olduğunu gözlemlediğini, ziyaretinden son derece memnun kaldığını belirterek, "Biz, bağımsızlıklarını kazandıkları günden itibaren Türkiye ve Türk Silahlı Kuvvetleri olarak bu iki ülke (Bosna Hersek ve Kosova) silahlı kuvvetlerine her türlü askeri desteği veriyoruz. Şu ana kadar çeşitli projeler gercekleştirdik ve halen de devam eden projelerimiz mevcuttur" dedi.

Bosna Hersek'te güvenlik ve istikrarın sağlanması ve kalıcı olması için çaba sarf ettiklerini vurgulayan Orgeneral Özel, "Balkanlar bizim için önemli. Bir Balkan ülkesiyiz. Balkanlar'daki güvenlik sorunları bizi de yakından ilgilendirmektedir. Yakın çevremizde cereyan eden olaylar bizi de etkilemektedir. O bakımdan Balkanlar'ın güven ve huzur içinde olması, Türkiye açısından da önem arz etmektedir" diye konuştu. (AA)


  http://www.radikal.com.tr/115522411552243

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Reform sart.. - candeniz02

  Bu kadar askere ne luzum var?Mevcut askerlere zaten para harcaniyor.E ulkedeki issizlik ortada..Yap profesyonel askerligi.hem verimlilik artsin hem issizlik orani dussun!!Insanlar da isteyerek yapsinlar islerini.

  ben bu "cunku asker lazim" olayini anlamiyorum - keryil

  yahu asker lazimsa pamuk elleri cebe atip kadrona asker al, alakasiz alakasiz adamlari, hem de gecici bir sure, niye aliyorsun? devlete sofor lazim oldugunda gidip insanlarin hayatini gasp ediyor mu bir seneligine "zorunlu soforluk hizmeti" olarak? hayir. peki askerlik, soforlukten daha kolay, daha az ozellesmis, daha az egitim gerektiren bir meslek mi? o da degil. e sormazlar mi adama o zaman maliyetten kismak icin alakasiz insanlari zorla asker yapmanin askerin kalitesini nasil etkilediginden neden bahsetmiyorsunuz? yirmili yaslarinda insanlardan bir sene calmanin topluma ve o sahsa maliyetinden neden bahsetmiyorsunuz? mesela bu ulkenin guvenligi profesyonel subaylara mi emanet edilmeli yoksa sirf universiteden mezun oldugu icin astsubay olabilenlere de emanet edebiliyor muyuz? daha onemlisi, er ve erbaslar profesyonel olursa mi daha etkin calisirlar yoksa zorla, elli senedir kesintisiz devam eden bir "bana yapildi, ben de yapacagim" iskence dongusu icerisinde alti ay ila bir sene zorla kislada tutulan, kimine silah bile emanet edilemeyen insanlar mi? bilerek asker demedim, bu insanlar asker filan degil. eline silah verdin iki dandan yaptirdin haki giydirip pis yerlerde yatirdin diye insanlar asker olmaz. sirf lehim yapabildi diye insanlara elektrik muhendisi veya teknisyeni veya ustasi hatta kalfasi diyemeyecegimiz gibi.

  askeriyede reform - bizeke

  Ülkede askeri bir reform yapılması gerekir.Asker sayımız çok fazla neden? savaşa mı? hazırlanıyoruz ? savaşa hazırlansak bile bu kadar sayıda askere ne ihtiyac var? teknolojinin en son gelişmişlik şekliyla artık savaşlar olacak 12 ay askerlik dahi çok bunu 6 aylıklarla beraber düşürmek buradan yapılacak tasarrufla doğu ve Güney duğu şehirlerimizin kalkınması için harcama yapılması gerekir.Ayrıca terörle yapılan mücadelede başarıya ulaşılamadı. Demekki bugünkü sistemle bu sağlanamıyor.AKPnin yaptığı en önemli işlerden biri askeri vesayet rejimi kırdı diye övünürken bedelli askerliğin şartlarını siyasi iktidar değil Genel Kurmay belirliyor.Bu seferde aynı sistemin işletildiğini duyuyoraz hem de sayın Başbakanımız ağzından.Bu iş siyasi otoritenindir.Süresini onlar belirler .Ancak Askerlik profesyonel bir meslektir.Siz dışarıdan mecburi bir askere alış sistemi uygularsanız bu ihtiyacı karşılamak için de her askerlik yaşına girmiş kimseyi askere alısanız bu sistem işlemez.Karıncayı dahi öldürürken bu Allah'ın yaratığı bir canlıdır bunu öldüremem diyen insanlarla askerliği dizayn edemezsiniz.Bu durumda akla hemen vicdani red geliyor.Bir zamanlar Adalet ve Milli, Savunma bakanı ekranlarda ''bu konuda hazırlık var'' diye söz etmediler mi? sonuç sümen altı. Kısaca çok kısa zamanda profesyonel askerliğe geçmek şarttır.Sayın Başbakanımız bu işi de sonunda yapacaktır.Öyle düşünüyOr ve arzuluyoruz.