Genelkurmay Başkanlığı: Cemevinde şehit cenazesine gidiyoruz

Genelkurmay Başkanlığı: Cemevinde şehit cenazesine gidiyoruz
Genelkurmay Başkanlığı: Cemevinde şehit cenazesine gidiyoruz
Genelkurmay Başkanlığı, Hakkari'nin Şemdinli İlçesi'nde PKK'nın yola döşediği patlayıcının uzaktan kumandayla infilak ettirilmesi sonucu şehit olan astsubay üstçavuş Kenan Ceylan'ın, memleketi Tokat'ın Zile İlçesi'nde cemevinde yapılan cenaze töreninde askeri yetkililerin bulunmadığı haberini yalanladı.

RADİKAL - Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Tuğgeneral Ertuğrulgazi Özkürkçü, Cumhuriyet gazetesinde dün yayınlanan "cemevlerindeki şehit cenazelerine devletin katılmadığı"na ilişkin bilgilere yönelik açıklama yaptı. Özkürkçü, "Haberde yer alan askeri erkanın cemevindeki törene katılmadığı ifadesi yakışıksız ve gerçek dışıdır" dedi.

Konuya ilişkin 'Şehide mezhep ayıbı' başlığıyla çıkan haberle ilgili soruları yanıtlayan Genelkurmay Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Tuğgeneral Ertuğrulgazi Özkürkçü, 17 Ağustos 'ta Zile'de yapılan şehit cenazesinde askeri yetililerin bulunduğunu söyledi. Tuğgeneral Özkürkçü, "Şehidimiz Piyade Astsubay Üstçavuş Kenan Ceylan için ilk tören askeri erkânın katılımı ile 11.30’da cemevinde, ikinci tören ise 12.45’te Hükümet Konağı önünde yapılmıştır. Haberde yer alan askeri erkânın cemevindeki törene katılmadığı ifadesi yakışıksız ve gerçek dışıdır" diye konuştu.

Şehitlere mezhep ayrımı!

"YÖNERGE ESASLARINA GÖRE YAPILIR"

Tuğgeneral Ertuğrulgazi Özkürkçü Hürriyet gazetesinden Uğur Ergan'a yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Özkürkçü, Hürriyet'e şu açıklamayı yaptı: "TSK, hiçbir etnik köken ve mezhebe dayanmayan yapısı ile ülkemize hizmet etmekte ve bunu milli ordu olmanın vazgeçilmez bir ögesi olarak görmektedir. TSK olarak bizler hiçbir evladımızı Türk, Çerkez, Boşnak, Kürt, Alevi, Sünni, gayrimüslim olarak görmeyiz, görülmesine de asla müsamaha etmeyiz. Hepsi Mehmetçik'tir, değerleri birdir. Bu yönde TSK'da sakat bir anlayış, yaklaşım ve talimat da olamaz. Şehit olan TSK mensuplarının cenaze törenleri, dini inanışları ne olursa olsun, kendi ettikleri yerlerde, ilgili yönerge esaslarına göre yapılır. Şehidimiz Kenan Ceylan için ilk tören askeri erkanın katılımı ile 11.30'da cemevinde, ikinci tören 12.45'te Hükümet Konağı önünde yapılmıştır."


  http://www.radikal.com.tr/142343314234332

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  asker ve demokrasi - user1119303

  bu cografyada asker hic bir zaman hümanist olmayi, vatandasin yaninda olmayi, vatandasin onurunu, hakkini, hukukunu korumayai beceremedi... asti, kesti, yakti, yikti, vurdu, kirdi... demokrasi den yana hic bir zaman olamadi- "emir demiri keser" mantigiyla hareket etti durdu... asker sorgulamaz, uygular isairyla hareket eden bir zihniyetten farkli bir tutum beklmekte olmaz zaten... cellattan merhamet beklemek olur bu... oysaki cellat sahibiyle "kelle" basina anlasmistir.

  Ermeni albay, Rum general, Süryani üsteğmen... - guru

  ...falan olursa b u açıklamalar inadırıcı olur. Gerisi boş lafdır.