Genelkurmay Başkanlığı: Heronlarda sorun yok

ANKARA - Genelkurmay Başkanlığı, Başbakan Tayyip Erdoğan ile İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres arasındaki Davos’ta yaşanan gerilimle ilgili doğrudan açıklama yapmazken, Türkiye-İsrail ilişkilerinde ülke menfaatleri doğrultu-sunda hareket edildiğini duyurdu.
Genelkurmay İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak, dünkü basın toplantısında ‘İsrail’den alınacak olan Heron insansız hava araçlarının Türkiye’ye teslimi Davos’taki gerilimden etkilenecek mi?’?sorusu üzerine, 10 Heron’dan ikisinin geldiği kalan sekizinin de nisan ayında Türkiye’ye geleceğini belirterek “Projede herhangi bir sorun yok” dedi. Gürak, “Türkiye-İsrail ilişkileri konusunda, “Türkiye’nin tüm ülkelerle yürüttüğü ikili askeri ilişkilerde milli menfaatler doğrultusunda hareket etmek esastır” diye konuştu.
Gürak, Gazze’de ateşkesin sağlanması sonrasında bölgeye barış gücü gönderme-si ihtimali ile ilgili değerlendirmeler konusunda ise ‘Uluslararası gözlemci grubu içinde Türk askerinin bulunması değerlendirilebilir” dedi. (Radikal)