Genelkurmay, BDP'yle ilgili ifadeyi sitesinden kaldırdı

Genelkurmay, BDP'yle ilgili ifadeyi sitesinden kaldırdı
Genelkurmay, BDP'yle ilgili ifadeyi sitesinden kaldırdı
Genelkurmay Başkanlığı, Cizre'de Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi üyelerinin bir eri bıçaklamasıyla ilgili yazılı açıklamasında BDP'ye yönelik olarak kullandığı "terör örgütüne müzahir" nitelemesini açıklama metinden çıkardı.

Radikal.com.tr – Cizre’de izinde olan bir er 28 Ekim günü kimliği bilinmeyen kişilerce bıçaklanarak yararlanmış, bu olayı internet sitesinden duyuran Genelkurmay Başkanlığı, eri bıçaklayanların Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi (YDG-H) üyeleri olduğunu duyurmuş ve bu duyuruda BDP ’den "terör örgütüne müzahir" (arka çıkan, yardımcı olan) diyerek söz edilmişti. BDP’nin tepki gösterdiği bu ifade Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinde yer alan açıklamadan çıkarıldı.

28 Ekim günü Cizre’de izinli bir askerin bıçaklanması üzerine, Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinde şu açıklama yer almıştı

“70’inci Mekanize Piyade Tugay 4’üncü Hudut Alayının Nusaybin’de konuşlu Hudut Tabur Komutanlığında görevli bir Er, kanuni izinli olarak bulunduğu Şırnak’ın Cizre İlçesinde, bölücü terör örgütüne müzahir bir parti binasının önünden geçerken, bölücü terör örgütünün gençlik yapılanması olan Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi (YDG-H) üyeleri tarafından bıçaklanmıştır. Anılan Er, 28 Ekim 2013 tarihinde saat 14.30 sularında, Cizre’de belirtilen bina önünden geçerken, YDG-H mensupları tarafından, yanlarına çağrılmıştır. Er, söz konusu grup üyelerinin yanlarına gitmeyi reddedince, grup üyelerinden birisi, Er’i sırtının sol tarafından bıçaklamıştır. Olayı müteakip Er, Nusaybin Devlet Hastanesinde tedavi altına alınmıştır.”

Açıklamada, olayla ilgili olarak Nusaybin Cumhuriyet Savcılığı tarafından soruşturma başlatıldığı da belirtilmişti.


YENİ AÇIKLAMADA ‘TERÖRE MÜZAHİR PARTİ’ YOK

"Arkalayan, destekleyici, arka çıkan, yardımcı" anlamına gelen "müzahir" kelimesiyle BDP kastedilmiş, ifade, başta sosyal medya olmak üzere birçok mecrada özellikle BDP'lilerce eleştirilmişti.

İşte Genelkurmay internet sitesindeki bu açıklamayı değiştirerek kısalttı. Birkaç gün sonra yapılan değişiklikle açıklama şu hale geldi: "70’inci Mekanize Piyade Tugay 4’üncü Hudut Alayının Nusaybin’de konuşlu Hudut Tabur Komutanlığında görevli bir Er, kanuni izinli olarak bulunduğu Şırnak’ın Cizre İlçesinde, Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi üyeleri tarafından bıçaklanmıştır.

Olayı müteakip Er, Cizre Devlet Hastanesinde tedavi altına alınmıştır. Hayati tehlikesi bulunmamaktadır. Olayla ilgili olarak Cizre Cumhuriyet Savcılığı adli tahkikat başlatmıştır."

TSK olayla ilgili olarak tahkikat başlatan birimi de Nusaybin Cumhuriyet Savcılığı yerine "Cizre Cumhuriyet Savcılığı" olarak güncelledi. Er'in hayati tehlikesinin bulunmadığı bilgisi de eklendi.


  http://www.radikal.com.tr/115849211584926

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Radikal - gokkurt

  dahil yandaş basın "aman bişey olmasın Özel Paşamıza !" durumunda. Yav RTE'nin Özel Paşa'sından önce bir törende bir asker bir sivil yanında esnerken yanlışlıkla ağzını kapatmayı unutsa yaygara çıkarıyordunuz, ne oldu ?

  kısasa kısas mantığı - stemdar

  Trabzonda bir Kürt linç edilince sevinen buna da sevinir mi acaba ?

  terörist kim - pispor

  aklı başında bir insan Kürdistanı gezdiğinde anlayacaktır her tarafı asker işgal etmiş en küçük bir kazada bir kişiye dört asker bunun daha polisi timi özelini kattığında sayı ona çıkmakta bir makine objektifine üç askeri (alay-Jandarma-Güvenlik) yanında kale-kolu da bedavadan şimdi böyle bir coğrafyada bir asker bir kişi tarafından bıçaklanmış ve anında kürdün partisi kurumu teröristlikle suçlanmasına el insaf demek gerek

  Katran Kaynatmakla Şeker Olur mu? - RadikalGokhan

  Teröriste terörist yazmaktan vazgeçtiler de silahsız ve üniformasız bir gencin yalnızca Türk olduğu için asker diye teöristler tarafından sokak ortasında bıçaklanması gerçeği değişiyor mu.. İster terörist deyin ister maydanoz. Biz biliyoruz neyin ne olduğunu.

  TSK - Secret Garden

  tsk ya gore kürtlerin hepsi terorist zaten.hatta turkiyedekiler tek degil.ay da bile kürt kelimesi gecse uzaya gitmeyi red ederler.onlara gore suan turkiyede 15 milyon terorist var.sisman zayif kel cocuk kadin yasli bütün kürtler teroristir yada terorist adayidir.eskiden tsk irtica-teror uzerine propaganda yapardi.ama simdi irticaci dediklerine boyun egdi ve ikisi birden TEROR e odaklandi.kürtlere okkali kufurler ediyorlar.eski dusmanlar bir oldu beraber kürtlere saldiriyorlar.ornek pyd.suriye kürtleri ve turkiyedeki kürtler

  Değişim-TSK - Güçdengesi

  Kürtler sözkonusu olunca TSK'nın çokta değişmediği anlaşılıyor. Bu ifadeler AKP için kullanılsa andıç olarak kabul edilirdi.