@ismailsaymaz

Genelkurmay 'beyaz kuvvetler'i anlattı

Genelkurmay 'beyaz kuvvetler'i anlattı
Genelkurmay 'beyaz kuvvetler'i anlattı
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Genelkurmay Başkanlığı, Zirve Yayınevi Davası’nın görüldüğü Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nin soruları üzerine bir bilgi notu göndererek Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda (ÖKK) ‘siyah’, ‘beyaz’ ve ‘turuncu’ renkleriyle kodlanan sivil birliklerle ilgili ilk kez bilgi verdi. Nota göre ‘yedek personel’ diye adlandırılan bu siviller ‘halkın sevgisini kazanmış kişilerden’ seçiliyor. Askerliğini komando olarak yapanlardan seçilen siyah personel, ‘arazide çalışmak üzere pusu, baskın, keşif, ikmal ve haberleşme’ konularında eğitiliyor. Ve ‘meskûn mahalde görev yapacak olan’ ‘beyazlar’ ise ‘keşif, gözetleme, ikmal, bilgi toplama, haberleşmede’ kullanılıyor. Teşkilattan atılanlara ise ‘turuncu’ deniyor. Yalnızca sefer durumunda görevlendirileceği söylenen, fakat barış döneminde eğitimini alan siviller para veya silah almıyor, birbirini tanımıyor. Ve üstelik, ‘kontrgerilla’ diye suçlanan bu sivil yapı, 1952 yılından bu yana faaliyet gösteriyor.
Bilgi notunda Seferberlik Tetkik Kurul Başkanlığı’nın 1952’de ‘Hususi ve Yardımcı Muharip Birlikleri’ diye kurulduğu, 1992’de Özel Kuvvetler Komutanlığı adını aldığı ifade edildi.

Saygın ve güvenilir

Bilgi notunda ‘personel seçimi konusunda’ şu bilgilere yer verildi:
“Bölge başkanlıkları seferde görev alacak yedek personeli; askerliğini bitirmiş, çevresinde dürüst ve saygın olarak tanınan, güvenilir, bir suça bulaşmamış, yaşantısını düzene koymuş, halkın sevgisini kazanmış, ülke savunmasında faydalı olabileceği değerlendirilen sivil kişiler içerisinden, titizlikle yaptığı çalışma sonucunda seçmektedir. Personel MİT ve emniyet tarafından arşivi yapıldıktan sonra teşkilata alınır. Nasıl ki seferde görev yapacak diğer personele MSB sefer görev emri verilmekte ise ÖKK ile birlikte çalışacak personele de MSB tarafından görev emri verilmektedir.”

Siyahlar komandolardan

“Barışta ve seferde; siyah kuvvetler, beyaz kuvvetler diye bir kuvvet birlik teşkilatlanması söz konusu değildir” denilen notta, ‘siyah personelin’ seferde arazide görev almak üzere askerliğini komando olarak yapanlardan seçilerek pusu, baskın, keşif, ikmal ve haberleşme konularında eğitime tabi tutulduğu’ anlatıldı. Beyaz personelin ‘meskun mahalde keşif, gözetleme, bilgi toplama, haberleşme gibi konularda eğitilip, görevlendirildiği’ belirtildi. Nota göre ‘turuncu personel’ ise suça bulaşmak, yurtdışına yerleşmek gibi nedenlerle vasfını kaybeden personele deniliyor.

Birbirlerini tanımazlar

Notta yedek personel içerisinde emekli ya da muvazzaf herhangi bir askerin bulunmadığı vurgulandı ve şu bilgiler verildi: “Barışta herhangi bir fiili teşkilat içerisine dahil edilmediği gibi hiçbir görev, ücret, kimlik kartı, silah, teçhizat verilmemektedir. Barış zamanında teşkilat ve personel güvenliği nedeniyle birbirini tanıması söz konusu değildir. Yedek personel isimlerinin deşifre edilmesinin söz konusu personeli emniyeti ve ülkenin güvenliği açısından hassasiyet yaratabileceği mütalaa edilmektedir.”


  http://www.radikal.com.tr/112766211276626

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  İYİDE BU BEYAZLAR NE İŞE YARAR - pispor

  herşey bitti şimdide bir beyaz kuvvetler kaldı.ya siz bu ordu ile cumhuriyet kurulduğundan bu güne ne yaptınız.Doğudaki kürtleri karakollarda falakaya yatırdınız.Kıbrısa bir çıkarma yaptınız onuda başaramadınız.Canınız sıkıldıkça askeri darbeler yaptınız her on yılda bir. 30 yıldır Özel kuvvetler,özel timler,kırmızı bereliler,bolu dağ komandosu,su altı taaruz komandosu,derken kürdistanı koca bir coğrafyayı yok ettiniz binlerce köy binlerce faili meçhul cinayet işlediniz.ne oldu bu ülkeye ne bir karış toprak kazandırdınız nede halkınız ile barış içinde yaşadınız.bir taraftan özel gizli beyaz kuvvetleri kurarken diğer yandanda şiddet uygulayarak devlete kendi vatandaşınızı düşman ilan edip çatıştırdınız ne oldu.60 bin insan öldürüldü geride binlerce yakılıp yıkılan boşaltılan köy ve bölgede yüzlerce toplu mezar bıraktınız.şehirlerde yüzlerce şehitlikler kurdunuz.bu gidişat hiçte iyi değil.

  bu açıklamalar resmen kontr gerillanın ta kendisi deyilmi: - okkes cavus

  hani kontr gerilla yoktu deniyordu, işte sarı turuncu siyah vesaire diyor çeşitli göz boyamalar. yok sevilen kişilerden oluşuyormuş falan filan, allah aşkına bu güne kadar binlerce kanlı olaylara katliamlara ismi karışan kontr gerilla. hep bu olayları ülkemizde yaptı. kimleri öldürdü?! bu halkı. kimleri öldürdü? aydın yazar çizer vatan sever insan severleri öldürdü. peki kim zarar gördü? bu ülke. ozaman bu kimliksizler kimin adamı kimin hesabına çalışmışlar?. şimdi bunların kaçı içeride. bu şahısların devletin denetiminde olduğuna inanalımmı. yoksa canları sıkılınca yine bir şeyler yapacaklarmı diye akla gelmiyor deyil. bunlar hani, abd bizim çocuklar darbe yaptılar demişti !!?

  iş hayli karışık hale gelmiştir - mutluyucel

  İlk günler şeffaf odaya el konulup elden geçirilmedi ise iş artık it oynamış yonta tarlasına dönüşmüş demektir.O odadaki siyah beyaz turuncu renklerini taşıyan dosyaların en azından bir kısmı Ergenekon?a en çok muhalif olanların isimleri ile değiştirilmiştir ki karışıklık artık çözülemez bir hal almıştır.

  'kontrgerilla diye suclanan yapi' - keryil

  ne diyem mahmut mu diyem? bildigin kontrgerilla tarif etmisler iste. haydi, durmayin, ergenekon'dan tikin bunlari iceri. herhalde sordugunda "biz ozellikle serefsiz ve acimasiz insanlari seciyoruz, baris zamaninda da kimi faaliyetlerimiz oluyor tabii" demeyeceklerdi degil mi? 1952'den beri faaliyet gosteren, isgal zamani icin sivilleri gayrinizami harp icin egiten kontrgerilla hareketi degil miydi ergenekon? hani bu amacla saga sola da silahlar gomulmustu, bu arkadaslarin gomulmus silahlari yok muymus mesela? iste ergenekon davasini artik ciddiye alamamamin sebebi bu; ergenekon o kadar baska bir seye, aciktan aciga bir gozdagi verme aracina donustu ki komutanliga dava konusu organizasyonu sorup "evet, kontrgerilla var ama biz bakiyoruz yaramazlik yapmiyorlar" cevabi alinca kimse yadirgamiyor. yasal bir islem de yapilmiyor. heyhat, kimsenin aklina ergenekon dahi gelmiyor.

  .. - yawan

  barış zamanında silah, teçhizat, görev ve hatta ücret bile verilmiyormuş. demekki 1950lerden buyana savaştayız ama haberimiz olmamış ne ilginç! yada bunlar uzun yıllardır aç geziyorlar para verilmediğine göre. simit ve çay satarak açlık sınırının altında geçinmeye çalışıyor. haber gelincede sıpaydırmen gibi şakkıdana özel kıyafetlerini giyip göreve hazır oluyorlar. uzun süren barış dönemlerinde göbek salma gibi durumlar nedeniyle özel üniformalarının içine giremeyenler turuncu oluyorlarmış. kalitesiz amerikan aksiyon filmlerindeki senaryolara benziyor açıklama, şaka gibi!

  itiraf gibi itiraf - qommagene

  Bu bir kontrgerilla itirafıdır. Beyazı da siyahı da yönetmeliği aşarak belli ki dış düşmanı bırakıp iç düşmana yönelmişlerdir.