Genelkurmay: Büyükanıt'ın görüşü kendisine aittir

Genelkurmay Başkanlığı, Emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın medyadaki son açıklamalarının kendi görüş ve düşünceleri olduğunu belirterek, o görüşler üzerinde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bir değerlendirme yapmasının doğru olmayacağını açıkladı


Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak’ın, bugünkü basını bilgilendirme toplantısında, eski Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın açıklamaları gündeme geldi. Bir gazetecinin konuya ilişkin sorusu üzerine Tuğgeneral Gürak, “Türk Silahlı Kuvvetleri’nden emekli olmuş personelin kamuoyuna yansıyan görüş ve düşünceleri tamamen o görüşleri ifade eden kişilerin görüşleri olup, o görüşler üzerinde bizim bir değerlendirme yapmamız doğru değildir. Türk Silahlı Kuvvetleri görev ve sorumluluk alanı kapsamında ve kendisine verilen yasal sınırlar içerisinde çalışmaları ve ilişkilerini yürütmekte ve olabilecek görüş ve önerilerini de ilgili makamlara iletmektedir” dedi.

KORUCULUĞUN SUÇLANMASI YANLIŞ
Mardin’in Mazıdağı İlçesi’ne bağlı Bilge Köyü’nde geçen pazartesi akşamı 44 kişinin katledildiği olayla ilgili ‘korcuların’ gündeme gelmesiyle ilgili soruları da yanıtlayan Tuğgeneral Metin Gürak, Mardin’de yaşanan olayı “tam bir vahşet” olarak değerlendirerek şunları söyledi:
“Bu olayın hiçbir insani değerle izah edilmesi mümkün değildir. Konu yargıya intikal etmiştir. Yargının bu insanlık dışı uygulamanın faillerini bulurak cezalandıracağına inanıyoruz. Ancak buradaki olayla koruculuk kurumu arasında bir bağ kurularak korucuların kurumsal olarak ve bir bütün olarak sorumlu gösterilmeye çalışılmasını ön yargılı ve yanlış bir uygulama olarak değerlendiriyoruz.”

BAŞBUĞ ABD’YE GİDECEK
Tuğgeneral Metin Gürak, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un bu ay sonunda ABD’ye resmi ziyarette bulunacağını açıkladı. Ziyaret tarihinin kesinleşmediğini belirten Tuğgeneral Gürak, bu yönde çalışmaların sürdüğünü açıkladı.
Genelkurmay 2’nci Başkanı Orgeneral Hasan Iğsız’ın ABD’yi ziyaret edip etmeyeceğine ilişkin soruya da Tuğgeneral Gürak, Orgeneral Iğsız’ın ABD’ye gitmesine ilişkin herhangi bir bilginin kendilerine ulaşmadığını kaydetti.
POYRAZKÖY’E GİREMEYEN BASIN KURULUŞLARI DÜŞÜNDÜRÜCÜ
Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un Ergenekon soruşturması kapsamında Poyrazköy'de 2’nci derece kara askeri yasak bölge olan alana her Türk vatandaşının rahatlıkla girebildiğini açıklamasının ardından bazı basın yayın kuruluşlarının bu alana giremedikleri yönündeki haberleri de değerlendiren Tuğgeneral Gürak şu ifadeleri kullandı:
“Poyrazköy'de, 2’nci derece kara askeri yasak bölgenin gündeme gelmesinin ana nedeni bu bölge içerisinde bulunan gömülü mühimmatın nerede olduğu ve buraya kişilerin serbestçe girip girememesiyle ilgilidir. Bazı basın mensupları bu bölgeye serbestçe gidip 3.5 saat kalabilirken, diğer bazı basın mensuplarının bunu tam denemeden bu bölgeye gidilemeyeceği sonucuna ulaşmaları, gerçekten çok düşündürücüdür. Takdir kamuoyunundur.”

ATATÜRK, İNÖNÜ, ÇAKMAK VE KARABEKİR’E ÖZEL ANMA TÖRENİ
Tuğgeneral Metin Gürak, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un direktifleri doğrultusunda 2009 yılından itibaren Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü, Fevzi Çakmak ve Kazım Karabekir ile ilgili özel anma törenleri düzenleneceğini bildirdi.
Atatürk’ün 19 Mayıs 1919 günü Samsun'a ulaşarak başlattığı İstiklal Savaşı'nın zaferle sonuçlanmasının, Türkiye Cumhuriyeti'nin bağımsızlığa kavuşmasını beraberinde getirdiğini belirten Tuğgeneral Gürak sözlerini şöyle sürdürdü:
“Hiç şüphesiz bu zafer; kadınıyla erkeğiyle, milletçe bir bütün olarak yapılan fedakarlıklar sonucu kazanılmıştır. Yaşanan fedakarlıkların bugünden geleceğe daha iyi ve doğru bir şekilde aktarılması ve canlı tutulması kuşkusuz bu vatanı bize emanet edenlere olan vefa borcumuzdur.
Bu vefa borcunun bir gereği olarak Sayın Genelkurmay Başkanımızın direktifleri doğrultusunda, 2009 yılından itibaren ebedi Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk ve İstiklal Savaşı’nda her zaman Atatürk'ün yanında bulunan, İstiklal Savaşının önde gelen komutanları İsmet İnönü, Fevzi Çakmak ve Kazım Karabekir için her yıl birer özel anma töreni düzenlenmesi planlanmıştır. Söz konusu anma törenlerinin icrasına, 19 Mayıs 2009 tarihinde saat 15.00'te Genelkurmay Karargahı Orbay Salonu’nda yapılacak ‘Atatürk Özel Anma Töreni’ ile başlanacaktır.
Diğer özel anma törenleri ise İsmet İnönü için 25 Aralık, Fevzi Çakmak için 10 Nisan ve Kazım Karabekir için 25 Ocak tarihlerinde icra edilecektir.”
Bu yıl ilki düzenlenecek olan Atatürk Özel Anma Töreni kapsamında ‘Doğumunun 128'inci Yıldönümünde Asker ve Devlet Adamı Atatürk’ konulu bir panel icra edileceğini, iki oturumda icra edilecek paneli, Prof.Dr. İlber Ortaylı’nın yöneteceği duruldu. Panele katılan diğer panelistler ve panel bildirilerinin ise, Prof.Dr. George W. Gawrych, ‘İstiklal Harbinde Bir Askeri Önder Olarak Atatürk’, Prof.Dr. Utkan Kocatürk, ‘Atatürk'ü ve Atatürkçü Düşünceyi Nasıl Anlamalıyız?’, Prof.Dr. Andrew Mango, ‘İmparatorluktan Ulus Devlete Geçiş Sürecinde Mustafa Kemal'in Önderliği’, Prof.Dr. Şerafettin Turan, ‘Atatürk ve Türk Devrimi’, Prof.Dr. Justin Mccarthy, ‘Atatürk Devrimlerinin Dünyadaki Yansımaları’, Prof.Dr. Salahi R. Sonyel, ‘Evrensel Bir Lider Olarak Atatürk’, Paneli müteakip davetlilerin katılımıyla, günün anısına Genelkurmay Başkanlığı Karargahı girişinde yaptırılan özgün Atatürk Heykelinin açılışının da yapılacağı duyuruldu.

BAŞBUĞ’UN AFGANİSTAN GEZİSİ
Tuğgeneral Metin Gürak, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un, 6-7 Mayıs 2009 tarihlerinde Brüksel’de düzenlenen NATO Genelkurmay Başkanları Askeri Komite toplantısına katıldığını hatırlatarak, toplantıda görüşülen başlıca konuların, Afganistan'daki NATO harekatı, NATO Mukabele Kuvveti'nin yapısı ve NATO'nun ileriye dönük yeni stratejik konsepti olduğunu söyledi.

BÖLÜCÜ TERÖR ÖRGÜTÜYLE MÜCADELE
TSK’nın, bölücü terör örgütüne yönelik olarak icra ettiği faaliyetler kapsamında, 17 Nisan-8 Mayıs tarihleri arasında, 87 iç güvenlik olayının meydana geldiğini belirten Tuğgeneral Gürak, bu olaylarda biri 20 kilogramlık olmak üzere toplam 24 el yapımı patlayıcı düzeneğinin, güvenlik kuvvetleri tarafından etkisiz hale getirilerek olası zayiatların önlendiğini açıkladı.

İRANLI PKK’LI TESLİM OLDU
Dönem içinde 5'i teslim olmak üzere 11 teröristin etkisiz hale getirildiğini belirten Tuğgeneral Gürak, bunların 1’inin ölü 5’inin ise yakalanarak elegeçirildiğini söyledi.
Teslim olan bir teröristin, İran uyruklu ve 10 yıllık eski bir terörist olduğunu belirten Tuğgeneral Gürak, bu kişinin bölücü terör örgütünün tüm olumsuz propagandalarına rağmen, Irak'ın kuzeyindeki Zap bölgesinden kaçarak sınırımızdaki bir karakola gelip sığınmasının dikkat çekici olduğunu açıkladı.

9 CAN ALAN BOMBA 2 METRELİK ÇUKUR AÇTI
12 Nisan 2009 tarihinde, Şırnak ili Merkez ilçesi dağlık arazi kesiminde, bölücü terör örgütü tarafından basma düzenekli olarak tuzaklanan patlayıcının patlaması sonucu 2 güvenlik görevlisi yaralandığını belirten Tuğgeneral Metin Gürak, yaralılardan Yüzbaşı Çetin Ünsal’ın tedavi gördüğü GATA Hastanesi’nde 23 Nisan 2009 tarihinde şehit olduğunu söyledi.
29 Nisan 2009 tarihinde, Lice ile Genç karayolunun emniyetini sağlamak maksadıyla görevlendirilen birlikten 9 personelin, Lice'nin 20 kilometre kuzeyinde Ergin köy bölgesinde bölücü terör örgütü tarafından yerleştirilen mayının patlaması sonucu şehit olduklarını hatırlatarak patlama bölgesinde 6x6.70 metre genişliğinde ve 2 metre derinliğinde bir çukurun meydana geldiğinin tespit edildiği duyuruldu. Yine olay sonrası bölgede yapılan incelemede, plastik patlayıcı ile desteklenmiş amonyum nitrat gübresi kullanılarak hazırlanmış patlayıcı olduğu ve patlayıcının basma düzenekli olarak tuzaklandığı açıklandı.
Şemdinli Irak sınırı üzerinde bulunan üs bölgesindeki birliği değiştirmeye giden başka bir birliğe, bölücü terör örgütü mensuplarınca 29 Nisan 2009 tarihinde, uzak mesafeden ateş açıldığını duyuran Tuğgeneral Gürak, açılan ateşe süratle karşılık verilmesi üzerine teröristlerin teması keserek kaçtıklarını söyledi. Tuğgeneral Gürak, açılan ateş sonucu yaralanan bir güvenlik görevlisi kaldırıldığı Hakkari Asker Hastanesinde şehit olduğunu söyledi.
Aynı bölgede 02-03 Mayıs 2009 tarihinde, eylem hazırlığında bulunulduğu erkenden fark edilen teröristlerin süratle ateş altına alınması üzerine, teröristler bölgeden kaçtıklarını belirten Tuğgeneral Gürak, “Ancak teröristlerin kendi aralarında yaptıkları konuşmalardan, bu olayda zayiat verdikleri ve eylemlerinin başarısız olması nedeniyle kendi aralarında tartıştıkları tespit edilmiştir” dedi.
Bunların yanısıra, 05 Mayıs 2009 tarihinde Bitlis bölgesinde icra edilen operasyon esnasında bölücü terör örgütü mensuplarınca tuzaklanan patlayıcının infilak etmesi sonucu bir Uzman Erbaşın şehit olduğu, bir personelinde yaralandığı duyuruldu.

ELE GEÇİRİLEN PATLAYICI MADDELER
Aynı dönem içinde bölücü terör örgütüne yönelik yapılan diğer operasyonlarda; 3 BKC makineli tüfek, 1 M 16 piyade tüfeği, 6 G-3 piyade tüfeği, 8 Kaleşnikof piyade tüfeği, 680 çeşitli çapta fişek, 2 RPG-7 roketatar, 6 RPG-7 roketi, 2 anti tank mayını, 10 el bombası, 2 el telsizi, 850 gram plastik patlayıcı (250 gr. C-3, 600 gr. C-4), 340 kg. patlayıcı madde yapımında kullanılan amonyum nitrat gübresinin ele geçirildiği bildirildi.

ARAMA KURTARMA FALİYETLERİ
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığınca 17 Nisan-08 Mayıs 2009 tarihleri arasında toplam 15 adet arama-kurtarma faaliyeti icra ettiği ve 236 kişi denizden sağ olarak kurtarıldığı açıklandı.

SHOD’UN 100. YIL DÖNÜMÜ
Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı Seyir, Hidrografi ve Oşinografi Dairesi (SHOD) Başkanlığı’nın bu yıl 100’ncü yıl dönümünün kutlanacağını belirten Tuğgeneral Gürak, “Türkiye Cumhuriyeti’ne ait Denizler ve Boğazlarda denizcilere güvenli bir seyir yapmaları için gerekli bilgileri sağlayan ülkemizin bu alandaki en önemli kurumlarından biridir” dedi.
Seyir, Hidrografi ve Oşinografi Dairesi Başkanlığının ‘100'üncü Kuruluş Yıldönümü Kutlama Etkinlikleri’ kapsamında; 11-12 Mayıs 2009 tarihlerinde, Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı’nda ‘Türk Deniz Haritacılığının ve Deniz Araştırmacılığının Geçmişi, Bugünü ve Geleceği’ konulu bir sempozyum düzenleneceği açıklandı.
Gürak, savunma muhabirlerini, NATO hakkında yerinde bilgilendirmek maksadıyla, 13-15 Mayıs 2009 tarihleri arasında Brüksel’de bulunan NATO Karargahına bir basın turu düzenleneceğini de sözlerine ekledi.(dha)