Genelkurmay: Çekilmeye ait görüntü yok

Genelkurmay Başkanlığı, ellerinde PKK ’nın sınır ötesine çekilmesine ait herhangi bir görüntü ve bilgi mevcut olmadığını açıkladı.
Genelkurmay’ın internet sitesinden yapılan açıklamada, basında, PKK’nın sınır ötesine çekilmeye başladığına dair resim ve haberlere yer verildiği hatırlatılarak, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı Özel Kuvvetler Komutanlığı’na mensup birliklerin, geçmişte olduğu gibi şu anda da arazide kendilerine emredilen üs bölgelerinde görevlerini sürdürdükleri ifade edildi. Açıklamada, “Ayrıca, keşif araçları, eskiden olduğu gibi, rota değiştirmeden görev uçuşlarına meteorolojik şartların elverdiği ölçüde devam etmektedir. Teröristlerin sınır ötesine çekilmesine ait görüntü ve bilgi elimizde mevcut değildir. TSK’nın bölgede görevli unsurları yasalara uygun hareket etmektedir” denildi. 

Suriye sınırına vurgu 

Türkiye -Suriye kara sınırıyla ilgili bir başka açıklamada da hudut kapıları hariç, 911 kilometre uzunluğundaki Türkiye-Suriye kara hududunun emniyetinin Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nca sağlandığı belirtildi. Açıklamada, şu bilgilere yer verildi:
“3497 sayılı Kara Sınırlarının Korunması ve Güvenliği Hakkında Kanun ile kara hudut kapılarının sorumluluğu TSK’ya ait değildir. TSK’nın sorumluluğundaki hudut hattında tespit edilen yasadışı sınır geçişleri sırasında yakalanan şahısların ve ele geçirilen malzemelerin miktarı Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinden kamuoyuyla paylaşılmaktadır.”
Açıklamada, halen Hasdal Askeri Cezaevi’nde tutuklu bulunan Tümamiral Ali Semih Çetin hakkında da yazdığı ‘Bir İhanetin Öyküsü, Hasdal’da Bir Amiral’ isimli kitabında, amirine hakaret nedeniyle Askeri Savcılıkça soruşturma başlatıldığı da bildirildi.