Genelkurmay: Cizre, Silopi, Sur'da 145 PKK'lı öldürüldü

Genelkurmay: Cizre, Silopi, Sur'da 145 PKK'lı öldürüldü
Genelkurmay: Cizre, Silopi, Sur'da 145 PKK'lı öldürüldü
Genelkurmay Başkanlığı, sokağa çıkma yasağı bulunan Diyarbakır'ın merkez Sur, Şırnak'ın Cizre ile Silopi ilçesinde toplam 145 PKK'lının öldürüldüğünü açıkladı

RADİKAL - Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinden yapılan açıklamada, sokağa çıkma yasağı süren Cizre, Silopi ve Sur'da PKK'ya yapılan operasyonlarla ilgili bilgiler verildi. Cizre ve Silopi ile ilgili yapılan açıklamada, şöyle denildi:

"Şırnak  Cizre'de devam eden operasyonda; sekiz Bölücü Terör Örgütü mensubu terörist etkisiz hale getirilmiş (Operasyonda, toplam etkisiz hale getirilen terörist sayısı 114'tür.) Bir adet El Yapımı Patlayıcı imha edilmiştir. Şırnak Silopi'de devam eden operasyonda; bir Bölücü Terör Örgütü mensubu terörist etkisiz hale getirilmiş (Operasyonda, toplam etkisiz hale getirilen terörist sayısı sekizdir.) Yedi adet El Yapımı Patlayıcı imha edilmiş, bir adet barikat kaldırılmış, bir adet hendek kapatılmış ve iki adet roketatar mühimmatı ele geçirilmiştir."

Diyarbakır'ın Sur İlçesi'nde devam eden operasyonlarda 8 PKK’lının öldürüldüğü belirtildi. Açıklamada, "Diyarbakır Sur'da devam eden operasyonda; sekiz Bölücü Terör Örgütü mensubu terörist etkisiz hale getirilmiş (Operasyonda, 19 Aralık 2015'ten itibaren toplam etkisiz hale getirilen terörist sayısı 23'tür.) Dört adet El Yapımı Patlayıcı imha edilmiş ve üç adet barikat kaldırılmıştır" denildi.

Batman'ın Kozluk ilçesindeki operasyonda, PKK mensuplarınca kullanılan iki sığınakta, el yapımı patlayıcı yapımında kullanılan 50 kilo gübre, 70 pil ve çeşitli elektrik ile yaşam malzemesi ele geçirildi. Mardin'in Mazıdağı ilçesinde yapılan operasyonda ise  PKK’ya yardım ve yataklık yaptığı iddia edilen 13 kişinin gözaltına alındığı ve evlerinde yapılan aramada ruhsatsız 5 av tüfeği, 4 bilgisayar ve 18 cep telefonunun ele geçirildiği belirtildi. (dha)