Genelkurmay Dersim belgeleri Meclis'e verdi

Genelkurmay Dersim belgeleri Meclis'e verdi
Genelkurmay Dersim belgeleri Meclis'e verdi
Genelkurmay Başkanlığı'nın elinde bulunan 46 bin sayfalık Dersim olaylarına ilişkin belge TBMM'ye teslim edildi.

TBMM - TBMM Dilekçe Komisyonu Başkanı Mehmet Daniş, Dersim olaylarına ilişkin Genelkurmay Başkanlığı'ndan bütün belgelerin geldiğini bildirdi.

Daniş, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Genelkurmay'dan son olarak komisyona yaklaşık 5 bin sayfa belge geldiğini, böylece buradan gelen belge sayısının da yaklaşık 46 bin sayfaya ulaştığını söyledi.

Dersim'de yaşanan olaylara ilişkin belgelerin tasnifi için değişik üniversitelerden akademisyenleri bir çatı altında toplayan bir bilim kurulu oluşturma çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Daniş, bunun için Ankara ve Yıldırım Beyazıd üniversiteleri ile görüştüklerini kaydetti.

Daniş, bu çerçevede akademisyenlerin belgeleri tasnif edip inceledikten sonra, derli toplu hale getireceklerini vurguladı.

Dersim hakkında, Genelkurmay Başkanlığı'ndan gelenler dahil komisyona 140 bin sayfaya yakın belge ulaştı. Genelkurmay bugüne kadar yaklaşık 46 bin sayfa belge gönderdi.

BELGELERİN İÇERİĞİ
Dersim hakkında Genelkurmay Başkanlığı'ndan gelen belgelerin içinde haritalar, özel mektuplar, yazışmalar, istihbarat raporları, değerlendirmeler, günlük raporlar ve asker sevkıyatına ilişkin belgeler, kaçakların listesi, Dersim'de toplanan silahlar Seyid Rıza'nın yakalanmasına ilişkin bilgiler, harp cerideleri, personel durumu, propaganda faaliyetleri, bölgedeki asayiş olayları, emniyet tedbirleri, Fevzi Çakmak ve İsmet İnönü'nün bölgeye ziyareti, bölücülük ve casusluk faaliyetlerine ilişkin belgeler yer alıyor. (aa)


  http://www.radikal.com.tr/113975311397534

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ... - Selosl

  Tamam da arkadaş belge ve raporlar bizim ülkemizde neden binlerce sayfa tutuyor? Türkçe mi yetersiz?

  NE OLABİLİR - pispor

  devleti koruyan belgelerdir dersim halkını koruyan ve haklı çıkaran tek bir belge yoktur içlerinde dersimin en gerçek belgeleri o dönem çekilen resimlerdir ki o insanların çaresizliği fakirliği biçaresizliği yüzlerinden okunuyor belgelerin yüzde ellisi komplodur kalanı da hiç bir dersim gerçeği ile alakalı değildir misal yaşayanlar soykırım savaşına katılan askerlerden bazılarının biz çoluk çocuk kadın ayırmadan mağaralarda fareler gibi zehirledik diyen belgeler var mı bu belgelerin içinde

  OLMAZ BÖYLE GERCEK RAPOR ! - palenke

  Dersime yüzlerce km uzakta masa basinda,devletin kendisini korumak icin hazirladigi Rapora HAYIR ! Dersime git,olaylari bire bir yasayan insanlarla konus,bilgi al,yasanan o acilari,o zulümleri yapanmi yoksa kurban olanmi gercekleri dile getirir.Cocuk kandirir,dalga gecer gibi bu raporu kendinizinde inanmadigi halde insanlara sunma cürretini gösterenlere YUH diyorum.

  Sadece akademisyenlere değil... - moeztas

  ...halka da açılsın,bu belgeler tasnif edildikten sonra. Tabi sedece Dersim belgeleri değil, Türkiye'nin başını ağrıtan bütün belgeler(1915 olaylarından başlayarak, Madımak dahil). Bu güne kadar bizden, -saklanan demiyeceğim- esirgenen bilgi ve belgeleri "okuyup anlayacak kadar" yetiştik biz..