Genelkurmay: Dördüncü kez istedik, belge yollanmadı

ANKARA - Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşaviri Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu, ‘İrticayla Mücadele Eylem Planı’ belgesiyle ilgili askeri savcılıktaki soruşturmanın halen sürdüğünü açıkladı. Çubuklu, ‘İrtica ile mücadele eylem planı’ başlıklı ve ‘ıslak imzalı’ olduğu öne sürülen belgeyi Cumhuriyet Savcılığı’ndan dördüncü kez istediklerini buna rağmen belgenin kendilerine gönderilmediğini söyledi.
Genelkurmay Başkanlığı’nın haftalık bilgilendirme toplantısında gündem, ‘ıslak imza’ydı. Tuğgeneral Çubuklu’nun sorulara verdiği yanıta göre ‘ıslak imza’ tartışmasının odağındaki belgenin kendisi Genelkurmay’a gelmedi. Ancak söz konusu belgeye ilişkin olarak Adli Tıp Kurumu’nun yaptığı inceleme raporu ise Askeri Savcılığa ulaştı. 

‘Teferruatlı inceleme yok’
Raporda ıslak imzanın Albay Dursun Çiçek’e ait olduğu sonucuna varılmıştı. Tuğgeneral Çubuklu Adli Tıp’ın bu raporda sadece ‘imza’ya baktığını belirtti. Çubuklu, “Sadece imza, parmak izi ya da hangi yerden çıkmış teferruatlı bir inceleme yok. Gizlilik kapsamında olduğu için çok fazla açıklama yapmam zor olacak bu konuda. Ancak bilebildiğimiz kadarıyla sadece imza üzerinde bir inceleme var” dedi.
Haftalık bilgilendirme toplantısında Tuğgeneral Çubuklu’ya “Islak imzalı belgeyi göndermemekte ısrar eden cumhuriyet savcıları suç işlemiş sayılır mı? Sayılırsa suç duyurusunda bulunmayı düşünüyor musunuz” diye de soruldu. Çubuklu bu soruyu “Bir şey söylemek uygun olmaycaktır. Yasaların el verdiği çerçevede gereği yapılacaktır” diye yanıtladı. 

Ver andıcı, al belgeyi mi?
Sivil savcılığın Genelkurmay’dan 3 bin sayfayı bulan andıçları istediği, yanıt alamadığı için de ıslak imzalı belgeyi göndermediği yönündeki haberler de Genelkurmay’ın bilgilendirme toplantısında gündeme geldi.
Çubuklu, kendilerinden istenilen her belgeyi yolladıklarını söyledi: “Genelkurmay Başkanlığı’na intikal eden, yasaların öngördüğü çerçevede bütün taleplere, tabii istenen talepler kapsamlıysa bunlar incelenmek, ilgili yerlerden sorulmak süretiyle anında cevap veriliyor. Bazı medya kuruluşlarında yer aldığı gibi gönderilmeyen 3 bin sayfa gibi bir şey söz konusu değildir. Personel isteniyorsa o da aynı şekilde gönderilmektedir.” 

‘Hatlarımız güvenli’
Genelkurmay Genel Sekreteri Tümgeneral Ferit Güler’e ise yasadışı dinleme olayları anımsatılarak, “Ordu mensupları istendiğinde izin alınamadan dinlenebiliyor mu, prosedür nedir” diye soruldu.
Güler, “Cep telefonlarının hatları açıktır. Ancak karargâhlarımıza ve birliklerimize cep telefonlarının sokulması yasaktır. Kriptolu cep telefonlarının kullanılmasına da, Ocak 2009’da başlanmıştır. PTT hattı da açık bir hattır. Ayrıca, Silahlı Kuvvetleri’nin güvenli askeri hatları vardır” diye yanıt verdi. (Radikal)