Genelkurmay 'Emrah'ı soruşturuyor

Marmara Ereğlisi'ndeki Sosyal Tesisleri'ne kaçak girmeye çalışan Emrah Uçar'ın yaşamını yitirmesi üzerine Genelkurmay soruşturma başlattı


Genelkurmay Başkanlığı, 5. Kolordu Komutanlığı’nın Marmara Ereğlisi’ndeki Sosyal Tesisleri’ne kaçak girmeye çalışan Emrah Uçar’ın elektrik çarpması sonucu yaşamını yitirmesi üzerine soruşturma başlatıldığını duyururken, ‘astsubay çocuklarına izin verilip, uzman çavuş çocuğunun geri çevrildiği’ iddiasını yalanladı. Genelkurmay, çocukların tümünün geri çevrildiğini bildirdi.
Genelkurmay açıklamasında, olay şöyle anlatıldı:
“Yaşları 15- 16 arasında üçü astsubay, biri uzman çavuş çocuğu olan dört genç tesise günü birlik giriş için, 6 Tammuz günü saat 16.45 sularında nizamiye bölgesine gelmişlerdir. Talimatlardaki giriş ile ilgili kurallara uymadığı tespit edilen dört gencin girmesine müsaade edilmemiştir. Nizamiye Bölgesi’ni terk eden dört genç, kampın başka bir bölgesinden kaçak olarak girmeye çalışırken, Emrah Uçar tel örgüye tırmanmış, bu sırada tel örgü yakınındaki aydınlatma direğinden destek almak için tutunmuş ve elektrik akımına kapılmıştır. Olarak 5. Kolordu Komutanlığı idari, Cumhuriyet Başsavcılığı (Tekirdağ) ise adli soruşturma başlatmıştır.”

TREDAŞ’a soruşturma
Bu arada Marmara Ereğlisi Cumhuriyet Başsavcılığı, kaçak yapıp öldüren elektrik direğinin bulunduğu bölgeden sorumlu TREDAŞ yetkilileri ve görevlileri hakkında soruşturma başlattı. (Radikal, dha)