Genelkurmay: Gelenler PYD'li, sınırı kapatın

Genelkurmay: Gelenler PYD'li, sınırı kapatın
Genelkurmay: Gelenler PYD'li, sınırı kapatın
Genelkurmay, Mardin'de açılan gümrük kapısından Türkiye'ye girenlerin büyük bölümünün ÖSO askeri değil PKK'lı olduğunu belirterek kapının kapanmasını istedi.

Genelkurmay, Mardin Şenyurt’ta açılan mobil gümrük kapısının PKK ’nın bu ülkedeki uzantısı PYD için giriş kapısına dönüştüğü uyarısında bulunarak Milli Savunma Bakanlığı’ndan acilen kapatılmasını istedi.

Hürriyet gazetesinden Arda Akın’ın haberine göre 12 Eylül darbesinin ardından kapatılan Kızıltepe’ye bağlı Şenyurt Gümrük Kapısı, Mardin Valiliği ve Kızıltepe Kaymakamlığı’nın onayıyla, Suriyeli mültecilerin sığınma taleplerini karşılamak amacıyla dört ay önce yeniden faaliyete geçirildi.

İYİLEŞİP SURİYE’YE DÖNÜYORLAR
Güvenliğini askerlerin sağladığı mobil gümrük kapısından yoğun olarak yaralı Suriyeli mültecilerin Türkiye ’ye tedavi amaçlı giriş yapması, istihbarat birimlerini harekete geçirdi.

Yapılan tespitlere göre, Suriye’de Esad’a karşı silahlı mücadelede yaralandığını beyan ederek sınır kapısından giriş yapan kişilerin önemli bir bölümü PKK’nın bu ülkedeki uzantısı olan PYD saflarında, muhaliflere karşı çatışmalara girdi. Bölgedeki çeşitli hastanelerde tedavi altına alınan yaralılar iyileştikten sonra da Türkiye’den ayrıldı.

GÜMRÜK KAPATILSIN
Askeri istihbarat birimlerinin güvenlik kamerası görüntüleri ve resmi kimlik kayıtlarla belgelediği bu bilgiler, Genelkurmay Başkanlığı ile paylaşıldı. Tespitleri inceleyen Genelkurmay, Milli Savunma Bakanlığı’na, Şenyurt’taki mobil gümrüğün kapatılması yönünde talepte bulundu. Mobil gümrükle ilgili iddialar bununla da sınırlı kalmadı. Türkiye’den Suriye’ye giden yardım araçlarıyla PYD’ye silah taşındığı ileri sürüldü. Genelkurmay, Şenyurt mobil gümrüğünde sürdürülen faaliyetlerin tamamının, Mardin Nusaybin’de halen faaliyette olan gümrük kapısından yürütülmesini istedi. Genelkurmay Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı konu hakkında görüş bildirmezken, MSB yetkilileri konunun değerlendirildiğini ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’yla mobil kapının kapatılması için görüşmelerin sürdüğünü bildirdi.