Genelkurmay: Gelenler PYD'li, sınırı kapatın

Genelkurmay: Gelenler PYD'li, sınırı kapatın
Genelkurmay: Gelenler PYD'li, sınırı kapatın
Genelkurmay, Mardin'de açılan gümrük kapısından Türkiye'ye girenlerin büyük bölümünün ÖSO askeri değil PKK'lı olduğunu belirterek kapının kapanmasını istedi.

Genelkurmay, Mardin Şenyurt’ta açılan mobil gümrük kapısının PKK ’nın bu ülkedeki uzantısı PYD için giriş kapısına dönüştüğü uyarısında bulunarak Milli Savunma Bakanlığı’ndan acilen kapatılmasını istedi.

Hürriyet gazetesinden Arda Akın’ın haberine göre 12 Eylül darbesinin ardından kapatılan Kızıltepe’ye bağlı Şenyurt Gümrük Kapısı, Mardin Valiliği ve Kızıltepe Kaymakamlığı’nın onayıyla, Suriyeli mültecilerin sığınma taleplerini karşılamak amacıyla dört ay önce yeniden faaliyete geçirildi.

İYİLEŞİP SURİYE’YE DÖNÜYORLAR
Güvenliğini askerlerin sağladığı mobil gümrük kapısından yoğun olarak yaralı Suriyeli mültecilerin Türkiye ’ye tedavi amaçlı giriş yapması, istihbarat birimlerini harekete geçirdi.

Yapılan tespitlere göre, Suriye’de Esad’a karşı silahlı mücadelede yaralandığını beyan ederek sınır kapısından giriş yapan kişilerin önemli bir bölümü PKK’nın bu ülkedeki uzantısı olan PYD saflarında, muhaliflere karşı çatışmalara girdi. Bölgedeki çeşitli hastanelerde tedavi altına alınan yaralılar iyileştikten sonra da Türkiye’den ayrıldı.

GÜMRÜK KAPATILSIN
Askeri istihbarat birimlerinin güvenlik kamerası görüntüleri ve resmi kimlik kayıtlarla belgelediği bu bilgiler, Genelkurmay Başkanlığı ile paylaşıldı. Tespitleri inceleyen Genelkurmay, Milli Savunma Bakanlığı’na, Şenyurt’taki mobil gümrüğün kapatılması yönünde talepte bulundu. Mobil gümrükle ilgili iddialar bununla da sınırlı kalmadı. Türkiye’den Suriye’ye giden yardım araçlarıyla PYD’ye silah taşındığı ileri sürüldü. Genelkurmay, Şenyurt mobil gümrüğünde sürdürülen faaliyetlerin tamamının, Mardin Nusaybin’de halen faaliyette olan gümrük kapısından yürütülmesini istedi. Genelkurmay Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı konu hakkında görüş bildirmezken, MSB yetkilileri konunun değerlendirildiğini ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’yla mobil kapının kapatılması için görüşmelerin sürdüğünü bildirdi.


  http://www.radikal.com.tr/1157255115725517

  YORUMLAR
  (17 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  /// - Al Capone

  Zaten özgur suriye ordusu olsaydi, kapilar açik kalacakti biliyoruz . - Bunlar da PKK li olmayan kizlari erkekleri PKK li yaptillar - yuhhhh sizeeee PKK ye En Buyuk destek yine Turkiye den geldi .

  PYD Geliyorsa - ibretnüma

  ÖSO hak yolda savaşan bir örgüttür. Türkiye'nin telkinlerine daha açıktır. PYD ise PKK'dan gücünü alan PKK'ya entegre olmaya çalışan bir örgüttür, Esed zındığının telkinlerine daha açıktır dolayısıyle girenler daha ziyade PYD ise kapının kapatılması doğaldır.

  Yazacak başlık bulamadım. - Senaristt

  Yani Kürt sivilleri(kadın ve çocuklar) terörist El kaide çeteleri girebiliyor ama bir halkın özgürlüğü için savaşan Legal bir örgüt olan PYD militanları giremiyor öyle mi.Sizi allaha havele etmek var ama üstünüzde müslüman adı var onun için müslüman müslümanın kötülüğünü istemez. Değil sadece müslümanların hiçbir canlı yaratığın kötünü istemez. Utanacak zamanınız olur inşallah.

  geliyorlar - Secret Garden

  kürtleri durdurmak icin ne duvarlariniz sizi koruyacak nede tank toplariniz.geliyorlar kendi ulkelerine geliyorlar.inglizlerin alman abd israillilerin cizdigi sahte sinirlarin mayinlarindan.geliyorlar kardeslerinin yanina.ne ceteleriniz kaide nusra oso culariniz nede jitem-hizbullahiniz kürtleri durduramayacak.gelenler kaideci nusraci lar olsaydi akp ci suniciler ellerinde su taslari ALLAH ALLAH esliginde karsilama toreni yapardi!askermi? bir kenardan izlerdi sadece.ama konu kürtler olunca askerin icinde polisin mitin akp nin icindeki nefret6 tohumlari boyle yerlere duser.

  @humanistanul, ucuz duygu sömürüsüne karın tok - tavsiyeci

  Eğer Kürtler Halepçeye karşı çok ilgiliyseler PKK Halepçeden sonra Türkiyeye değil Saddam a karşı savaşırdı.Tersine Halepçe olayının hemen ardından İran Irak savaşı bitince Saddamla PKK gayet güzel çalıştılar.Bunu Barzani iyi biliyor olsa gerekki PYD ye karşı ona göre davranıyor.

  hümanıstanbul - isakent

  Ayırım yapmamak lazım ancak o soydaşlar hiç bir zaman Molotof atıp işinde okulunda otobüste seyehat edenleride yakmamıştır o soydaş dediklerin ne burada ne bulgaristanda onca zulume rağmen askere silah sıkmamıştır mukayese yaparken bir daha düşün istersen

  Kanıtlayamazlar - vancetti

  Bir dost Cumhuriyetten bu yana Kürtlere güvenirliğinizi kanıtlayamadınız diyor. Kanıtlayamazlar!! Görmüyormusun en son Müslüman Arap kardaşlarımıza kanıtlamak istediler onuda yüzlerine gözlerine bulaştırdılar.