Genelkurmay iz bilgilerini yayınladı

Genelkurmay iz bilgilerini yayınladı
Genelkurmay iz bilgilerini yayınladı
Genelkurmay Başkanlığı, Türk jetleri tarafından düşürülen Suriye helikopteriyle ilgili açıklama yaptı ve iz bilgilerini paylaştı.

Genelkurmay Başkanlığı, sınır ihlali yapan Suriye helikopterinin bölgede hava devriye görevinde bulunan iki F-16 uçağından biri tarafından, saat 14.27'de Türk hava sahasındayken vurulduğunu bildirdi.

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde yer alan açıklamada, M-17 tipi bir Suriye helikopterinin Türkiye hududuna 26 NM (Deniz mili) mesafedeyken, saat 13.41'den itibaren Diyarbakır'daki Birleştirilmiş Kontrol İhbar Merkezi (BİKİM) tarafından tespit edilerek takibe alındığı belirtildi.

Hududa 5 NM kalıncaya kadar BİKİM tarafından Türk hava sahasına yaklaştığına ilişkin helikoptere uyarı yapıldığı, buna rağmen Suriye helikopterinin yaklaşmaya devam ettiği vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Helikopter, saat 14.25'te Hatay/Yayladağ'a bağlı Güveççi Hudut Karakolu bölgesinde, Türk hava sahasını, yaklaşık 14 bin 200 feet irtifada seyrederken, 2 kilometre derinlikte ihlal etmiştir. Bu durum üzerine, bölgede hava devriye görevinde (havada hazır) bulunan iki F-16 uçağından biri tarafından, saat 14.27'de Türk hava sahasındayken vurulmuş ve hududun takriben 1 kilometre Suriye tarafına düşmüştür." 

F-16'lar sınırda Suriye helikopterini düşürdü


İşte Genelkurmay Başkanlığı'nın yaptığı o flaş açıklama...

“M-17 tipi bir Suriye helikopteri, Türkiye hududuna 26 NM yaklaşık (48 kilometre) mesafede iken, 16 Eylül 2013 saat 13.41’den itibaren Diyarbakır’daki Birleştirilmiş Kontrol İhbar Merkezi (BİKİM) tarafından tespit edilerek takibe alınmış, hududa 5 NM (Yaklaşık 9 kilometre) kalıncaya kadar Birleştirilmiş Kontrol İhbar Merkezi (Diyarbakır) tarafından Türk hava sahasına yaklaştığına ilişkin uyarı yapılmış, buna rağmen Suriye helikopteri Türk hava sahasına yaklaşmaya devam etmiş ve saat 14.25’te Hatay/Yayladağ’a bağlı Güveççi Hudut Karakolu bölgesinde, Türk hava sahasını, yaklaşık 14.200 feet irtifada seyrederken, 2 km. derinlikte ihlal etmiştir.

Bu durum üzerine, bölgede hava devriye görevinde (Havada Hazır) bulunan iki adet F-16 uçağından birisi tarafından, saat 14.27’de Türk hava sahasında iken vurulmuş ve hududun takriben 1 km. Suriye tarafına düşmüştür.”


  http://www.radikal.com.tr/1151114115111410

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  isteyen geçebilir - likapa

  yorumcuların hepsi bakıyorum da esed den yana.suriye dişişleri bakanı evet sınırı ihlal ettik türk topraklarına girdik diyor, bizim devlet düşmanları hala ülkesini suçluyor.gerçi ülkesi derken belki de hata yapıyorum bu yorumcular türkiyeyi ülkeleri olarak kabul ediyor mu onu sormak lazım. isteyen esed tarafına da geçebilir.

  Bu işin sonu iyi değil! - efeg27

  Geçen yıl Suriye tarafı benzer şekilde 1 km sınır ihlali diyerek uçağımızı düşürmüştü, bu yıl benzer nedenle bir helikopteri biz düşürdük. Galiba test ediliyoruz, sonunu pek iyi görmüyorum. Suriye hava kalkanı İsraile karşı bir işe yaramıyor ama bize karşı çok başarılı idi, sisteme Türk jetlerini düşman olarak algılatırlarsa çok uçak düşer gibime geliyor. Davutoğlu sınırımızı ihlal ettirmeyiz diye efelenmiş, sorarlar adama hangi sınır diye malum el-kaideciler tarafından yol geçen hanına döndürüldü de!

  Yercekimi Herzaman Vardir. - Kerata

  Artik yercekimi bile inkaredilebiliyor. Turkiye sinirinda F-16 gibi bir savas ucagindan atilan roket ile vurulan ve kanatsiz bir arac olan helikopter nasil oluyorda 1 kilometre suriye siniri icinde yere dusebiliyor? Yoksa bize medyanin sozunu etmedigi -tarihte esine rastlanmamis siddette- ve Suriye yonunde bir firtinami wardi?

  Rakamlar - berkayhür

  2 dakikalık ihlal; 20 dakikalık uyarı; Türkiye sınırlarında vurulan, suriye tarafında düşen helikopter. Ben savaşı reddediyorum. Benimle savaşan iktidarın komşularıyla girdiği mezhep savaşında işim yok. Pembe raporlu Bilal Erdoğan gitsin savaşa.

  intikam mı alıyoruz?.. - drozer

  Helikopter Suriye topraklarına düştüğüne göre, sınır ihlali pek inandırıcı değil... Bana, bunu bir fırsat sanıp, Suriye'nin vurduğu ucağımızın intikamını alma gayreti gibi geldi... Küçüldükçe küçülüyoruz.

  ... - mehmetandic

  14:25'te içeri giren helikopteri 14:27'de vurmak. Vallahi bravo! Bu ne hız, bu ne yetenek? (!)

  Enteresan... - Barnabycik

  Olayın üstünden on saat geçti... Suriye'den hala resmi bir açıklama yok!!! Yoksa helikopter Suriye'ye ait değil miydi? Yoksa ÖSO'nun ele geçirdiği ve provokasyon amacıyla kullandığı bir araç mıydı?