Genelkurmay: Mayınları NATO'nun temizlemesi görüşünü bildirdik

Genelkurmay Başkanlığı, Türkiye-Suriye sınırındaki mayınların temizleme işini NATO Bakım ve İkmal Ajansı'nın (NAMSA) temizlenmesi için görüş bildirildiğini açıkladıTuğgeneral Metin Gürak, 8-22 Mayıs tarihleri arasında meydana gelen 63 iç güvenlik olayında 22 teröristin etkisiz hale getirildiğini de duyurdu.
Genelkurmay İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak, basın brifinginde çeşitli konulara ilişkin soruları yanıtladı. Suriye sınırındaki mayınların temizlenmesi konusunda soruyu yanıtlayan Tuğgeneral Gürak, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bu iş için yeterli teçhizatı ve uzman personeli olmadığını, sadece muharebe alanında askeri ihtiyaçlara cevap verecek şekilde olduğunu söyledi. Mayınlı alanın 350 metre eninde, 510 kilometre uzunluğunda olduğuna dikkat çeken Tuğgeneral Gürak, şunları söyledi:
“TSK tarafından modern mekanik mayın temizleme techizatı temini ile mayın temizleme çalışmaları kapsamında tedarik edilmesi planlanan techizatla ilgili olarak Genelkurmay Başkanlığı’nda yapılan çalışma neticesinde, söz konusu techizatın tedarik sürecinin uzun zaman alacağı ve maliyetlerdeki olası artışlar nedeniyle ekonomik kayıpların olabileceği değerlendirilmiştir. Mayın temizliğinin bedeli ödenmek kaydıyla hizmet alımı yöntemiyle yapılması ve bu kapsamda uluslararası deneyime sahip NATO NAMSA’nın öncelikli olarak dikkate alınması uygun bir hareket tarzı olarak düşünülmüş ve bu görüşler zamanında ilgili mercilere gönderilmiştir.”

22 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ
TSK’nın bölücü terör örgütü ile mücadelesine kararlılıkla devam ettiğini belirten Tuğgeneral Metin Gürak, 8-22 Mayıs tarihleri arasında toplam 63 iç güvenlik olayının meydana geldiğini ve 22 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Olaylarda toplam 19 el yapımı patlayıcı düzeneğinin güvenlik kuvvetleri tarafından etkisiz hale getirilerek olası zayiatların önlendiğine dikkat çeken Tuğgeneral Gürak, “Bu patlayıcılar içinde Bingöl’ün merkez ilçesi dağlık arazi kesiminde etkisiz hale getirilen 30 kilogramlık amonyum nitrat ihtiva eden patlayıcı olası etkisi açısından dikkat çekmektedir. Dönem içinde 6’sı teslim, 4 yakalama ve 12 ölü olmak üzere toplam 22 terörist etkisiz hale getirilmiştir” açıklamasını yaptı.
Bölücü terör örgütünün, amacına ulaşmak için, geçmişte olduğu gibi son günlerde de sivil vatandaşları hedef almaya devam ettiğini vurgulayan Tuğgeneral Metin Gürak, 9 Mayıs günü Şırnak Cudi Dağı-Kemerli bölgesinde, bölücü terör örgütü mensuplarınca yola tuzaklanmış patlayıcının, sivil bir aracın geçişi esnasında patlaması sonucu, 2 köy korucusunun şehit olduğunu 3 vatandaşın hayatını kaybettiğini ve 2 vatandaşın da yaralandığını belirtti.
Aynı tarihte, Şırnak’ın maden ocağı bölgesinde, bölücü terör örgütü mensuplarınca basma düzenekli olarak tuzaklanan mayının patlaması sonucu 14 yaşındaki bir vatandaşın yaralandığını açıklayan Tuğgeneral Gürak sözlerini şöyle sürdürdü:
“11 Mayıs 2009 tarihinde Hakkari ili Çukurca ilçesi Irak sınırı hattında bulunan Çayırlı bölgesinde, bölücü terör örgütü mensuplarınca tuzaklanan mayının patlaması sonucu, Jandarma er Lokman Tekin şehit olmuştur. Mardin ili Nusaybin ilçesi Dibek dağı bölgesinde, 12 Mayıs 2009 tarihinde, bölücü terör örgütü mensuplarınca tuzaklanan mayının patlaması sonucu, yaralanan piyade er Yusuf Polat, tedavi gördüğü Diyarbakır Asker Hastanesi’nde, yapılan tüm müdahalelere rağmen, 14 Mayıs 2009 tarihinde şehit olmuştur.”

ERUH OPERASYONU
Tuğgeneral Metin Gürak, Siirt’in Eruh ilçesinde 14 Mayıs günü yapılan operasyonla ilgili de şu bilgileri aktardı:
“Yapılan istihbarat çalışması sonucu, bir grup teröristin Siirt ili Eruh ilçesi Yassıdağ bölgesinde eylem hazırlığı içerisinde olduğu bilgisinin alınması üzerine bölgeye bir operasyon planlanmıştır. İcra edilen operasyon kapsamında, 14-15 Mayıs 2009 gecesi bölgeye bir operasyon birliği sızdırılmış ve bu birlik 15 Mayıs 2009 günü saat 07.50’de Körüklükaya’nın 3 kilometre kuzeydoğusunda 1964 rakımlı tepe bölgesinde teröristlerle çatışmaya girerek, 2 teröristi etkisiz hale getirmiştir. Teröristlerin açtığı ilk ateş sonucu, 1 geçici köy korucusu şehit olmuş, 1 geçici köy korucusu yaralanmıştır. Çatışmaya giren birlik, büyük bir özveri ile yakın teması sürdürerek teröristlerin bölgeden kaçmasını önlemiştir.
Çatışma haberinin alınması ile birlikte, 2 taarruz helikopteri desteğinde, özel harekat birlikleri, helikopterlerle süratle bölgeye sevk edilerek teröristlerin muhtemel kaçış noktaları kapatılmıştır. Bu esnada şehit ve yaralı personel helikopterle tahliye edilmiş ve yaralı personel Şırnak Asker Hastanesinde tedavi altına alınmıştır. Takviye birlikleri, aynı gün saat 10.30’da teröristlerle temasa girerek 3 teröristi etkisiz hale getirmiştir. Bu esnada teröristlerin açtığı ateş sonucu 1 geçici köy korucusu ve 1 uzman çavuş yaralanmıştır. 16 Mayıs 2009 günü havanın aydınlanması ile birlikte hedef bölgesine girilerek, 2 terörist daha etkisiz hale getirilmiştir. Sonuç olarak; operasyonda 2’si kadın olmak üzere toplam, 7 terörist silahları ile birlikte etkisiz hale getirilmiştir. Çatışmada, 1 geçici köy korucusu şehit olmuş, 2’si geçici köy korucusu olmak üzere toplam 4 güvenlik görevlisi hafif şekilde yaralanmıştır.
Bu operasyon; istihbarata dayalı olarak çok iyi bir planlama ile başlatılmış, bölgedeki Geçici Köy Korucularının büyük kahramanlık göstermesi ve operasyon bölgesinin çembere alınarak, teröristlerin kaçmasının engellenmesiyle operasyon başarıyla sonuçlanmıştır.”

SES GETİRECEK BÜYÜK BİR EYLEMİN ÖNÜNE GEÇİLDİ
Tuğgeneral Metin Gürak, bölücü terör örgütüne yönelik yapılan operasyonlarda 227 kilogram patlayıcı madde yapımında kullanılan amonyum nitrat gübresi ele geçirildiğini belirterek, “Özellikle ele geçirilen patlayıcı madde ve mayınlar dikkate alındığında, önümüzdeki günlerde ses getirecek büyük bir eylemin önüne geçilmiştir” dedi.
Operasyonlarda, 2t Kanas keskin nişancı tüfeği, 13 Kaleşnikof piyade tüfeği, 1 G-3 piyade tüfeği, 2 RPG-7 roketatar, 14 RPG-7 roketi, 3.632 çeşitli çapta fişek, 25 el bombası, 16 kilogram plastik patlayıcı, 1 kilogram TNT, 2 adet anti personel mayın, 67 adet elektrikli fünye, 28 metre İnfilaklı fitil, 4 gece görüş cihazı, 4 el telsizinin ele geçirildiği açıklandı.

SAT YARBAY YURTDIŞINDA
Çeşitli soruları da yanıtlayan Tuğgeneral Gürak, Ergenekon soruşturmasında Poyrazköy’de ele geçirilen silah ve mühimmatla ilgisi olduğu ileri sürülen SAT Yarbay Mustafa Türkan Ecevit’in gemide görevli olduğunu ve yurt dışından döndüğünde gereken adli işlemin yapılacağını belirti.

UZMAN ÇAVUŞ HAKKINDA İNCELEME BAŞLATILDI
Diyarbakır’da bir uzman çavuşun okul basarak öğrenci dövmesiyle ilgili de Tuğgeneral Gürak, Jandarma Genel Komutanlığı’nın inceleme başlattığını söyledi.

TÜRKİYE 7’NCİ SIRADA
Yunanistan’ın Larissa şehrinde bulunan NATO’ya ait bir askeri üssün önümüzdeki dönemde bir Türk general tarafından yönetileceğine ilişkin haberlerle ilgili soruya ise Tuğgeneral Gürak, NATO askeri kadroları ile ilgili olarak en son gerçekleşen Askeri Komite Genelkurmay Başkanları toplantısında sağlanan mutabakat sonucunda Türkiye’nin, NATO’daki general ve amiral kadrolarının dağıtımı açısından, ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya ve İspanya’dan sonra almış olduğu 10 yıldızla 7’nci sırada yer aldığını söyledi.
Tuğgeneral Gürak, “Bu durum bize NATO askeri yapısında daha etkin temsil edilme imkanı kazandıracaktır. Bu kapsamda Larissa’da bulunan Birleştirilmiş Hava Harekat Merkezi Komutanı kadroları, komutan rütbesi tümgeneral ve komutan yardımcısı tuğgeneral, Türkiye ve Yunanistan arasında dönüşümlü olarak yürütülecektir. Komutan bir ülkeden olunca komutan yardımcısı diğer ülkeden olacaktır” dedi.

12 AYLIK KISA DÖNEM ASKERLİK
Basında kısa dönem askerliğin 12 ay olacağı yönünde haberlerin yer aldığının hatırlatılması üzerine de Tuğgeneral Metin Gürak, bu konuyla ilgili çalışmaların devam ettiğini ve netleştikçe kamuoyu ile paylaşılacağını söyledi.

1 ÖLÜ, 247 KİŞİ DENİZDEN SAĞ ÇIKARILDI
8-22 Mayıs tarihleri arasında toplam 18 arama kurtarma faaliyetinin icra edildiği ve 247 kişinin denizden sağ olarak kurtarıldığı, 1 kişinin de ölü olarak bulunduğu bildirildi.

KAMU İNTERNET EĞİTİM MERKEZLERİ
Tuğgeneral Metin Gürak, askerlik görevini icra eden erbaş ve erlere, günümüzde çok önem kazanan bilgisayar ve internet kullanımında yetenek kazandırmak maksadıyla, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde açılan Kamu İnternet Eğitim Merkezleri’nde eğitim verildiğini açıkladı.
Bilgi toplumuna geçiş sürecini hızlandırmak maksadıyla hayata geçirilen ’e-Dönüşüm Türkiye Projesi’ kapsamında, 01 Ocak 2008 tarihinde, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde, ‘Askerlik Hizmetinde Temel Seviye Bilgi ve İletişim Teknolojisi Kursları’ başlatılmasının kararlaştırıldığını belirten Tuğgeneral Gürak şu bilgileri verdi:
“Söz konusu kurslarda, erbaş ve erlere, temel seviye bilgisayar kullanımı, internet okur yazarlığının öğretilmesi, ile e-Devletin her bir unsurunun ayrı ayrı kullanım şekilleri ve günlük hayata getirdiği kolaylıkların tanıtılması hedeflenmiştir.
Bu kapsamda 2008 yılından itibaren Türk Silahlı Kuvvetlerinin çeşitli kışla ve birliklerinde bir program dahilinde, içerisinde 16 ila 21 adet bilgisayarın, projeksiyon cihazının, yazıcıların, ses sisteminin ve kütüphanesinin bulunduğu, toplam, 227 adet Kamu İnternet Erişim Merkezi (KİEM) kurulmuştur. Projenin yaygınlaştırılması maksadıyla, ilave olarak, 131 adet Kamu İnternet Erişim Merkezinin (KİEM) daha Haziran 2009 ayı içerisinde hizmete girmesiyle toplam dershane sayısı 358 adede ulaşacaktır.
Eğitime başlanan Kamu İnternet ve Eğitim Merkezlerinde, erbaş ve erlerin bilgisayar bilgi seviyeleri dikkate alınarak, 60, 30 ve 18 saat olarak hazırlanan üç ayrı eğitim programı uygulanmaktadır. Eğitimler, il ve ilçelerde bulunan Garnizon Komutanlıklarının sorumluluğunda, Milli Eğitim Müdürlükleri ile koordineli olarak yapılmaktadır. Söz konusu dershanelere, Halk Eğitim Merkezleri tarafından eğitici personel görevlendirilmektedir. Bunun mümkün olmadığı yerlerde ise, Birlik Komutanlıklarınca, uygun nitelikli yedek subay veya kısa dönem erbaşlar görevlendirilebilmektedir.
Kamu İnternet Eğitim Merkezlerinde; 01 Ocak 2008 tarihinden bugüne kadar açılan toplam, 1.885 kursa, 34.666 erbaş ve er katılmış, 31.134 erbaş ve er eğitimi başarıyla tamamlayarak, sertifika almaya hak kazanmıştır.”(dha)