Genelkurmay: PKK'nın Kuzey Irak'taki yeraltı mühimmat depoları vuruldu

Genelkurmay: PKK'nın Kuzey Irak'taki yeraltı mühimmat depoları vuruldu
Genelkurmay: PKK'nın Kuzey Irak'taki yeraltı mühimmat depoları vuruldu
Genelkurmay Başkanlığı, Kuzey Irak'taki teröristlere ait yeraltında hazırlanan mühimmat depolarının Türk savaş uçakları tarafından düzenlenen operasyon ile imha edildiğini bildirdi.

RADİKAL – Genelkurmay kaynaklarından alınan bilgiye göre, Irak'ın kuzeyinde insansız hava araçları (İHA) ve diğer istihbarat kaynaklarından elde edilen bilgiler doğrultusunda tespit edilen PKK 'ya ait barınak, ağaç altı barınak, malzeme ve mühimmat depoları 25 Eylül 2015 tarihinde Türk Hava Kuvvetleri'ne ait F-16 ve F-4 2020 savaş uçakları ile tam isabetle vurularak imha edildi. Düzenlenen hava operasyonu İHA'lar ile gözetlendi. Üst düzeydeki bir askeri yetkili şu bilgileri verdi:

"Son dönemde yeraltına tahkim edilmiş mühimmat depolarının istihbarat birimlerince tespit edilerek Türk Hava Kuvvetleri'ne ait savaş uçakları tarafından imha edilmesini müteakip bölücü terör örgütü, ellerindeki kalan mühimmatları arazide örtülü ve çok gizli olan yerlere bölmek suretiyle depolamışlardır. Bunlar da tespit edildikçe imha edilmektedir. Ayrıca teröristler mağaralar atılan akıllı bombalar nedeniyle artık buralarda barınmak yerine açık alanları tercih etmekte ve barınak denen yerlerde yaşam sürdürmeye çalışmaktadırlar. Ancak buradan da kaçışları yoktur. Barınaklara çok sayıda silah ve mühimmatı da götürdüklerinden dolayı, barınak patlamaları da katman katman alev topu şeklimde görülmektedir."

Genelkurmay ayrıca Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesinde düzenlenen operasyonlarda öldürülen PKK’lı sayısının 22’ye yükseldiğini duyurdu. Açıklamada şöyle denildi:

“Beytüşşebap bölgesinde yapılan operasyonda, 26 Eylül 2015 tarihinde ele geçirilen 15 Bölücü Terör Örgütü mensubu teröriste ilave olarak, yedi Bölücü Terör Örgütü mensubu terörist daha silah, mühimmat ve malzemeleri ile birlikte ölü olarak ele geçirilmiştir.”