Genelkurmay Radikal'in akreditasyonunu askıya aldı

Genelkurmay Radikal'in akreditasyonunu askıya aldı
Genelkurmay Radikal'in akreditasyonunu askıya aldı

Genelkurmay Başkanlığı?nda haftalık basın bilgilendirme toplantısı dün yapıldı. Fotoğraf:SERDAR OZSOY

Genelkurmay İletişim Daire Başkanı Metin?Gürak, İbrahim Şahin'in ifadelerini yayımlayan Radikal gazetesinin akreditasyonunun askıya alındığını açıkladı. Gürak Basın Konseyi nezdinde girişimlerin yapıldığını söyledi

ANKARA - Genelkurmay İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak, eski Özel Harekât Dairesi Başkanvekili ve Susurluk hükümlüsü İbrahim Şahin’in Ergenekon soruşturması çerçevesinde tutuklanmasından önce verdiği ifadesine geniş yer veren Radikal Gazetesi’nin akreditasyonunun askıya alındığını açıkladı. Tuğgeneral Gürak, Radikal Gazetesi ile ilgili olarak Basın Konseyi ve Gazeteciler Cemiyeti nezdinde gerekli girişimlerin yapıldığını söyledi.
Tuğgeneral Gürak, dünkü haftalık basın bilgilendirme toplantısında, Radikal Gazetesi’ne yönelik olarak bir girişimde bulunulup bulunulmadığının sorulması üzerine  “Evet bulunduk, dün akşam itibarıyla ilgili basın kuruluşu hakkında hem Gazeteciler Cemiyeti’ne hem de Basın Konseyi’ne gerekli girişimde bulunulmuştur. Şu anda size söyleyeceğim budur” yanıtını verdi.

Açıklamamızda yanıtlar var
Tuğgeneral Gürak, İbrahim Şahin’in ifadelerinde adı geçen biri olarak kendisinin bir değerlendirme yapıp yapmayacağı sorulunca, Genelkurmay Başkanlığı’nın önceki gün yaptığı sert açıklamayı anımsattı ve “Açıklamamızda her türlü sorunuza cevap bulabilirsiniz” dedi.

GATA’da ‘cep yasağı’ yok
Tuğgeneral Gürak, Ergenekon operasyonu kapsamında tutuklanan ancak cezaevinde geçirdiği kaza sonrasında kaldırıldığı Haydarpaşa GATA’da halen yatarken tutukluluğu kaldırılan Şener Eruygur’un sağlık durumuna ilişkin soruları inceledikten sonra yanıtlayacağını söyledi. GATA’da Şener Eruygur’un eşi Mukaddes Eruygur’un yargı süreci ile ilgili yaptığı görüşmelerin bazı gazetelerde yayımlanmasının ardından askeri hastahanelere cep telefonu sokma yasağı geldiği yönündeki iddiaları,?Gürak şöyle yanıtladı:?“Şu anda da gidebilirsiniz. GATA’ya her gün 5 bin kişi girip çıkıyor. Böyle bir uygulama yok. Cep telefonu yasaklanmasına yönelik. Diğer bütün hastanelerdeki prosedürün aynısı GATA’da da izlenmektedir. Konuşmalarla ilgili tabii ne şekilde elde edildiği belli olmayan haberlerle ilgili bizim bir değerlendirme yapmamız mümkün değildir.”
Eruygur’un eşinin dinlenmesine ilişkin sorular üzerine de Tuğgeneral Gürak, “Ne şekilde elde edildiği belli olmayan haberlerle ilgili bizim bir değerlendirme yapmamız mümkün değildir” açıklamasını yaptı.

Çatı kaldırılacak
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı Ankara’daki bir bina için ‘görüntü kirliliğine’ son verilmesi çağrısına TSK olumlu yanıt verdi. Tuğgeneral Gürak, söz konusu konuya ilişkin olarak, “Anılan binanın kapalı teras katının, özgün görünüşü ile ilgili olarak bilgi, belge ve orijinal projelere ulaşılmasına yönelik çalışma başlatılmış olup MSB tarafından söküm ve yapım işlerine ait proje çizim faaliyetleri devam etmektedir” diye konuştu.
Tuğgeneral Metin Gürak, 06 Şubat-13 Şubat 2009’da meydana gelen iç güvenlik olayları hakkında kapsamlı bilgi verdi. Dönem içerisinde 23 iç güvenlik olayı meydana geldiğini ifade eden Tuğgeneral Metin Gürak, bölücü terör örgütüne ait beş el yapımı patlayıcı düzeneğinin güvenlik kuvvetleri tarafından bulunarak olası zayiatın önlendiğini söyledi. (Radikal)?