Genelkurmay: Sınır kapıları bizim sorumluluğumuzda değil

Genelkurmay: Sınır kapıları bizim sorumluluğumuzda değil
Genelkurmay: Sınır kapıları bizim sorumluluğumuzda değil
Genelkurmay Başkanlığı, Reyhanlı'daki patlamaların ardından tekrar gündeme gelen 'sınır kapılarının güvenliği' konusunda bir açıklama yaparak 'kapılar bizim sorumluluğumuzda değil' dedi.

ANKARA - Genelkurmay Başkanlığı, Türkiye - Suriye kara sınırı güvenliğinin Kara Kuvvetleri Komutanlığı sorumluluğunda olduğunu hatırlatırken, 3 bin 497 sayılı 'Kara Sınırlarının Korunması ve Güvenliği Hakkında Kanun' ile Kara Hudut Kapıları sorumluluğunun Türk Silahlı Kuvvetlerine (Kara Kuvvetleri Komutanlığına) ait olmadığını bildirdi.

Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"İnsansız ve insanlı keşif araçları, eskiden olduğu gibi, rota değiştirmeden görev uçuşlarına meteorolojik şartların elverdiği ölçüde devam etmektedir. Teröristlerin sınır ötesine çekilmesine ait herhangi bir görüntü ve bilgi elimizde mevcut değildir. Türk Silahlı Kuvvetlerinin bölgede görevli unsurları yasalara uygun hareket etmektedir. Kara Kuvvetleri Komutanlığına, Jandarma Genel Komutanlığına ve Genelkurmay Başkanlığı Özel Kuvvetler Komutanlığına mensup birlikler, geçmiş yıllarda olduğu gibi şu anda da, arazide, kendilerine emredilen üs bölgelerinde görevlerini sürdürmektedir.

Hudut kapıları hariç, 911 kilometre uzunluğundaki Türkiye-Suriye Kara Hududunun emniyeti Kara Kuvvetleri Komutanlığınca sağlanmaktadır. 3497 sayılı 'Kara Sınırlarının Korunması ve Güvenliği Hakkında Kanun' ile Kara Hudut Kapılarının sorumluluğu Türk Silahlı Kuvvetlerine (Kara Kuvvetleri Komutanlığına) ait değildir." (dha)


  http://www.radikal.com.tr/113328411332843

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ozelestirimdir - hg1962

  Kapilar benim sorumlulugumda idi ama beceremedim, bu kadar misafir giris cikisinda kontrolumu kaybettim kamuoyundan ozur diliyorum.

  vay halimize - Al Capone

  Sinir kapilari imam hatipli mezun olanlar koruyor - Askeriye geri çekildi artik hapishanelerde misafir olarak duruyor - bazilari soylentileri gibi ticaretten sonra artik terror ithalat yapioruz

  genel kurmay:sınır kapılarının güvenliği hk. - fgemak

  3497 sayılı kanunu ne zaman çıkardılar nasıl çıkardılar anlayamıyoruz,TSK sınır kapılarının güvenliğini sağlamıyorsa kim sağlıyor bu güvenliği,iktidar yanlısı polis gücü ile yapılıyorsa kaçakçılar ve teröristler rahat geçsin diye mi bu kanunu çıkardılar.Türkiyenin en büyük hatası siyasi gücün tek partiye ve tek adama verilmesi ve bu gücün yanlış kullanılması böyle sıkıntılara neden olması kaçınılmaz olacaktır.