Genelkurmay takvimden derbi skorunu kaldırdı!

Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde, Cumhuriyet kazanımlarının anlatıldığı kitapçıktaki saatli maarif takvimi yaprağına konulan Fenerbahçe: 6, Galatasaray: 0 ifadesi, eleştirilerin ardından çıkarıldı.

ANKARA - Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde, Cumhuriyet kazanımlarının anlatıldığı kitapçıktaki saatli maarif takvimi yaprağına konulan Fenerbahçe: 6, Galatasaray: 0 ifadesi, eleştirilerin ardından çıkarıldı.
Genelkurmay Başkanlığı, Atatürk'ün doğumunun 125. yıldönümü dolayısıyla geçen yıl Cumhuriyet tarihindeki önemli olayların yer aldığı bir kitapçık hazırladı. 'Geçmişten Günümüze Türkiye Cumhuriyeti' adlı çalışmada, takvim devrimine de yer verildi. Genelkurmay geçen hafta da bu kitapçığı, resmi internet sitesine yayımladı. Kitapcığın 9. sayfasında, 'Takvim ve saatte yapılan değişiklik yürürlüğe girdi (26 Aralık 1925)' ifadesi bulunan, 6 kasım 2002 tarihli bir 'saatli maarif takvimi' yaprağı vardı. Ancak bu yapraktaki bir başka ifade de, derbi skoruna yer verildi: Fenerbahçe: 6, Galatasaray: 0.
Bu vurgu eleştirilere konu oldu ve sonunda kaldırıldı. Fotoğrafın çıkarılması, Hürriyet yazarı Fatih Çekirge'nin köşesinde yazdığı şu sözlerden sonra gerçekleşti: "Ben bu olayı Cim Bom'a yapılan ağır bir haksızlık olarak görüyorum. Bu skorla Ata'nın ne ilgisi olduğunu da soruyorum. Eğer birisi Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın Fenerbahçeli olması nedeniyle 'yağcılık' yapmak istediyse bu uygun olmamış."