Genelkurmay: Teröristle mücadele devam ediyor

Genelkurmay: Teröristle mücadele devam ediyor
Genelkurmay: Teröristle mücadele devam ediyor
PKK'nın çekilmesi ve çekilirken operasyon yapılmaması tartışılırken, Genelkurmay'dan yapılan açıklamada "Türk Silahlı Kuvvetlerinin yasalarda ve Hükûmet direktifinde belirtildiği şekilde teröristle mücadelesi devam etmektedir" denildi.

Radikal.com.tr - Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, terörle mücadelenin devam ettiği belirtildi. 
Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinden yapılan açıklamada "Türk Silahlı Kuvvetlerinin yasalarda ve Hükûmet direktifinde belirtildiği şekilde teröristle mücadelesi devam etmektedir" denildi. Açıklamada 'teröristle mücadele' ifadesi dikkat çekti.

'Çözüm süreci' kapsamında İmralı'da Abdullah Öcalan'la yapılan görüşmelerin ardından PKK 'nın silahlı unsurlarının sınır dışına çekileceği belirtilmiş, Öcalan'ın bu yöndeki çağrısına örgütün olumlu karşılık vermesi üzerine 'güvenli şekilde sınır dışına çıkma' tartışmaları olmuştu. PKK kurmayları sınır dışına çekilirken operasyon yapılmaması için yasal güvence talep ederken, askerin operasyon yapmaması durumunda yasal olarak sorumlu olacağı/suç işleyeceği yorumları üzerine de Başbakan Erdoğan da bir konuşmasında, "TSK'ya bu konuda yetki gerekirse biz veririz" demişti.


'MAMAK CEZAEVİ OTEL OLMAYACAK'
Türk Silahlı Kuvvetlerinden Haberler başlığı altında numaralı maddelerle yapılan açıklamanın 2. maddesinde ise, “Jandarma Genel Komutanlığının 2012 yılı Faaliyet Raporu önsözü ile ilgili olarak kamuoyuna yapılan açıklama konusunda ilgili komutanlığa herhangi bir yönlendirmede bulunulmamıştır. Ayrıca, konu ile ilgili Sayın Başbakanın bir girişimi de olmamıştır” denildi.

Aynı açıklamada, Mamak Askerî Cezaevi'nin "Otel" olarak düzenlenmesi konusunda herhangi bir çalışmanın olmadığı duyurulurken, 29 Aralık 2012’den bugüne dek 64 bin askerin havayoluyla ücretsiz intikalinin sağlandığı belirtildi. Konuyla ilgili dört numaralı haber hotunda şöyle denildi:
“Millî Savunma Bakanlığı ile Türk Hava Yolları Genel Müdürlüğü arasında 20 Aralık 2012 tarihinde imzalanan protokol çerçevesinde; 29 Aralık 2012-21 Nisan 2013 tarihleri arasında 63.983 Mehmetçiğin uçakla ücretsiz olarak intikali sağlanmıştır.”