Genelkurmay: Yargı isterse Özel tanıklık eder

Genelkurmay: Yargı isterse Özel tanıklık eder
Genelkurmay: Yargı isterse Özel tanıklık eder
Genelkurmay Başkanı Özel'i darbeye iknayla görevlendirildiği öne sürülen Balyoz sanığı emekli Korgeneral, bilgi edinme hakkından faydalanıp konuyu Genelkurmay'a sordu. Genelkurmay'dan yanıt geldi

Vatan gazeteseniden Damla Güler'in haberine göre, yaklaşık 2 ay önce açıklanan Balyoz davasının gerekçeli kararı beraberinde pek çok tartışmayı da getirmişti. Gerekçeli kararda en çok dikkat çeken konu ise Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’in darbeye karşı durduğuna ilişkin ifadelerdi. Dönemin Karar Harp Akademisi komutanı ve Tümgeneral rütbesinde olan Özel’in isminin yazılı olduğu bir belgede açıklama olarak da, darbeye karşı olduğunun göstergesi sayılan (-) işareti olduğu ve, “ikna edilmeli, Doğan Paşa yakın takip” ifadeleri yer alıyordu. Gerekçeli kararda da mahkemenin yorumu olarak, “Sanık Doğan Temel’in suç tarihinde Harp Akademileri Komutan Yardımcısı olup darbe harekatına destek vermediği anlaşılan Necdet Özel’i ikna ile görevlendirdiği” ifadeleri yer almıştı.

Gerekçeli kararda yer alan bu ifadelerin ardından Emekli Korgeneral Doğan Temel avukatı aracılığıyla Genelkurmay Başkanlığı’nın bilgi edinme hakkından faydalanılarak Genelkurmay Başkanı Necdet Özel’e konuya ilişkin bazı soruların sorulmasını istedi. Temel’in avukatına gönderdiği dilekçede, “Orgeneral Necdet Özel’e böyle bir olayın konuşması, ikna gayreti ve hatta en küçük bir imhanın dahi yapılıp yapılmadığının avukatım olarak acilen sorulmasının uygun olacağını ve cevabını Yargıtay temyiz dilekçesine eklenmesi gerektiğini değerlendiriyorum” dedi.

Dilekçeye Genelkurmay Başkanlığı’ndan Adli Müşavir Hakim Albay Muharrem Köse imzasıyla gelen cevapta talep edilen konunun görülmekte olan bir davayla ilgili olduğuna dikkat çekildi. Devam eden yargılama ile ilgili beyanda bulunmayacağı belirtilen dilekçede, Özel için “Adli makamlar tarafından tanık sıfatıyla çağırılması durumunda beyanda bulunmasının uygun olacağı değerlendirilmiştir” dendi. (Vatan)