Genelkurmay'a göre eleştiriler yanlış ve önyargılı

ANKARA - Genelkurmay, Mardin’deki katliamın ardından koruculuk sistemine yöneltilen eleştirileri ‘önyargılı’ ve ‘yanlış’ buluyor. Genelkurmay İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak, haftalık basın bilgilendirme toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Bir gazetecinin Mardin’deki silahlı saldırıyı hatırlatarak, ‘koruculuk sistemine ilişkin tartışmaları Genelkurmay Başkanlığı’nın nasıl değerlendirdiğini’ sorması üzerine Tuğgeneral Gürak, şöyle konuştu:
“Mardin’in Bilge köyünde meydana gelen olay tam bir vahşet olup, hiçbir insani değerle izah edilmesi mümkün değildir. Konu yargıya intikal etmiştir.  Yargının bu insanlık dışı olayın faillerini bularak cezalandıracağına  inanıyoruz. Ancak, buradaki olayla koruculuk kurumu arasında bir bağ kurularak, korucuların kurumsal olarak ve bir bütün olarak sorumlu gösterilmeye çalışılmasını önyargılı ve yanlış bir uygulama olarak değerlendiriyoruz.” 

Şeyh-şıh, AKP, askeri vesayet

ÖDP Genel Başkanı Hayri Kozanoğlu ise dün yaptığı yazılı açıklamada koruculuğun derhal kaldırılmasını istedi: “Mardin katliamı sorumluları, koruculuk, şeyh-şıh, AKP, askeri vesayet sistemidir. Devletin derenin taşı ile derenin kuşunu vurma politikasına derhal son verilmeli, koruculuk sistemi bir an önce kaldırılmalıdır.” (Radikal, anka)