Genelkurmay'da belge imha edildi

Genelkurmay'da belge imha edildi
Genelkurmay'da belge imha edildi

Şu anda Diyarbakır da görevli Korgeneral Abdullah Recep, Harek t Daire Başkanı ydı.

Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

12 Eylül Darbesi’ne ilişkin davaya bakan Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi’ne çarpıcı bir ihbar mektubu gönderildi. ‘TSK mensubu’ olduğunu iddia eden Hasan Duman imzalı mektupta, mahkemenin talebine rağmen, Genelkurmay’ın darbeye dair bazı belgeleri imha ettirdiği ileri sürüldü.
Davanın dün gerçekleştirilen 13. duruşmasında ilk defa ses ve görüntü kaydı yapıldı. Duruşmanın başında Mahkeme Başkanı Süleyman İnce, TSK mensubu olduğunu söyleyen Hasan Duman isimli kişi tarafından dava dosyasına bir ihbar mektubu gönderildiğini açıkladı. Başkan İnce, alışılmamış şekilde mektubun birer fotokopisini müdahil ve sanık avukatlarıyla duruşma sürerken paylaştı. 

Karartma uygulandı 

İhbar mektubunda, “Bir TSK mensubu olarak Genelkurmay Karargahı’nda işlenen bir suçu, yapılan bir usulsüzlüğü sizlere bildirmek istiyorum” diyen Duman, mahkemenin darbe dönemine ilişkin bilgi ve belge talebinde bulunduğunu anımsatarak, şu iddialarda bulundu:
“Bu yazı geldikten sonra ilgili birimlerde bazı araştırmalar yapıldı. Sorumlu olduğum birimde yaptığımız araştırmalar sonucunda, o döneme ait bazı önemli belgelere ulaştık. Belgeler arasında 1979 yılına ait Kenan Evren imzalı YURT-KOR adı verilen bir plan da bulunmakta idi. Bu planda, askeri müdahaleden önce toplumda karışıklıklar olacağı öngörülmüş, buna göre müdahale hazırlıklarının yapılması gerektiği vurgulanmıştı. Kısacası 12 Eylül Askeri Müdahalesi’nin hazırlık çalışmaları bu planda yer almakta idi.” Mektupta, Genelkurmay’da Harekat Başkanlığı da yapan, şu an Diyarbakır 7. Kolordu Komutanı Korgeneral Abdullah Recep’in ismine de yer verilerek, “Bu plan, arşivde yapılan araştırmalar sonucu bulunduktan sonra dönemin Genelkurmay Harekat Başkanı Korgeneral Abdullah Recep’e makamında arz edildi. Planın içeriği ve neyi amaçladığı anlatıldı. Kendisi de durumun vahametini anladı ancak belgenin başında olduğu birimden gönderilmesini istemedi ve sonunda mahkemenin istemiş olduğu belgelere rastlanılmadığına ilişkin bir cevap yazdırdı. Mahkemeniz tarafından istenilen 12 Eylül Davası’yla ilgili belgelerin gönderilmesine ilişkin yazıya ‘elimizde bilgi ve belge yoktur’ şeklinde cevap verildi” denildi.
Mektupta, “Bu cevabi yazıdan sonra da kozmik büro gözden geçilerek zaman ve konu açısından değerini yitirmiş belgeler ve planların ayıklanması istendi. İmha edilen tutanaklara ulaşmak mümkündür. Belki bu plan da imha edilmiş olabilir. Mahkemenin istediği bilgi ve belgelerle ilgili Abdullah Recep tam bir karartma uygulamıştır” ifadelerine yer verildi. 

Genelkurmay’a sorulacak 

Mahkeme duruşmanın ardından ara kararlarını açıkladı. Hasan Duman’ın kimliğinin araştırılması için Genelkurmay’a yazı yazılmasına karar veren mahkeme, Yurt-Kor isimli belgenin de tespit edilmesi ve imha edilip edilmediğinin araştırılarak 10 gün içinde bilgi verilmesini istedi. Mahkeme ayrıca dava dosyasının, tevsi tahkikat talebi bulunmaması halinde esas hakkındaki mütalaasını hazırlaması için savcılığa gönderilmesine karar verdi. Savcılığın esas hakkındaki görüşünü hazır edeceğini bildirmesi halinde mahkeme, sanıkların son savunmalarını görüntülü yapmaları için bakanlığa yazı yazacak.


  http://www.radikal.com.tr/113018911301894

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  TSK - mataman

  Ne yazikki TSK nin 80 yillik gecmisi demokrasi icin yüz karasidir. Ben bunu Yenicerilerin son dönemine benzetiyorum. Sun anda yargilanan tüm darbeci saniklar bu ise söyle veya böyle bulasmis kisilerdir. Eminim disarida bunlarin daha yüzlercesi geziyor.

  GENELKURMAY'I GENELKURMAY'A SORMAK. - m.rozbilen

  İddiaya göre ki doğru olduğundan şüphem yok,mahkeme 12 eylül ile ilgili delil niteliğindeki önemli bir belgeyi Genelkurmaydan istemiştir.Ancak belge imha edilmiştir.İmha edenler ya çok cesaretli,ya nasıl olsa imha işlemi ispatlanamaz düşüncesinde,ya hala darbe heveslisi,ya da kol kırılır yen içinde kalır hesabı ile adalete,devlete ve hükümete meydan okumuştur.Aslında hepimize meydan okumuştur.Genelkurmay önemli belgeleri hep yalanlamış,inkar etmiş veya böyle imha yoluna gitmiştir.İşine gelmeyen konularda hiç bir zaman doğru söylememiştir.Onun için bu kurumda büyük bir reform ve yeniden yapılanma şarttır.Bu son olaydaki cürret yutulur gibi değil.Hep masuma kılıcı işleyen adaletin bu kez burda işlemesini bekliyoruz.

  bedrettin demirel ne demişti. - okkes cavus

  ve zamanın genel kurmay başkanı daha ortam olgunlaşmadı demekle neyi kasdetmişti. ve ihtilalin olduğu gece olaylar bıçak gibi kesildi. bu neyin ifadesi. binlerce kayıp insanın ve olayların sorumlusunu nerede aramak gerekiyor. aradan 33 yıl geçmiş bilgi belge ortada. başka belgeye ihtiyaç olursa o belgeyi bulmak kolay olurmu.......?

  Racon buymuş demek ki - pierre woodman

  Demek ki ihbar mektubu gerçek olunca "vatansever bir subay" diye değil gerçek ismiyle imzalanıyor ve bu ihbar mektubu sanık avukatlarıyla da paylaşılıyormuş. Balyoz, Ergenekon, Amirallere suikast, AKP ve Güleni Bitirme planı, vb. davalarda mektupların hep "vatansever bir subay" tarafından gönderilmiş olmalarından artık anlıyoruz ki bu davaların hepsi kurmaca ve siyasi.