Genelkurmay'da bir ilk

Nizamiyeden geçtiler
Güneydoğu'da, PKK'ya yönelik operasyonların durdurulmasını isteyen 'Barış Anneleri İnisiyatifi' adlı gruptan dört kadın, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özkök'le görüşmek istedi. Polis eşliğinde Genelkurmay'a giden grup, nizamiyeden içeri alındı.
'Çok saygı gördük'
Grup sözcüsü Müesser Güneş: "Çok saygıyla karşılandık. MGK toplantısında olan sayın Özkök'ün özel kaleminden biriyle telefonla görüştük. Talep iletmek ya da randevu için yazılı başvurmamız söylendi. İsteklerimizi anlatan CD'yi bırakıp ayrıldık."

ANKARA - Kendilerine 'Barış Anneleri İnisiyatifi' adını veren ve Güneydoğu'da yapılan operasyonların durdurulmasını talep eden bir grubu temsil eden dört kadın, dün ellerinde çiçeklerle Genelkurmay'a giderek Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök'le görüşmek istedi. Taleplerini nizamiye binasındaki yetkililere ileten grubun sözcüsü Müesser Güneş, Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı nedeniyle Özkök'le görüşemediklerini belirterek, "İçeride saygıyla karşılandık. Sayın Özkök'ün özel kaleminden biriyle telefonla görüştük. Bize taleplerimizi yazılı olarak vermemizi ve bundan sonra randevu talebinde bulunmak için yazılı başvurmamızı söylediler" dedi.
Özkök MGK'daydı
Yüksel Caddesi'ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde toplanan bir grup kadın, Genelkurmay Başkanı ile görüşmek istediklerini belirterek ellerindeki bir demet çiçekle, polis eşliğinde Genelkurmay Başkanlığı'na kadar yürüdü. Burada grubun sözcüsü Müesser Güneş ve beraberindeki Döndü Ergin, Nezahat Teke ve Sultan Koyun üst aramalarının ardından nizamiye binasına alındı.
Genelkurmay'da yaklaşık 20 dakika kalan kadınlar, daha sonra bir açıklama yaptı. Orgeneral Özkök'ün yoğun programı nedeniyle görüşemediklerini belirten Güneş, içeride Genelkurmay Başkanlığı özel kalemden yetkili bir subayla telefonla konuştuklarını, görüş ve isteklerini içeren bir CD'yi de teslim ettiklerini söyledi.
Müesser Güneş, Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde devam eden operasyonlardan dolayı acı çektiklerini, sürekli cenazelerin geldiğini belirterek, şunları söyledi:
"Yeni bir yıla giriyoruz. Artık acılar dinsin. Operasyonlara son verilmesi için Genelkurmay Başkanı'yla görüşmek istedik. Beraberimdeki üç anneyle birlikte, elimizde çiçeklerle Genelkurmay'a girdik.
Bizleri içeride çok saygıyla karşıladılar. Ancak yetkili kimseyi göremedik. İçeride bir telefon görüşmesi yaptık. Özkök'ün özel kaleminde bir subaymış, ancak ismini öğrenemedik. Kendileri bize bugün MGK toplantısı olduğunu ve bu nedenle görüşmenin mümkün olamayacağını söyledi. Biz çok ısrar ettik, ancak Genelkurmay Başkanı Özkök'ün programlarının bir aylık hazırlandığını, bu nedenle görüşmenin mümkün olamayacağını ifade etti.
'Mektup yazın'
Bize içinde taleplerimizin yazılı olduğu bir mektup yazarak bunu Özkök'e göndermemizi söyledi. Biz de beraberimizde getirdiğimiz ve iyi niyetimizin göstergesi olan çiçeğimiz ile Barış Anneleri'nin görüş ve isteklerini içeren CD'yi oradaki görevli bir askere teslim ettik."
Güneş, daha önce Genelkurmay'a yaptıkları görüşme başvurularına hiçbir yanıt alamadıklarını söyledi.