Genelkurmay'dan 34 PKK'lının dönüşüne tepki

Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreteri Tümgenerel Ferit Güler, Irak'taki Kandil Dağı ve Mahmur kampından 34 PKK'lının gelişiyle ilgili gelişmelerin kabul edilemez olduğunu söyledi.
Genelkurmay Genel Sekreteri Tümgeneral Ferit Güler, terör örgütü PKK üyelerinin teslim olmasıyla ilgili olarak, "19 Ekim günü ve müteakip günlerde yaşanan olayların hiçbir şekilde kabul edilmesinin mümkün olmadığını" bildirdi. Tümgeneral Güler, ayrıca dönenler arasındaki erkeklerin askerlik durumlarının ise Milli Savunma Bakanlığı ve Asker Alma Dairesi tarafından incelenmeye başlandığını söyledi.

Genelkurmay Genel Sekreteri Tümgeneral Ferit Güler, terör örgütü PKK üyelerinin teslim olmasıyla ilgili olarak, "19 Ekim günü ve müteakip günlerde yaşanan olayların hiçbir şekilde kabul edilmesinin mümkün olmadığını" bildirdi.
Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreteri Tümgenerel Ferit Güler, Irak’taki Kandil Dağı ve Mahmur kampından 34 PKK’lının gelişiyle ilgili gelişmelerin kabul edilemez olduğunu belirterek şöyle konuştu:
"Terörle mücadele uzun soluklu, dinamik, karmaşık ve süreklilik gerektiren bir süreçtir. Terörle mücadele de güvenlik kuvvetleri bölücü terör örgütü ile mücadeleye devam ederken aynı zamanda bölücü terör örgütüne katılımların engellenmesi ve örgütten kopmaların sağlanması terörle mücadelenin temel esaslarıdır. Ancak 19 Ekim günü ve müteakip dönemlerde yaşanan olayların hiçbir şekilde kabul edilmesi mümkün değildir. 25 Ağustos 2009 günü ifade ettiğimiz gibi ülkeyi kutuplaşmaya ayrışmaya ve çatışma ortamına çekilebilecek tutum ve davranışlardan kaçınılmalıdır. Demokrasiler savunmasız rejimler değildir. Gelişmeler terörle mücadeledeki azim ve kararlılığımızı etkileyemez."
Tümgeneral Güler, ayrıca dönenler arasındaki erkeklerin askerlik durumlarının ise Milli Savunma Bakanlığı ve Asker Alma Dairesi tarafından incelenmeye başlandığını söyledi.

"ALBAY KATI’NIN ATAMASININ BİLGE KÖYÜ’NDEKİ OLAYLA BİR İLGİSİ YOKTUR"

Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak, Mardin’deki Bilge köyü katliamı sırasında il jandarma komutanı olarak görev yapan Jandarma Kurmay Albay Alaaddin Katı’nın görevden alınmadığını vurgulayarak, "2 yıllık sıralı hizmet garnizon süresini tamamlaması nedeniyle 21 Mayıs 2009 tarihinde yayımlanan genel atama emriyle Ankara Garnizonuna atamasının yapıldı. Söz konusu atamanın Mardin Bilge köyünde meydana gelen üzücü olay ile ilgisi yoktur" dedi.
İkinci Dünya Savaşı sırasında İngiltere’de bulunan Türk pilotların Berlin’in bombalanmasında yer aldığına ilişkin iddiaların sorulması üzerine Tuğgeneral Gürak, pilotların o dönemde eğitim görmek üzere
İngiltere’de olduğunu ve Hava Kuvvetleri Komutanlığının internet sayfasında da detaylı bilgilerin bulunduğunu söyledi.
Pilotlardan birinin İngiltere hava sahasında silahsız eğitim uçağıyla uçuşu esnasında Alman uçağının saldırısı sonucu, diğer bazı pilotların çeşitli kazalarda, bir kısmının eğitim sırasındaki kazalar sonucu şehit olduğunu vurgulayan Tuğgeneral Gürak, "İkinci Dünya Savaşı sırasında İngiltere’de eğitim alan pilotlarımız, Türkiye’nin tarafsızlığını ilan etmiş olması nedeniyle hiçbir şekilde aktif hava savaşlarında ve bombardıman uçuşlarında görev almamıştır. Söylendiği gibi Almanya’yı bombalarken şehit olan kimsenin mezarı İngiltere’deki şehitlikte yoktur" açıklamasını yaptı.
Türkiye ile Suriye arasında tatbikatlarla ilgili bir soruya Tuğgeneral Gürak, iki ülke arasında Sınır Birlikleri Değişim Tatbikatı’nın 27-29 Nisan 2009 tarihleri arasında yapıldığını hatırlatarak, Türkiye-Suriye kara kuvvetleri arasında ilk kez gerçekleştirilen bu tatbikata, yaklaşık 40 kişilik birer hudut takımının katıldığını söyledi.
Sigara kaçakçılığı suçlaması dolayısıyla tutuklanan Albay Çetin Çelik hakkındaki soruya ise Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşaviri Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu cevap vererek, Albay Çelik ile ilgili soruşturmanın İstanbul Büyükçekmece
Savcılığı tarafından sürdürüldüğünü ifade ederek, "Bizim açımızdan da Türk Silahlı Kuvvetlerinden ayırma işlemi
başlatılmış olup bugünlerde işlemleri tamamlanmak üzeredir" dedi

"ANADOLU ŞAHİNİ TATBİKATI’NIN ABD’NİN IRAK’TAN ÇEKİLMESİYLE BİR İLGİSİ YOK"

Tuğgeneral Metin Gürak, Anadolu Şahini Tatbikatı’nın TSK’nın planlı tatbikatlarından olduğunu vurgulayarak, "bazı basın yayın organlarında yer aldığı gibi, ABD askerlerinin Irak’tan çekilmeleri ile herhangi bir ilişkisi bulunmamaktadır" dedi.
Genelkurmay İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak, 10-25 Ekim 2009 tarihleri arasında Mısır’da yapılacak Türkiye’ninde ikinci kez katılacağı Bright Star Tatbikatı hakkında bilgi verdi. Fiili müşterek tatbikatın bilgisayar destekli komuta yeri tatbikatı ve stratejik hava indirme harekatı olarak eş zamanlı üç bölümlü bir faaliyet şeklinde Kahire ve İskenderiye de icra edileceğini ifade eden Tuğgeneral Gürak, "Türkiye, fiili tatbikata; Dz.K.K.lığından TCG Salih Reis, TCG Bafra gemileri ve Deniz Harekat Merkezinde görev yapmak üzere bir subay ile Hv.K.K.lığından üç adet F-16 uçağıyla katılmaktadır" dedi. Tuğgeneral Gürak şöyle devam etti:
"Stratejik Hava İndirme Harekatına; bir kargo uçağı, bir Özel Kuvvetler Timi ve iki Hv. K. K.lığı Muharebe Arama Kurtarma Timi ile iştirak edilmektedir. Bu kapsamda, 12 Ekim 2009 günü Stratejik Hava İndirme Atlayışı ve 15 Ekim 2009 günü tatbikata katılan tüm ülkeler tarafından, Dostluk Atlayışı icra edilmiştir.
Bilgisayar Destekli Komuta Yeri (CPX) Tatbikat bölümüne ise sekiz karargah personeli ile katılım sağlanmaktadır.
Tatbikata; Türkiye ile birlikte Mısır, ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, Yunanistan, İtalya, Ürdün, Kuveyt, Hollanda, Pakistan ve Suudi Arabistan olmak üzere 13 ülke katılmaktadır.
Tatbikatın 27 Ekim 2009 günü icra edilecek Kıdemli Liderler Seminerine Dz. K. K.lığından bir amiral ve bir subay katılacaktır."
Ayrıca Türkiye-İngiltere Ortak Tatbikatı (TUNUK WARRIOR-2009), Türkiye ve İngiltere’nin katılımıyla 26 Ekim ? 08 Kasım 2009 tarihleri arasında, İngiltere’nin Salisbury Eğitim Arazisi’nde icra edileceğini bildiren Tuğgeneral Gürak, 2000 yılından beri yapılan tatbikatın 2 yılda bir sırayla Türkiye-İngiltere arasında icra edildiğini söyledi.
Tatbikatın amacının 2 ülke Kara Kuvvetleri unsurları arasındaki ilişkileri ve birlikte çalışabilirliği geliştirmektir olduğunu belirten Tuğgeneral Gürak, "Tatbikata; Türkiye bir bölük kadar, İngiltere bir tabur kadar kuvvetle katılım sağlayacaktır" dedi.
Daha sonra Anadolu Şahini tatbikatı hakkında bilgi veren Tuğgeneral Gürak, şöyle konuştu:
"Planlama çalışmaları Aralık 2008’de başlayan Anadolu Şahini-2009 Tatbikatı; fiili intikal, yığınaklanma ve komuta yeri tatbikatı olarak, 3’üncü Kolordu (NRDC-T) Komutanlığı tarafından, 02-20 Kasım 2009 tarihleri arasında, İskenderun ve İstanbul’da icra edilecektir. Daha önce de 2005 yılı Aralık ayında icra edilen bu tatbikatın maksadı; 3’üncü Kolordu Karargahının Kara Unsur Komutanlığı olarak; Müşterek harekat bölgesine; kara, deniz ve hava yolunu kullanarak, intikal ve yığınaklanma konseptini test etmek ve Barışı Destekleme Harekatı kapsamında, ilk müdahale harekatı planlama, sevk ve idare etme bilgi ve becerilerini geliştirmektir.
Tatbikatta, müttefik ülkelerden katılan (NATO Karargahları) 95’i yabancı, 897’si Türk olmak üzere, toplam 992 personel görev yapacaktır. Tatbikatın seçkin gözlemci günü, 18 Kasım 2009 Çarşamba günü, Şehit Teğmen Ahmet Tor Kışlası İskenderun’da yapılacaktır.
Anadolu Şahini Tatbikatı, 2009 yılı planlı tatbikatlarından olup, bazı basın yayın organlarında yer aldığı gibi, ABD askerlerinin Irak’tan çekilmeleri ile herhangi bir ilişkisi bulunmamaktadır